البته این دست اقدامات در برخورد با چهره های هنری ارزشی کم کم دارد به یک روال در سینمای ما تبدیل می گردد بعد از برخورد با گارگردان فیلم « چ » و جنجال سازی درباره فیلم ده نمکی این برخورد با فیلم شیار۱۴۳ خیلی دور از ذهن نبود.

به گزارش قم خبر و به نقل از سرویس فرهنگ و جامعه عصر امروز به دنبال بی توجهی ها نسبت به نمایش عمومی فیلم تحسین برانگیز شیار ۱۴۳، محمد حسین قاسمی با انتشار یادداشتی از غیر شفاف بودن موضع مسئولین مربوطه در اکران این فیلم انتقاد کرد.


بنا بر این گزارش در بخشی از یادداشت وی چنین آمده است: «.... روزهای پس از جشنواره بود و درخواست های متعدد پخش کننده‌ها و با فیلمیران به عنوان یکی از قدرتمندترین پخش کنندگان فیلم قرارداد بسته شد. در گام نخست مهمترین دغدغه زمان اکران فیلم بود و عید نوروز به عنوان پیشنهاد اولیه مطرح شد. این پیشنهاد به همان راحتی که مطرح شد به همان آسانی نیز کنار گذاشته شد و... بسیاری از دوستان و مسولان قول همکاری برای بهترین زمان اکران سال، بعد از نوروز را دادند و گفتند اکران عید فطر پیش روست و خیالتان راحت، تمام قد کنارتان هستیم و بر همین اساس برنامه‌های خود را برای اکران عید فطر تنظیم کردیم و کار شروع شد.... هر چقدر ما پیگیرتر و صریح تر بودیم جواب ها گنگ تر بود. بعدها فهمیدیم باز در مسیری ما را قرار داده اند که زمان را از دست بدهیم تا فرصت تصمیم گیری نداشته باشیم و...»

به گزارش خبرنگار ما به نظر می رسد همانگونه که تهیه کننده شیار ۱۴۳ به آن اشاره کرده است همان سیاستی که درباره فیلم شیار ۱۴۳ در جشنواره فجر در پیش گرفته شد برای اکران این فیلم نیز تکرار شود. فیلمی که بر اساس برداشتی از کتاب «اختر و روزهای تلواسی» روایت جدیدی از دفاع مقدس است که داستان مادر شهیدی به نام الفت را تصویر می‎‌کند که عاشقانه انتظار بازگشت فرزندش را می کشد و .. نگاشته شده اما با بی مهری مسئولان سینمایی وزارت ارشاد مواجه شده است.

با توجه به فیلم برگزیده مردم، درباره اکران فیلم ظاهرا متولیان فرهنگی توجهی به مطالبه عمومی برای اکران فیلم و آنهم در تعداد مطلوبی از سینماهای مطرح کشور را ندارند مساله ای که اگر در خصوص یکی از فیلمهای زرد صورت می گرفت تا کنون انجمن صنفی ناکجا آباد هم در مورد آن بیانیه صادر می کرد و کشورمان را به نقض حقوق قشر فرهنگی متهم می نمودند! اما چون این اقدام برای یک فیلم ارزشی صورت گرفته مدعیان دموکراسی دم بر نمی آورند.

البته از این دست اقدامات در برخورد با چهره های هنری ارزشی کم کم دارد به یک روال در سینمای ما تبدیل می گردد بعد از برخورد با گارگردان فیلم « چ » و جنجال سازی درباره فیلم ده نمکی این برخورد با فیلم شیار۱۴۳ خیلی هم دور از ذهن نبود.

همچنین ضمن اینکه درباره چرایی عدم توجه به فیلم های ارزشی چون شیار ۱۴۳ از سوی سیاست گذاران فرهنگی دولت آنها باید پاسخ بدهند اما خیلی هم این اقدامات تعجب آور نیست چون متاسفانه فعلا دوره اهمیت دادن به کسانی است که در سالهای نه چندان دور به خاطر بی احترامی به ارزشها نشریات و مجلاتشان بسته شده بود، می باشد تا زودتر از منع فعالیت رهایی یابند!؟

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری