مردم سوریه می دانند اکنون اگر نظام سوریه و رئیس جمهور آن سقوط کند نتیجه این خواهد شد که داعش و نصره کنترل کشور را به دست خواهند گرفت و پس از آن نیز با یکدیگر خواهند جنگید

به گزارش قم خبر و به نقل از "خیبرآنلاین" - عباس ایمانیان / انتخابات در سوریه نشان داد مردم این کشور به طور گسترده از نظام حاکم و شخص بشار اسد حمایت می کنند و این مساله موجب تغییر سیاست غرب درخصوص سوریه خواهد شد. در واقع بسیاری از تحلیلگران عقیده دارند با وجود اینکه آمریکا می خواهد چشم خود را بر این حقیقت که مردم سوریه اسد را می خواهند، ببندد ولی در نهایت ناچار خواهد بود به تبعات راهبردی این مساله گردن بنهد.

 


واکنش دشمنان و رقبا نشان می دهد انتخابات ریاست جمهوری سوریه موفق و نتایج آن قانع کننده بوده است. اگر این انتخابات واقعا ضعیف و نمایشی مسخره بود تا این حد موجب واکنش نمی شد. این انتخابات، واقعیت ها را در سوریه آشکار کرد و نشان داد که اکثر سوری ها با آنچه در سوریه می گذرد و توطئه ای که علیه این کشور در جریان است، موافق نیستند.

جالب است کمی به تاریخ مراجعه کنیم و به یاد بیاوریم که دولت آمریکا در زمانی که کشورش درگیر جنگ داخلی بود، انتخابات برگزار کرد و علت اصلی آن، ادامه دادن به جنگ با جدایی طلبان بود. رئیس جمهور وقت آمریکا در پاسخ به این سئوال که چگونه می خواهید در این شرایط دو دستگی در کشور، انتخابات برگزار کنید، گفت ما به دولتی برخوردار از مشروعیت مردمی نیاز داریم و چنین مشروعیتی به ما کمک خواهد کرد با ایالت های جدایی طلب مقابله کنیم. او در زمانی که انتخابات برگزار شد، با 11 ایالت در حال جنگ بود. نتیجه این بود که پیروز شد و اکنون تصویر او روی دلار چاپ می شود. جرج واشنگتن هم در زمان جنگ داخلی انتخابات برگزار کرد. در تاریخ آمریکا دستکم دو بار در زمان جنگ، انتخابات برگزار شد تا حقانیت دولت اثبات شود. در سوریه نیز مردم این کشور در انتخابات خواسته واقعی خود را اعلام کردند و چهره واقعی سوریه را نشان دادند.
 
یکی از نکاتی که در تفسیر رقم بالای 74 درصدی مشارکت مردم سوریه در انتخابات به آن توجه نمی شود، این است که بسیاری از ساکنان مناطق ناآرام در سوریه به مناطق امن مهاجرت کرده اند از این رو شمار سوری هایی که از حمص و حلب به لاذقیه پناه برده اند و در نتیجه، ترکیب جمعیت در مناطق تحت کنترل دولت بسیار فشرده است.
 

 
بدون تردید این انتخاب موجب کوتاه شدن بحران خواهد شد زیرا به همه کسانی که ادعا می کنند نماینده مردم سوریه هستند، نشان می دهد نماینده واقعی مردم سوریه اسد است و مردم از مدعیان نمایندگی خود حمایت نمی کنند. این مساله موجب خواهد شد افراد مسلح در سوریه بیش از گذشته زیر فشار مردم برای مصالحه با دولت در مناطق مختلف قرار گیرند. همچنین به رغم همه فشارهایی که وارد شد تا انتخابات برگزار نشود، انتخابات به بهترین شکل در سوریه برگزار شد و این نشان می دهد بشار اسد کنترل اوضاع را در دست دارد. این انتخابات همچنین روحیه نیروهای ارتش سوریه و روحیه نیروهای دفاع ملی را افزایش داد.

به نظر می رسد یکی از تبعات راهبردی این انتخابات این خواهد بود که اسد شروع به تسریع روند اصلاحات می کند و همین مساله، باز هم از حمایت مردمی از تکفیری ها خواهد کاست. بشار اسد رئیس جمهور سوریه از همان ابتدا بحران را به دو بخش تقسیم کرد: بخش اصلاحات ضروری که مردم سوریه می خواهند و مردم نیز پذیرفتند که این اصلاحات انجام خواهد شد. بخش دوم تروریسم بود که مذاکره و آشتی با آن صورت نخواهد گرفت و باید نابود شود. انتخابات اخیر سوریه نشان داد مردم این کشور اصلاحات و سیاست جدید را مناسب دانسته اند. اکنون گروه های مسلحی که در برابر ارتش سوریه قرار دارند، وابسته به احزاب مخالف نظام نیستند بلکه گروه های تروریستی هستند که جبهه النصره و داعش بخش اعظم آنها را تشکیل می دهند. مردم سوریه می دانند اکنون اگر نظام سوریه و رئیس جمهور آن سقوط کند نتیجه این خواهد شد که داعش و نصره کنترل کشور را به دست خواهند گرفت و پس از آن نیز با یکدیگر خواهند جنگید. نمونه آن را در لیبی مشاهده کردیم که گروه های تروریستی موجود در آن به خطری برای کل شمال آفریقا از مصر تا مغرب تبدیل شده اند و اکنون ارتشی از بقایای رژیم قذافی تشکیل می شود تا با تروریست ها بجنگد.

همه اینها استدلال هایی که است که روشن می کند چرا آمریکا دیر یا زود مجبور است واقعیت را در سوریه بپذیرد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری