کد خبر: 11028

قم خبر گزارش می‌دهد/

تیم‌های تیراندازی مردان و زنان قم امسال در راه صعود به لیگ بر‌تر کشور در مسابقات لیگ دسته اول کشور شرکت می‌کنند در حالی که قم برای هشتمین سال در لیگ تیراندازی کشور حاضر است.

به گزارش قم خبر، رشته تیراندازی با سلاح‌های بادی نظیر تفنگ و تپانچه مدت هاست است که در قم به عنوان یک هیئت ورزشی مستقل در مسابقات لیگ و قهرمانی کشور حاضر است و اخیرا فعالیت‌هایی برای راه اندازی تیراندازی به اهداف پروازی نیز به شکل سازمان یافته در قم در حال انجام است.

در این میان، فعالیت تیراندزای به عنوان یک رشته مهیج اما تاحدی ناشناخته در قم در سال‌های اخیر در بعد قهرمانی، وارد فضای جدیدی شده است و حضور تیم‌های تیراندزای قم در مسابقات قهرمانی کشور نشان دهنده تلاش علاقمندان و تلاشگران این رشته در قم برای رشد و توسعه هر چه بیشتر تیراندازی است.

با وجود اینکه رشته تیراندازی و رشته‌های مشابه آن در سال‌های اخیر زیر سایه سنگین رشته‌های پرسر و صدا و پرهوادار قرار گرفته اما این امر سبب نشد که فعالیت تیراندازی در قم متوقف شود بلکه با برنامه ریزی بیشتر و بهتر برای برگزاری مسابقات مختلف استانی، فضای مناسبی برای تشکیل تیم‌های قدرتمند در سطح کشور ایجاد شد.

 

تیراندازی قم و حضور 8 ساله در سطح کشور

 

تیراندازی قم در سال 1385 با حضور در لیگ دسته دوم کشور برای نخستین بار وارد مسابقات رسمی و کشوری تیراندازی شد و برگ جدیدی را در تاریخ ورزش قم گشود.

تیراندازان قم در سال‌های گذشته در دسته‌های اول و دوم حضور داشتند اما حضور ناموفق آن‌ها در دسته اول سبب شد این تیم دوباره به لیگ دسته دوم سقوط کند.

پس از سقوط تیراندازان قم به لیگ دسته دوم، این تیم بار دیگر تلاش برای بازگست به لیگ دسته اول را در دستور کار قرار داد و در ‌‌نهایت موفق شد در فصل 92 بار دیگر به لیگ دسته اول باز گردد و حالا تلاش می‌کند با موفقیت در لیگ دسته اول، راهی لیگ بر‌تر کشور شود.

 

حضور در لیگ دسته اول با 11 تیرانداز

 

تیم تیراندازی مردان قم با ترکیب 11 تیرانداز در دو بخش تپانچه بادی و تفنگ بادی در لیگ دسته اول تیراندازی باشگاه‌های کشور شرکت می‌کند.

حضور تیراندازان قمی در مسابقات لیگ دسته اول تیراندازی باشگاه‌های کشور قطعی شد و این تیم امسال برای صعود به لیگ بر‌تر کشور تلاش می‌کنند.

تیراندازان قم که در 8 سال گذشته در لیگ‌های کشور حضور داشته‌اند امسال با ترکیب 11 تیرانداز به دنبال کسب جواز صعود به لیگ بر‌تر کشور هستند در حالی که 6 تیرانداز در تفنگ بادی و 5 تیزانداز در تپانچه بادی برای تیم منتخب قم به میدان می‌روند.

نماینده قم در این مسابقات با تیم‌های هیئت قزوین، بعثت تهران، هیئت فارس، هیئت خراسان رضوی، هیئت کرمان، شرکت گاز خراسان رضوی و مقاومت شهرداری ارومیه همگروه است و مسابقات هفته نخست خود را در سالن تیراندازی الغدیر قزوین برگزار می‌کند.

این در حالی است که برنامه‌ هفت مرحله مسابقات لیگ دسته اول تیراندازی مردان باشگاه‌های کشور اعلام شده است و تیراندازان قمی وارد کارزار این رقابت ها شده اند.

 

حضور 5 تیرانداز جوان و سرمایه گذاری بر رده‌های پایه

 

ترکیب تیم تیراندای قم را در این مسابقات و در بخش تفنگ بادی آقایان حامد قره باغی، محمدصادق چاووشی، سید محمدجواد قاسمی، علی حیدری، مقصود تیمار و حسین ستاری تشکیل می‌دهند و در تیم تپانچه بادی قم نیز محمدعلی شکراللهی، علی محمدی، محمد محمدی، محمدحسن قائم پناه و محمد مهره ساز حضور دارند.

نکته قابل توجه در ترکیب تیراندازان قمی حضور 3 تیرانداز نوجوانان و جوانان در بخش تفنگ بادی و 2 تیرانداز جوان در بخش تپانچه بادی تیم تیراندازی قم است که حاکی از میانگین سنی پایین قمی‌ها دارد.

 

بازگشت بانوان قمی به لیگ تیراندازی پس از 3 سال

 

تیم تیراندازی بانوان قم نیز پس از اینکه در سال 1390 در مسابقات تیراندازی بانوان کشور شرکت کرد، به دلیل پاره مشکلات 3 سال زا مسابقات قهرمانی کشور دور ماند.

گفته می‌شود مشکلات مالی از یکسو و ضعف نیروی انسانی در بخش بانوان از سوی دیگر سبب شده قمی‌ها 3 سال از حضور در جمع تیراندازان بر‌تر بانوی کشور دور مانده از قافله رو به صعود این رشته در سطح ملی و بین المللی جا بمانند اما با این وجود چرخ‌های تیراندازی زنان قم از حرکت باز نایستاد.

سرمایه گذاری تیراندازی قم بر آموزش تیراندازان جوان در بخش بانوان و افزایش سطح کیفی و تجربی این ورزشکاران سبب شد با گذشت زمان، بانوان قمی بار دیگر به سطح فنی قابل قبول برای حضور در لیگ دسته اول تیراندازی کشور برسند.

به نظر می‌رسد با توجه میانگین سنی و جوان بودن تیم تیراندازی قم در سطح کشور و در صورت ادامه روند آموزش و توسعه تیراندازی در قم، بانوان قمی در سطح ملی در آینده حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشند.

 

حضور 12 بانوی قمی در لیگ تیراندازی

 

ترکیب تیراندازان بانوی قم را در مسابقات تفنگ بادی نرجس کولیوند، فهیمه زند، مهسا احمد آبادی، مینا روحیان، فاطمه حسین‌زاده و مطهره رکنی حسین تشکیل می‌دهند تا این تیم 6 نفره پرامید به دیدار حریفانی با تجربه از نقاط مختلف کشور برود.

فاطمه سبحانی، سمانه طیبی، ریحانه حیدری، سارا واعظی، فاطمه زهرا غروی و ندا بلوچی نمایندگان قم در مسابقات تپانچه بادی قهرمانی کشور هستند.

 

انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری