کد خبر: 1067

امام جمعه موقت تهران گفت: خط ولایت جذب حداکثری و دفع حداقلی است.

به گزارش قم خبر و به نقل از فارس، آیت‌الله سید احمد خاتمی شنبه‌شب در دومین همایش اصولگرایان فارس که به مناسبت ۲۶ خردادماه سالگرد شهادت شهدای حزب موتلفه اسلامی شهیدان، بخارایی، نیک‌نژاد و صفار هرندی برگزار شد، اظهار داشت: حزب‌اللهی را که قرآن معرفی کرده یک حزب مصطلح نیست، بلکه یک تشکل دینی است که ویژگی‌هایی از قبیل خدا را ولی دانستن، ولایتمداری و تولی و تبری داشتن دارد.


* با همگان ساختن نفاق است

وی با بیان اینکه تولی بدون تبری دروغ است، افزود: کسی که می‌گوید من ولایت‌مدارم باید با دشمنان ولایت مرز داشته باشد؛ وگرنه با همگان ساختن معنایی جز نفاق ندارد.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه جریان ارزشمدار و ولایت‌مدار در سطح کشور معروف به اصولگرایان شده است، تصریح کرد: در این کشور نه جبهه اصولگرایی و نه اصلاح‌طلبی حزب بوده و نمی‌توان به آنها نگاه حزبی داشت.

آیت‌الله خاتمی با اشاره به اینکه این دو جریان حتی از پیش از انقلاب نیز در این کشور وجود داشته است، متذکر شد: این دو جریان را تنها با معیارهایی می‌توان شناخت و تاکنون با اسم‌ها و عناوین مختلف وجود داشته است.

وی، معیارهای اصولگرایی را دروغ نگفتن و تهمت نزدن، حق‌مدار و نه جناح و گروه‌مدار بودن برشمرد و اضافه کرد: اصولگرا هدفش وسیله‌اش را توجیه نمی‌کند، مصلحت نظام را فوق هر مصلحت دیگر می‌داند.

* ولایت‌مداری، ولایت‌شعاری نیست

امام جمعه موقت تهران با اشاره به بعضی از رقابت‌های شرک‌آلود در بعضی از هیئت‌های مذهبی، خاطرنشان کرد: ولایت‌مداری را با ولایت‌شعاری قاطی کردن به دلیل این است که برخی در دوران اصلاحات با ولایت درافتادند و در نتیجه از چشم مردم افتادند، از این رو برآنند که در تجلیل از ولایت کم نگذارند> اما در عمل کار خود را انجام دهند.

آیت‌الله خاتمی با بیان اینکه بعضی‌ها مقید هستند که نام فتنه را به زبان نیاورند، بیان کرد: مقام معظم رهبری تاکنون در صحبت‌های خود بیش از ۲۰۰ بار این کلمه را به‌کار برده‌اند و پیداست که فتنه‌گران خون به دل ایشان کردند.

* هیچ گروهی تجلی ولایت نیست

امام جمعه موقت تهران با اشاره به اینکه خط ولایت جذب حداکثری و دفع حداقلی است، گفت: برخی دایره اصولگرایی را تنگ نکنند و هیچ گروه، جناح و شخصی حق ندارد خود را تجلی ولایت بداند و همان‌گونه که امام متعلق به گروه خاصی نبود، ولایت نیز در هیچ گروهی خلاصه نمی‌شود و این‌گونه انحصارطلبی‌ها غلط است.

آیت‌الله خاتمی با بیان اینکه برخی می‌خواهند کشور را به دو جبهه مخالفان و موافقان دولت تقسیم کرده و وانمود کنند که اصولگرایان با دولت مخالفند و اصلاح‌طلبان موافق، ادامه داد: این منش نادرستی است، چراکه اصولگرایان و ارزشمداران هرکسی را که ولایت تأیید می‌کند، مورد تأیید خود قرار داده و تا زمانی که دست حمایت و عنایت حضرت آقا بر سر این دولت است، به صراحت می‌گویم تا منعکس شود که ما اپوزیسیون دولت نیستیم.

وی با اشاره به اینکه این به معنای آن نیست که نقد سازنده نداشته باشیم، تصریح کرد: برخی با هجمه‌های رسانه‌ای خفقان به وجود آورده‌اند و دیکتاتوری رسانه‌ای ایجاد کرده‌اند تا مخالفان خود را بمباران کنند.

آیت‌الله خاتمی با بیان اینکه به فضل خدا با تمام توان در مقابل این‌گونه رسانه‌ها می‌ایستم، افزود: اصولگرا تکلیف‌مدار است، اما با برنامه‌ریزی به جلو می‌رود و تکلیف را با تدبیر انجام می‌دهد.

وی، دلیل اینکه هیچ‌گاه اصولگرایان و ارزشمداران در این کشور شکست نخورده و احساس آن را نیز نداشته‌اند، تصریح کرد: کسانی‌ که خود را مأمور به تکلیف و نه نتیجه می‌دانند، هرگز رنگ شکست را نخواهند دید.

امام جمعه موقت تهران در پایان ارزشی بودن را در انحصار جریان اصولگرایی ندانست و گفت: تشکل دینی از نگاه ما گره خورده با ولایت است و تا زمانی که ولی فقیه به تصمیم نرسیده، نقطه‌نظراتشان را بیان می‌کنند، اما زمان به تصمیم رسیدن ولایت، مطیع بوده در حالی که هرگز باب نقد بسته نشده است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری