رئیس فدراسیون فوتبال که این روز‌ها در تلاش برای آماده کردن شرایط حضور تیم ملی در بیستمین دوره مسابقات فوتبال جام جهانی است با تاکید بر اینکه برای تمدید قرارداد با کارلوس کی روش به تفاهم نرسیده‌اند، توضیحاتی را در مورد البسه تیم ملی در جام جهانی، اقدامات فرهنگی برای حضور ایرانی‌ها در برزیل و شرایط مالی فدراسیون فوتبال ارائه کرد.

به گزارش قم خبر و به نقل از مهر، علی کفاشیان در خصوص دیدارهای تدارکاتی تیم ملی فوتبال ایران مقابل بلاروس و مونته نگرو در اردوی اتریش گفت: کار اصلی تیم ملی از اردوی اتریش شروع شده است. قرار بود طبق تقاضای بازیکنان من نیز در این اردو حضور داشته و بازی‌های تیم ملی را ببینم، اما مشغله تدارکات بازی‌های جام جهانی این اجازه را به من نداد.

وی در همین خصوص افزود: در دو بازی اخیر تیم ملی همه دیدند که بازیکنان ما هنوز صد درصد تمرکز خود را روی این دیدارهای تدارکاتی قرار نداده‌اند و دیدید که در دقیقه ۶۰ کادر فنی تیم ملی تعویض‌های زیادی را انجام داد. هنوز کادر فنی و بازیکنان در حال محک زدن خود هستند اما مطمئن باشید بچه‌ها رفته رفته در حال برگشت به روزهای خوب خود هستند.

رئیس فدراسیون فوتبال تصریح کرد: در حال حاضر کی‌روش دو کار اساسی را در برنامه خود قرار داده است که آن هم بالا بردن آمادگی ذهنی و بدنی بازیکنان است که این موضوع طی دیدارهای اخیر تیم ملی خود را در انگیزه‌های بازیکنان نشان داده است.

وی تصریح کرد: ما از اردوی آفریقای جنوبی از کی‌روش خواستیم که برای آینده تیم ملی به بازیکنان جوان فرصت بازی بیشتری دهد که نمونه آن را نیز در بازی با تیم ملی مونته نگرو دیدید که سردار آزمون نخستین بازی ملی خود را انجام داد.

کفاشیان که ظهر امروز سه شنبه در برنامه هر روز ورزش شبکه خبر حضور پیدا کرده بود در پاسخ به این پرسش که چرا نام کوچک بعضی از بازیکنان پشت پیراهن‌هایشان درج شده، گفت: مطمئن باشید این موضوع با هماهنگی فیفا صورت گرفته و آن‌ها تصمیم گیری در خصوص این موضوع که از اسم کوچک یا بزرگ بازیکنان بر روی پشت پیراهن استفاده شود را برعهده فدراسیون فوتبال گذاشته‌اند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا این بار در اردوی اتریش برخلاف اردوی آفریقای جنوبی پیراهن‌های اصل در اختیار کادر فنی و بازیکنان قرار گرفته است، گفت: از‌‌ همان ابتدا نیز پیراهن‌هایی که ما در اختیار ملی پوشان قرار می‌دادیم، اصل بود. متاسفانه این موضوع یکی از حاشیه‌های بزرگی شد که برای تیم ملی برخی‌ها بوجود آوردند که در همه جای دنیا می‌بینیم که تیم‌های ملی دچار برخی مسائل حاشیه‌ای می‌شوند، اما هیچگاه به این شکل به آن‌ها توجه نشده و پردازش نمی‌شود.

رئیس فدراسیون فوتبال در همین خصوص افزود: ما برای استفاده از این پیراهن‌ها، یک پروسه یکساله را طی می‌کنیم. در جام جهانی ۲۴ تیم از برندهای آدیداس، پوما و نایک نیز استفاده کرده، ۷ تیم از برندهای دیگر و تیم ملی فوتبال ایران نیز از برند آل اشپورت. بنابراین در عرصه این بازار رقابتی آل اشپورت که یک شرکت اروپایی است می‌خواهد بهترین‌های خود را در جام جهانی عرضه کند.

وی تصریح کرد: در خصوص مسائل پیش آمده در اردوی آفریقای جنوبی نیز باید بگویم ما پیش از اعزام تیم به اردوی آفریقای جنوبی پکیج‌هایی از لباس بازیکنان و کادر فنی را آماده کرده بودیم، اما در آنجا به ما گفتند که دو دست لباس کم است ما به دلیل کمبود وقت نمی‌تواستیم این دو دست را از آلمان بیاوریم و مسئولان آل اشپورت مجبور شدند آن را از انبار داخل کشور تامین کنند. در حال حاضر نیز خود مسئولان شرکت آلمانی آل اشپورت وارد عمل شدند.

کفاشیان تاکید کرد: من نمی‌دانم چرا برخی از دوستان کم لطفی کرده و گفتند ما به بازیکنان و کادر تیم ملی لباس کم داده‌ایم. اردویی مانند اردوی آفریقای جنوبی بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار دلار برای ما هزینه داشت. آیا منطقی است که ما توان تامین دو هزار دلار برای خرید ۲۰ دست گرم‌کن را نداشته باشیم.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا در یکی از مصاحبه‌های خود اعلام کرده که بازیکنان و کادر فنی باید لباس‌های خود را با آب ولرم بشویند تا مشکلی ایجاد نشود، گفت: متاسفانه برخی از صحبت‌های من، بد انعکاس داده می‌شود. من از تدارکات تیم که ۳۰ سال سابقه کاری دارد در خصوص اظهارنظر بازیکنان مبنی بر اینکه با شستن لباس‌ها سایز آن‌ها آب می‌رود صحبت کردم که وی گفت بازیکنان باید لباس‌ها را با آب ولرم یا سرد بشویند نه آب داغ.

کفاشیان در پاسخ به این پرسش که آیا طرح یوزپلنگ بر روی بازیکنان تیم ملی در داخل کشور طراحی نشده و با هزینه ناچیز از اینترنت دانلود شده است، گفت: ما که از اول یوزپلنگ نمی‌شناختیم این موضوع بحثی بود که سازمان محیط زیست برای جلوگیری از انقراض یوز ایرانی مطرح کرد و در ‌‌نهایت خانم ابتکار در این زمینه با سب بلا‌تر، رئیس فیفا صحبت کرد و موافقت وی را گرفت.

وی افزود: پس از آن یکسری از عکس‌هایی را دوستان پیش ما آوردند و گفتند که این‌ها یوزپلنگ ایرانی هستند و ما گفتیم برای اینکه با یوز ایرانی بیشتر آشنا شویم بروید و از بیابان یکی از آن‌ها را برای ما بیاورید تا از نزدیک ببینیم!

کفاشیان تاکید کرد: ما در این خصوص طرح‌ها و رنگ‌های مختلف را به فیفا فرستادیم که در ‌‌نهایت فیفا این طرح را قبول کرد. در واقع باید بگویم فیفا هیچ‌گاه به غیر از لوگوی فدراسیون‌ها قبول نمی‌کند که چیز دیگری بر روی پیراهن‌های تیم‌های ملی کشورهای مختلف آن هم در رویدادی مهمی مثل جام جهانی حک شود. آن‌ها در خصوص یوزپلنگ ایرانی بخاطر توافقی که خانم ابتکار با بلا‌تر در راستای دفاع از محیط زیست صورت گرفته بود، با حک یوز ایرانی بر روی پیراهن بازیکنان تیم ملی موافقت کردند.

وی در پاسخ به این پرسش که به نظر می‌رسد این بار اردوی اتریش مشکلات چهار سال قبل مانند وجود پشه، گرما و بی‌کولری را نداشت، گفت: البته چهار سال قبل هوا خیلی گرم‌تر بود. در این دوره پیش از آنکه محلی برای اردوی تیم ملی، یا هتل و... در نظر گرفته شود، ابتدا باید کی‌روش آن را تایید می‌کرد و وی به هزینه‌های آن نیز کاری ندارد، چون مشکل او نیست در واقع در این دوره تمام انتخاب‌ها توسط خود کی‌روش صورت گرفته و تا این لحظه از شرایطی که تیم ملی دارد، راضی است.

کفاشیان در خصوص سرود تیم ملی در جام جهانی که توسط احسان خواجه امیری خوانده شد و مورد انتقاد برخی از کار‌شناسان و بویژه وزارت ارشاد قرار گرفت، گفت: ما برای انتخاب خواننده تیم ملی در کمیته فرهنگی با گزینه‌های مختلفی صحبت کردیم که در ‌‌نهایت با بررسی همه جوانب و شرایط در خصوص احسان خواجه امیری به جمع بندی نهایی رسیدیم. در این زمینه جلسه‌ای نیز با مسئولان وزارت ارشاد و وزارت ورزش و جوانان نیز داشته و تایید کتبی آنان را نیز داریم. ضمن اینکه وزارت ارشاد از‌‌ همان ابتدا در جریان مراحل ساخت این سرود بوده و خود وزیر ارشاد و وزیر ورزش نیز در مراسم رونمایی از این سرود حضور داشتند.

وی در همین زمینه افزود: البته من کار بقیه خواننده‌ها را زیاد نشنیده‌ام، اما طبیعی است که تا آغاز رقابت‌های جام جهانی ممکن است سرودهای دیگری نیز ساخته شود، اما سرودی که مصوب و مورد تایید ما و فیفا بوده و در قبال آن در هنگام پخش در بازی‌های رسمی تیم ملی مسئولیت داریم، همین سرود است.

کفاشیان در پاسخ به این پرسش که چه برنامه‌هایی برای استفاده از ظرفیت جام جهانی در معرفی ایران و بویژه پتانسیل بالای فرهنگی کشور دارید، گفت: متاسفانه به اندازه‌ای که در بحث فنی تیم ملی سرمایه گذاری صورت گرفته در بخش فرهنگی کند‌تر جلو رفته‌ایم. حدود ۵ هزار ایرانی ازداخل و خارج از کشور به مدت ۲ هفته برای دیدن بازیهای تیم ملی در برزیل حضور پیدا خواهند کرد. قطعا اگر کسی فقط هدفش دیدن کشور برزیل باشد در ایام غیر از جام جهانی با یک سوم و یا حداکثر نصف هزینه ایام جام جهانی می‌تواند این کار را انجام دهد. حاضرین در جام جهانی فقط شش ساعت ۳ بازی را می‌بینند و جا دارد که برای معرفی فرهنگ ایرانی، فرش ایرانی، آثار ایرانی و... نمایشگاههایی در برزیل ایجاد شود تا هموطنان بتوانند بوی وطن را احساس کنند. متاسفانه به دلیل محدودیت بودجه در این زمینه کار خیلی زیادی صورت نگرفته و به همین دلیل من در این خصوص نگرانی دارم.

وی در همین خصوص اضافه کرد: یکی از نکات مهم دیگر بازیهای جام جهانی در زمینه مسائل فرهنگی این است که بازیکنان ما باید در زمینه رفتاری خود دقت زیادی داشته باشند بویژه درون زمین که در این دوره از رقابت‌ها، داوران ماموریت ویژه‌ای دارند تا بر روی اخلاق و رفتار بازیکنان و مربیان بیشتر تمرکز کنند.

رئیس فدراسیون فوتبال در پاسخ به این پرسش که آیا مشکل بلوکه شدن حساب‌های فدراسیون فوتبال به دلیل تحریم‌ها که اجازه نمی‌دهد کمک‌های فیفا توسط این فدراسیون دریافت شود برطرف شده گفت: مشکل بلوکه شدن حساب‌های فدراسیون فوتبال همچنان وجود دارد اما در حال حاضر نشانه‌های خوبی برای برطرف شدن این مشکل بوجود آمده است. از دو روز قبل از مسابقات تا پایان بازیهای تیم ملی کلیه هزینه‌ها را فیفا متقبل می‌شود اما پیش از آن یعنی هزینه اردوهای اتریش و آفریقای جنوبی را خود فدراسیون متقبل شده است البته دولت در حمایت مالی از فدراسیون فوتبال و تیم ملی کمک‌های زیادی به ما کرده است.

وی افزود: من چند جلسه با دکتر نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهور، جهانگیری معاون رئیس جمهور و دکتر گودرزی وزیر ورزش داشته‌ام که همه آن‌ها تاکید کرده‌اند اول جام جهانی بعد بازیهای آسیایی اینچئون. خوشبختانه دولت تا به امروز همه هزینه‌های ما را حتی در زمینه پول توجیبی بازیکنان تامین کرده و ما دیگر دغدغه پول فیفا را نداریم در واقع مسئولان دولت با این حمایت‌های خود حجت را برای ما تمام کرده‌اند.

کفاشیان در خصوص مشکلی که برای اعزام خبرنگاران و عکاسان به برزیل بوجود آمده گفت: تا به امروز اعزام ۲۳ یا ۲۴ خبرنگاران و یا عکاس به برزیل قطعی شده است و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا پس از بازیهای جام جهانی کی روش را حفظ خواهید کرد یا خیر گفت: خود ما هنوز نمی‌دانیم که در این زمینه چه اتفاقی خواهد افتاد چون به تفاهم اصلی با وی نرسیده‌ایم و سازوکار لازم نیز برای حفظ کی روش فراهم نشده است. امیدوارم در آینده این سازوکار فراهم شود تا بتوانیم کی روش را حفظ کنیم.

انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری