کد خبر: 1051

معاون اول رئیس جمهور بااشاره به جنایت‌های گروه‌های افراطی و خشونت‌طلب در سوریه و اخیراً در عراق گفت: این گروه‌ها در عراق و سوریه جنایاتی علیه مردم بی‌دفاع انجام می‌دهند که در قرن‌های اخیر بی‌سابقه است.

به گزارش قم خبر و به نقل از واحد مرکزی خبر، اسحاق جهانگیری در سفر به بولیوی برای شرکت در اجلاس گروه ۷۷ ، ظهر روز شنبه به وقت محلی در دیدار رابرت موگابه، رئیس جمهور زیمبابوه، بر لزوم مقابله با گروه‌های خشونت‌طلب و افراطی تأکید کرد.


معاون اول رئیس جمهور با اشاره به سیاست خارجی ایران مبنی بر ایجاد روابط دوستانه با کشورهای افریقایی اظهار داشت: تهران آمادگی دارد روابط خود را با حراره در همه زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی افزایش دهد و در این زمینه دو کشور باید راهکارها و روش‌هایی را برای هموار کردن مسیر توسعه پیدا کنند.

جهانگیری همچنین بر لزوم تشکیل کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور تأکید کرد و اقدام وزرای مسئول کمیسیون را در ایجاد تحرک در جهت گسترش بیش از پیش روابط ضروری دانست.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به فشارها و تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران خاطرنشان کرد: ملت ایران آموخته که از فشارها در جهت خودکفایی استفاده کند و از این رو توانسته است در شرایط تحریم دستاوردهای بزرگی داشته باشد.

جهانگیری همچنین از مواضع زیمبابوه در مجامع بین‌المللی به‌خصوص در زمینه قطعنامه‌های ظالمانه علیه ملت ایران قدردانی کرد و گفت: زیمبابوه همواره مواضع مثبت و سازنده‌ای در این زمینه و همچنین درباره مسئله سوریه اتخاذ کرده است.

معاون اول رئیس جمهور از گروه ۷۷ به عنوان یک مجموعه بزرگ برای کمک به کشورهای در حال توسعه یاد کرد و افزود: ایران به عنوان رئیس جنبش غیرمتعهدها کمک خواهد کرد که کشورهای عضو گروه ۷۷ بتوانند به اهداف خود دست پیدا کنند.

رابرت موگابه نیز در این دیدار بااشاره به فشارها و تحریم‌های قدرت‌های بزرگ گفت: آنها تصور می‌کنند که دنیا به آنها تعلق دارد و بقیه کشورها خادمان آنها هستند.

رئیس جمهور زیمبابوه بر لزوم وحدت رویه میان کشورهایی که به نوعی تحت تحریم‌های ظالمانه قرار گرفته‌اند تأکید کرد و در این خصوص گروه ۷۷ را نمونه خوبی برای دستیابی به چنین هدفی معرفی کرد.

وی روابط ایران و زیمبابوه را مثبت و سازنده دانست و خاطرنشان کرد: در طول سالیان گذشته با رهبر معنوی ایران دیدار، و از نظرها و رهنمودهای ایشان استفاده کرده‌ام.

رابرت موگابه مهم‌ترین ابتکار را برای مقابله با تحریم کشورش، بسیج مردم علیه تحریم دانست و افزود: با آنکه تحریم‌ها بر اقتصاد ما اثر گذاشت، اما به راه خود ادامه دادیم و توانستیم کشور خود را حفظ کنیم.

وی افزود: در زیمبابوه جبهه ضداستعماری و ضداستکباری را تقویت کرده‌ایم و مردم پذیرفته‌اند که باید برای تحقق اهداف خود استقامت کنیم.
 

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری