مسئول دارالقرآن اداره‌کل تبلیغات اسلامی استان قم گفت: پذیرش مسئله غیبت مدیون تلاش‌های امام هادی(ع) است.

به گزارش قم خبر ، حجت‌الاسلام جواد عظیمی امروز در گفت‌وگو با فارس در قم ضمن تبریک سالروز ولادت امام هادی(ع) اظهار کرد: مبارزات و فعالیت‌های پیشوای دهم شیعیان در زمینه امور فرهنگی، دینی و تقویت بنیه مذهبی جامعه آن زمان بود.

وی خاطرنشان کرد: حضرت با توجه به محدودیت‌ها و سخت‌گیری‌هایی که دستگاه خلافت به ویژه متوکل عباسی داشت، در قالب چند محور فعالیت‌های فرهنگی و دینی را شروع کردند و به صورت گسترده در این زمینه تلاش می‌کردند.

مسئول دارالقرآن اداره‌کل تبلیغات اسلامی استان قم با اشاره به زیارت جامعه کبیره گفت: این زیارت در بحث امام‌شناسی و ولایت رساله جامعی است، به طوری که جایگاه ولایت و امامت در جامعه، نقش امامت و ولایت، توجه مردم به جایگاه امامت، وظیفه مردم نسبت به شناخت امامت و ولایت و جایگاه ولایت و امامت در نزد خداوند در آن مطرح شده است.

وی خاطرنشان کرد: بحث دیگر مبارزه با نحله‌های انحرافی و عقاید منحرفی بود که آن زمان با شیطنت‌ها و دسیسه‌های دستگاه خلافت در حال توسعه بود.

عظیمی ادامه داد: امام در این زمینه مقالاتی را تدوین کرده و جلسات درس و بحث را برگزار کردند و به تربیت شاگردان متعددی پرداختند و آنها را به مناطق مختلف اعزام کردند.

وی یادآور شد: امام هادی(ع) با افرادی که به دلایل مختلف در انحراف بودند، با تربیت شاگردان متعدد در این زمینه به مبارزه پرداختند تا جلوی انحرافات را در جامعه بگیرند.

وی خاطرنشان کرد: شاگردان به نقاط مختلف کشور اسلامی اعزام شدند تا در راستای مسائل سیاسی و افشاگری دستگاه خلافت برنامه‌هایی داشته باشند و چهره منفور دستگاه خلافت را به مردم معرفی کنند.

مسئول دارالقرآن اداره‌کل تبلیغات اسلامی استان قم یادآور شد: احیای مکتب عاشورایی و قیام ابا عبدالله الحسین(ع) یکی دیگر از راه‌های مبارزه سیاسی حضرت بود، البته متوکل عباسی در این زمینه تمام سعی و تلاش خود را به کار برد و حتی دستور داد، حرم حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) را تخریب کنند تا اثری از امام حسین(ع) و قیام عاشورا نباشد.

وی خاطرنشان کرد: امام هادی(ع) با احیای مکتب عاشورا و تلاش فراوان نگذاشتند، دستگاه خلافت به هدف خود برسد و با فعالیت و تلاش ایشان، مکتب عاشورا بیشتر جایگاه خود را پیدا کرد.

عظیمی آماده‌سازی فضای عمومی جامعه برای امر غیبت را یکی دیگر از محورهای فعالیت پیشوای دهم شیعیان ذکر کرد و افزود: حضرت با توجه به خفقان در اواخر خلافت عباسی نمی‌توانستند با مردم ارتباط داشته باشند، به همین دلیل شرایطی برای زمینه‌سازی امر غیبت فراهم شد.

وی یادآور شد: مردم به سادگی امر غیبت امام زمان(عج) را نپذیرفتند، بلکه امام هادی(ع) زمینه پذیرش غیبت را آماده کردند، اگرچه ائمه اطهار(ع) پیشین نیز احادیث فراوانی در زمینه غیبت نقل کردند، ولی تلاش‌های این امام بزرگوار آشکارتر است.

مسئول دارالقرآن اداره‌کل تبلیغات اسلامی استان قم خاطرنشان کرد: اگر امروز مردم نسبت به مسئله غیبت توجه دارند، بخش فراوانی از این امر مدیون تلاش‌های امام هادی(ع) است.

وی یادآور شد: امام هادی(ع) با توجه به جو خفقان و دسیسه‌های دشمنان زیر نظر بودند، به همین دلیل حضرت برای ابلاغ امر دین و تبلیغ مفاهیم قرآن شاگردانی را تربیت کردند و به نقاط مختلف فرستادند تا مطالب و آموزه‌های دینی را برای مردم بیان کنند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری