کد خبر: 7438

دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه، حافظان قرآن را یکی از مصادیق اهل قرآن دانست و افزود: بر اساس روایات، حافظان قرآن اعلی درجه تمام انسان‌ها در طول تاریخ هستند.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس ، آیت‌الله مرتضی مقتدایی چهارشنبه‌شب در نخستین جلسه مجمع طلاب حافظ قرآن که در دارالقرآن علامه طباطبایی برگزار شد با اشاره به سالروز شهادت امام جواد(ع) اظهار کرد: امام رضا(ع) هنگام تولد فرزندشان فرمودند اعظم البرکة از این فرزند وجود ندارد.

وی افزود: امام رضا(ع) در سن 40 سالگی به سر می‌برد ولی فرزندی هم نداشت به همین دلیل شیعیان دچار نگرانی و اضطراب شده بودند ولی با تولد امام جواد(ع) نگرانی آنها برطرف شد.

دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه با بیان اینکه توفیق حفظ قرآن یکی از برکات و نعمت‌های الهی به شمار می‌رود گفت: همه کسانی که نسبت به حفظ قرآن مبادرت می‌ورزند باید سعی در استفاده از برکات و ثمرات این کار داشته باشند.

وی ادامه داد: روز قیامت در حقیقت روز اضطراب و وحشت انسان‌هاست و بسیاری از آنها ناراحت هستند ولی بر اساس روایتی از پیامبر اکرم(ص) منادی از طرف خداوند می‌گوید حاملان قرآن و حافظان این کتاب کجا هستند؛ در آن لحظه حاملان قرآن بر روی منبری از نور می‌نشینند و از وحشت و واهمه محشر هم در امان خواهند بود و حساب و کتابشان هم پس از دیگران صورت می‌گیرد.

مقتدایی با اشاره به زحمتی که برخی انسان‌ها برای حفظ قرآن می‌کشند خاطرنشان کرد: بدانید که این زحمت و تلاش در روز قیامت با اجر و ثوابی فراوان پاسخ داده می‌شود و آسایش روز قیامت را در پی خواهد داشت.

استاد حوزه علمیه قم حافظان قرآن را یکی از مصادیق اهل قرآن دانست و افزود: بر اساس روایات، حافظان قرآن اعلی درجه تمام انسان‌ها در طول تاریخ هستند.

وی روایت دیگری از حضرت محمد(ص) را مورد توجه قرار داد و بیان کرد: ایشان می‌فرمایند کسی نباید گمان کند عطا و بخشش خداوند به دیگران بالاتر از بخشش الهی به خود اوست زیرا بالاترین نعمت خداوند به بندگانش، توفیق حفظ کتاب قرآن است.

مقتدایی بخش دیگری از سخنان خود را به تدریس تفسیر قرآن توسط علامه طباطبایی اختصاص داد و گفت: ایشان فردی بسیار متواضع بود و حتی در مقابل طلاب ساده نیز بر می‌خاست و احترام می‌کرد.

رئیس شورای سیاست‌گذاری حوزه‌های علمیه خواهران تصریح کرد: سزاوار بود که منزل ایشان که محل تدریسشان هم بود سر و سامانی پیدا کند و این توفیق نصیب کسانی شده است که بتوانند آن را به پایگاهی برای فعالیت‌های قرآنی تبدیل کنند.

وی با تأکید بر تلاش برای انس بیشتر با قرآن به ویژه از سوی طلاب علوم دینی، گفت: طلاب حافظ قرآن از دو منظر در جامعه مورد تکریم قرار می‌گیرند نخست به دلیل لباس روحانیت و دوم هم به خاطر حفظ قرآن بنابراین باید شأن و حرمت هر دو بعد را حفظ کنند و عامل به دستورات کتاب وحی باشند.

آیت‌الله مقتدایی دعوت عملی به اسلام را بهترین نوع تبلیغ دین دانست و تصریح کرد: صدق و راستی، کوشش در عمل به قرآن و اقامه نماز به موقع از جمله خصوصیات طلابی است که تبلیغ دینی را در نقاط مختلف دارند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری