کد خبر: 708

آیت‌الله حسینی‌بوشهری:

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور در مراسم افتتاح دفتر خبرگزاری تسنیم در استان قم گفت: در شرایط فعلی رسانه‌ها باید از ولایت فقیه و نظام اسلامی حمایت کنند، در این میان خبرگزاری تسنیم باید پشتیبان نظام اسلامی در فتنه‌ها باشد.

به گزارش قم خبر و به نقل از تسنیم، آیت‌الله سیدهاشم حسینی بوشهری در آئین افتتاحیه دفتر استانی خبرگزاری بین‌المللی تسنیم در استان قم که با حضور مدیران ارشد استان قم، مدیرعامل و جمعی از مدیران ارشد خبرگزاری ‌بین‌المللی تسنیم، بیوت مراجع عظام تقلید، طلاب و روحانیون، شخصیت‌های فرهنگی و دینی و مدیران مؤسسات تخصصی حوزوی، فرماندهان نظامی و انتظامی و جمعی از اصحاب رسانه‌ استان برگزار شد، با اعلام "از حضور در این جلسه بسیار خرسند هستم" اظهار کرد: دیدگاه و رویکرد مجموعه خبرگزاری تسنیم، بسیار ارزشی و قابل تقدیر است و امیدوارم این مسیر با همین رویکرد طی شود.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور با اشاره به اینکه موضوع خبر و خبررسانی یکی از ضروریات جامعه اسلامی است، تصریح کرد: کمتر کسی پیدا می‌شود که نسبت به خبر حساس نباشد و نسبت به آن واکنش نشان ندهد، امروزه تمامی علمای حوزه‌های علمیه اخبار رسانه‌ها را دنبال می‌کنند.

**نقش ویژه تسنیم در تحولات کشور و منطقه‌

آیت الله حسینی بوشهری با تأکید بر اینکه اخباری که از شهر مقدس قم منعکس می‌شود بسیار حساس است، عنوان کرد: مجموعه‌های مختلف حوزوی اخبار جهانی را از طریق خبرگزاری‌های مختلف رصد می‌کنند و خبرگزاری تسنیمنیز می‌تواند نقش بسیار مهمی را در تحولات کشور و منطقه‌ ایفا کند.

عضو مجلس خبرگان رهبری در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه در این برهه از زمان افرادی می‌توانند تصمیم درست و به‌موقع بگیرند که اطلاعات صحیح و به‌موقع کسب کرده باشند، اظهار کرد: افراد نیازمند اطلاعات هستند که این اطلاعات از رهگذر خبر و خبررسانی به دست می‌آید از همین رو در تمام عرصه‌ها افرادی می‌توانند خوب تصمیم بگیرند که اطلاعات صحیح و به‌موقع داشته باشند.

 وی افزود: کسانی که با فاصله زیاد زمانی در جریان مسائل قرار بگیرند از قافله تصمیم گیری عقب می‌افتند، این واقعیتی انکار ناپذیر است از همین رو در این برهه از زمان خبرگزاری‌های بزرگ و مطرح دنیا همچون رویترز و آسوشیتدپرس و دیگر خبرگزاری‌هایی که برای ابرقدرت‌ها کار می‌کنند بزرگ‌ترین کارکرد را برای دولت‌های‌شان دارند.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور با بیان تأثیرگذاری نقش رسانه‌ها خاطرنشان کرد: تأثیرگذاری رسانه‌ها به‌اندازه‌ای است که ابرقدرت‌ها با کمک رسانه‌های خود مردم را سراغ مسائلی می‌فرستند که اولویت‌دار نیست اما آن‌ها برای مردم اولویت‌‌ها را مشخص می‌کنند و نگاه کشورهای جهان سوم را به سمت و سوی دلخواه خود می‌کشانند؛ همچنین از آن‌ها به‌نحو دلخواه بهره‌‌برداری می‌کنند.

وی گفت: امروز کار رسانه و تبلیغات در بسیاری از کشورها جایگزین جنگ سخت شده و به‌جای بسیج امکانات نظامی برای همراه کردن دولت‌ها از فعالیت‌های رسانه‌ای و تبلیغاتی بهره می‌برند، همچنین ذهن مردم و مسئولان کشورها را می‌سازند، آن‌ها با این قبیل اقدامات در نهایت تصمیم‌گیری‌ها را به سمت و سویی می‌برند که منافع ابرقدرت‌ها به خطر نیفتد.

وی همچنین با بیان اینکه خدای متعال یکی از نام‌های پیامبران را نبی یعنی خبردهنده و انبیا یعنی خبردهندگان نهاده است، اظهار کرد: انبیای الهی ویژگی‌هایی دارند که ما نمی‌توانیم به آن مقام برسیم اما باید آن ویژگی‌ها را در نظر بگیریم و کسی که مسئولیت خبررسانی را عهده‌دار است باید از این ویژگی‌ها بهره‌ای برده باشد.

**قرآن بزرگ‌ترین رسانه تأثیرگذار در جهان است

مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور با بیان "در دنیا رسانه‌های زیادی وجود دارد که برای ما ناشناخته‌اند" عنوان کرد: قرآن کتاب آسمانی مسلمانان، بزرگ‌ترین رسانه جهان است که می‌تواند تأثیرگذار و نقش‌آفرین باشد.

وی خطاب به مجموعه دست اندرکاران خبرگزاری تسنیم گفت: چند نکته را باید در خبرگزاری تسنیم سرلوحه کار قرار دهید چون اگر این ویژگی‌ها نباشد سبب دلسردی شده در نتیجه تلاش‌ها تأثیرگذار نخواهد بود.

آیت‌الله حسینی بوشهری اخلاص را عامل مهمی برای اصحاب رسانه عنوان کرد و افزود: اگر در کار اخلاص به‌وجود بیاید تأثیرگذاری در آحاد جامعه ایجاد می‌شود اما اگر مسائل و منافع اشخاص و احزاب اصل شود تأثیرگذاری به‌وجود نمی‌آید.

عضو جامعه مدرسین حوزه‌های علمیه سراسر کشور اعتماد سازی را دیگر عامل مهم برای اصحاب رسانه دانست و خاطرنشان کرد: دولت‌ها زمانی موفق هستند که جوامع به آن‌ها اعتماد کنند از همین رو اعتماد نقش کلیدی و اساسی دارد و باید مدنظر اصحاب رسانه باشد.

وی با بیان اینکه مجموعه خبرگزاری تسنیم در فضایی انقلابی فعالیت می‌کند، تصریح کرد: در تهیه و تنظیم خبر زمان شناسی و موقعیت شناسی را مدنظر قرار دهید از همین رو در انتخاب زمان انعکاس خبر دقت کنید چرا که اگر زمان را نشناسیم و خبر را در فضای غبارآلود منعکس کنیم تأثیر منفی در جامعه به‌همراه دارد.

**خبرگزاری تسنیم پشتیبان نظام اسلامی در فتنه‌ها باشد

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور گفت: در شرایط فعلی رسانه‌ها باید از ولایت فقیه و نظام اسلامی حمایت کنند، در این میان خبرگزاری تسنیم باید پشتیبان نظام اسلامی در فتنه‌ها باشد.

آیت‌الله حسینی بوشهری با بیان اینکه باید با تأمل و تدبر اخبار منعکس شود، عنوان کرد: دقت در انعکاس اخبار بسیار مهم است؛ وقتی خبری منتشر شود تکذیبیه‌ها اثری ندارند چراکه همه آن‌ها که خبر را می‌خوانند تکذیبیه‌ها را نمی‌خوانند علاوه بر اینکه تکذیبیه‌ها در جوامع همراه با نگاه واقعی نبوده و نوعی نگاه مصلحتی به‌همراه دارد.

وی با بیان اینکه انتخاب و زمان انعکاس خبر بسیار مهم و تأثیرگذار است، اظهار کرد: انتشار اخبار بدون اطمینان از منبع و صحت خبر به‌صرف اطلاع‌رسانی به‌قید سرعت و بدون ملاحظه عملاً ابزار کار دیگران قرار گرفتن است.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور در بخش پایانی سخنانش خطاب به مدیران خبرگزاری تسنیم گفت: امیدوارم کارتان با رضایت حق تعالی باشد؛ شهر مقدس قم پایگاه تشیع است از همین رو باید پیام‌های دینی به‌گونه‌ای به دنیا مخابره شود که مردم به دین اسلام علاقه‌مند شوند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری