انفجار دو مغازه تجاری و یک کارگاه در ابتدای خیابان شاه ابراهیم قم تا کنون 2 کشته و 15 زخمی را به دنبال داشته است.

خبرگزاری فارس: جزئیات حادثه انفجار 2 مغازه در منطقه شاه‌ابراهیم قم

به گزارش قم خبر به نقل از فارس ، دوشنبه شب بر اثر حادثه انفجار در ابتدای خیابان شاه ابراهیم کارگاه چاقوسازی، مغازه چاقو فروشی و موتورسازی مجاور آن‌ها دچار حریق و ریزش آوار شد.

این حادثه راس ساعت 18 و 45 دقیقه رخ داد و به دلیل بالا بودن شدت انفجار و پرت شدن اشیاء مختلف، افراد رهگذر و موتورسوارانی که در حال عبور از مقابل مغازه‌ها بوده‌اند دچار جراحت شده و راهی بیمارستان شدند و نهادهای امدادی استان‌ قم هر کدام با سرعت در محل حادثه حضور پیدا کردند و به امدادرسانی پرداختند.

عباس جعفری مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی شهرداری قم در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم در ارتباط با جزئیات این حادثه اظهار کرد: این حادثه راس ساعت 18 و 53 دقیقه به سازمان آتش‌نشانی قم اعلام شد و در ساعت 18 و 57 دقیقه 6 دستگاه خودروی آتش‌نشانی به همراه 30 نیروی آتش‌نشان در محل وقوع این حادثه حضور پیدا کردند.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در زمینه امدادرسانی به حادثه‌دیدگان ادامه داد: عملیات آواربرداری با حضور نیروهای آتش‌نشانی آغاز شد و طبق گفته‌های مردمی تنها یک نفر در کارگاه ساخت چاقو که در طبقه پایین چاقو فروشی فعالیت داشته است بر اثر این حادثه زیر آوار مانده که نیروهای آتش‌نشانی توانستند این فرد را از زیر آوار بیرون بیاورند و اورژانس فوت این فرد را تایید کرده است.

*علت وقوع حادثه نامعلوم است

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی شهرداری قم خاطرنشان کرد: عملیات آواربرداری تا ساعت 23 و 30 ادامه داشت و افراد در این ساعت با حصاربندی محل حادثه، ادامه عملیات را به امروز موکول کردند.

وی در خصوص دلیل وقوع این حادثه گفت: علت وقوع این حادثه نامعلوم است و تا زمانی که آواربرداری به صورت کامل صورت نگیرد نمی‌توانیم علت وقوع حادثه را اعلام کنیم.

جعفری ابراز کرد: شایعات بسیاری توسط افراد مختلف پخش شده است که باید با اطلاع رسانی صحیح و دقیق از گسترش این شایعه‌ها جلوگیری کنیم.

مدیر عامل سازمان آتش‌نشانی شهرداری قم افزود: صبح امروز نیز ابزار در اختیار نیروهای آتش‌نشانی قرار گرفته است و ماموران ما در حال آواربرداری کامل محل حادثه هستند.

محمدجواد باقری رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی قم نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم بیان کرد: این حادثه راس ساعت 18 و 57 به این مرکز اطلاع داده شده است و ساعت 19:03 یک دستگاه ماشین آمبولانس در محل حادثه حضور یافت.

وی با اشاره به اینکه به دلیل بالا بودن تعداد مجروحان نسبت به اعزام تعداد بیشتری آمبولانس و نیروی امدادی به محل حادثه اقدام کردیم افزود: تا انتهای عملیات امدادرسانی 15 دستگاه آمبولانس اورژانس برای انتقال افراد آسیب دیده به صورت مستمر در این حادثه حضور پیدا کردند و دو ماشین نیز تا ساعت 30 دقیقه بامداد در محل حادثه مستقر بودند.

*دو نفر از افراد مجروح فوت شده‌اند

وی یادآور شد: در این حادثه از افراد رهگذر و افرادی که داخل مغازه‌ها در حال فعالیت بودند 17 نفر دچار آسیب‌دیدگی شدند که نیروهای اورژانس 15 نفر از آن‌ها را به سرعت به بیمارستان رساندند و دو نفر از مجروحان نیز خودشان راهی بیمارستان شدند و به علت شدت انفجار تا کنون دو نفر از افراد مجروح فوت شده‌اند.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی قم تصریح کرد: بر اثر شدت انفجار این حادثه هنوز سه نفر از آسیب‌دیدگان دارای اوضاع نامناسبی هستند و 12 نفر دیگر از افراد رهگذر در بیمارستان بستری شده‌اند که امیدواریم بتوانیم سلامت این افراد را به آن‌ها بازگردانیم.

*چاقوهای برنده چهار مامور آتش‌نشانی را راهی بیمارستان کرد

وی متذکر شد: در محل این حادثه تعداد بسیار زیادی چاقو، قلاب قالی بافی و قیچی بوده است که در هنگام آواربرداری به چهار نفر از نیروهای آتش‌نشانی آسیب رسانده است و امدادگران اورژانس نیز در محل وقوع حادثه به امداد اولیه اقدام کرده و آن‌ها را به بیمارستان انتقال دادند.

بر اساس این گزارش انفجار در ساعت 18 و 45 دقیقه رخ داد اما بر اثر وقوع این حادثه تا ساعت 2 و 30 دقیقه بامداد که خبرنگار فارس در محل حضور داشته است، ترافیک سنگینی بر خیابان شاه‌ابراهیم حاکم بوده و ماموران نیروی انتظامی و همچنین راهنمایی و رانندگی نیز در کنترل این ترافیک نقش به سزایی ایفا کردند.

حضور گسترده شهروندان در محل حادثه که اقدام به تهیه عکس و فیلم می‌کردند و حضور گسترده مردم در محل و اطلاع رسانی به یکدیگر موجب شد که امدادرسانی و فعالیت‌ تیم‌های امدادی با مشکل مواجه شود.

*حضور سگ‌های جستجوگر هلال احمر در محل وقوع حادثه

با وجود اینکه عملیات سازمان آتش‌نشانی شهرداری قم ساعت 23 و 30 دقیقه و عملیات مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی قم در ساعت 30 دقیقه بامداد به پایان رسیده بود است، سگ‌های جست‌وجوگر هلال‌احمر برای پیدا کردن فرد یا افراد احتمالی که زیرآوار باقی مانده بودند در ساعت یک و 30 دقیقه بامداد به محل آورده شدند.

اکنون نیز جلسه مدیریت بحران برای بررسی این حادثه و انجام هماهنگی‌های لازم در استانداری قم با حضور مسئولان سازمان‌های امدادرسانی این استان در حال برگزاری است که اخبار تکمیلی متعاقبا ارسال می‌شود.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری