رئیس موسسه آموزش عالی اخلاق و تربیت گفت: حوزه‌ها با وجود شعارهای نادرستی که مطرح می‌شود منبع نظم، دقت و استفاده بهینه از زمان هستند، که ویژگی بارز آن پاسداری طلاب از نظم و نظام حوزه است.

خبرگزاری فارس: حوزه‌های علمیه منبع استفاده بهینه از زمان هستند

به گزارش قم خبر به نقل از فارس ، حجت‌الاسلام والمسلمین محمد‌جواد زارعان دوشنبه‌شب در مراسم آغاز سال تحصیلی موسسه اخلاق و تربیت با اشاره به این که تحول صورت گرفته در حوزه‌های علمیه به برکت پیروزی انقلاب اسلامی انجام شده است، اظهار کرد: امروز طلاب حوزه‌های علمیه در شرایط بسیار خوبی قرار گرفته‌اند که باید متوجه آن باشند و وظایف خود را برای ترویج معارف دین به خوبی فرا بگیرند.

وی ادامه داد: امام خمینی (ره) مسیر حوزه‌های علمیه را به سمتی سوق داد که با حفظ ماهیت حوزوی و طلبگی پاسخگوی نیازهای روز جوامع داخلی و خارجی باشند، زیرا اگر حوزه در محدودیت می‌ماند امروز نسبت به نیازهای جامعه عقب مانده بود.

رئیس موسسه آموزش عالی اخلاق و تربیت با اشاره به این که ورود امام خمینی (ره) به برخی مسائل موجب شد تا حوزه‌ها همزمان با حفظ فقه جواهری وارد میادین علمی جدیدی شوند، بیان کرد: پس از فوت امام راحل (ع) نیز بصیرت و آشنایی رهبر انقلاب اسلامی نسبت به حوزه‌های علمیه موجب شد تا موسسات علمی فعالیت‌های حوزوی خود را با آرامش خاطر پیگیری کنند و بر این اساس مباحث مربوط به علوم انسانی نیز با سرعت و جدیت پیگیری در حال پیگیری است.

زارعان افزود: یکی از وظایف اصلی حوزه نشر و ترویج معارف اسلامی به سراسر جهان است و تمام انسان‌ها با هر گرایش، دین و آیینی در معرض هدایت هستند و حوزه علمیه وظیفه دارد پاسخگوی نیازهای دینی آن‌ها باشد.

وی فعالیت‌های موسسه اخلاق و تربیت را در راستای جبران عقب‌ماندگی‌های علمی ذکر کرد و گفت: باید خلاهای علمی و معنوی موجود در جامعه را جبران کرد و در این بین نسبت به اخلاق باید اهتمام بیشتری داشت، زیرا پرداختن به مسائل اخلاقی و تربیتی از رسالت‌های حوزه‌های علمیه بوده و این موسسه با اقدامات خود در زمینه علوم تربیتی و اخلاقی گام‌های خوبی برداشته است.

رئیس موسسه آموزش عالی اخلاق و تربیت گفت: حوزه‌های علمیه با وجود شعارها و برداشت‌های نادرستی که مطرح می‌شود منبع نظم، دقت، تلاش و استفاده بهینه از وقت هستند و ما حوزه‌های علمیه را مرکزی قانون‌مند می‌دانیم که ویژگی بارز آن پاسداری طلاب از نظم و نظام حوزه است.

زارعان خاطرنشان کرد: امام خمینی (ره) و بزرگان حوزه نسبت به نظم اهتمام خاصی داشتند و این موسسه نیز با توجه به این که طبق قوانین وزارت علوم فعالیت می‌کند، ملزم به رعایت چارچوب‌های آن است و دانش‌پژوهان این موسسه نیز باید خود را با قوانین آموزشی تطبیق دهند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری