با وجود خیل عظیم زائران استان قم، هنوز کمبود واحدهای اقامتی در این استان به چشم می‌خورد.

خبرگزاری فارس: کمبود واحدهای اقامتی و اقامت اجباری در چادر

به گزارش قم خبر به نقل از فارس ، قم تنها استانی است که جاذبه‌های دینی، مذهبی، سیاسی و گردشگری را همراه یکدیگر دارا بوده و محور مواصلاتی شمال به جنوب و شرق به غرب است و در یکی از پرترددترین نقاط کشور واقع شده است.

127 میلیون نفر مسافر در سال گذشته از راه‌های استان قم عبور کردند که از این تعداد 20 میلیون نفر وارد شهر قم شدند.

زائران پس از ورود در شهر برای استقرار، نیاز به مراکز اقامتی دارند تا با بهره‌مندی از امکانات کافی میزان ماندگاری خود را در شهر افزایش دهند.

28 هتل یک تا چهار ستاره در استان وجود دارد که از این تعداد پنج هتل چهار ستاره شامل هتل کریمه،‌ پارسیا، قم، المپیک و خورشید است که این هتل‌ها نزدیک به 260 اتاق دارند.

23 هتل آپارتمان و 47 مهمان‌پذیر از دیگر اماکن اقامتی قم هستند و در مجموع 98 واحد اقامتی رسمی در قم وجود دارد که 2 هزار و هشت اتاق و 5 هزار و 208 تخت دارند.

107 واحد اقامتی موقت یا منازل استیجاری نیز در استان دارای مجوز هستند که در مجموع دارای 2 هزار و 534 تخت هستند.

به گفته مهدی حسین‌نژاد، سرپرست معاونت گردشگری و سرمایه‌گذاری اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم این تعداد واحدهای اقامتی برای اقامت زائران استان کافی نیست به طوری که در ایام عید 500 هزار نفر زائر در هر شب در استان اقامت داشتند که اکثر آنها به دلیل نبودن مکان اقامتی در بوستان‌ها، چادر و کمپینگ‌ها مستقر شدند.

با توجه به وضعیت استان و تعداد زائران سرمایه‌گذاری در بخش اقامتی استان امری تضمین شده است و این امر امید به سودآوری را برای سرمایه‌گذار افزایش می‌دهد.

حسین‌نژاد می‌گوید: 13 هتل با پیشرفت فیزیکی بالای 50 درصد در استان وجود دارد که اگر اعتبارات اختصاص پیدا کند، سال آینده این واحدها با 3 هزار تخت به بهره‌برداری می‌رسند.

وی تصریح می کند: نزدیک به 30 هتل، هتل آپارتمان و مهمان‌پذیر در مجموعه شهر فرودگاهی وجود دارد که اگر مشکلات آن برطرف شود و تسهیلاتی دریافت کنند، می‌تواند قطب خوبی برای اقامت زائران و خدمات‌رسانی به آنها باشد.

سرپرست معاونت گردشگری و سرمایه‌گذاری اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم می‌گوید: متقاضی برای احداث واحدهای اقامتی در بخش‌های استان وجود ندارد و اکثر تاسیسات گردشگری بخش‌ها، پذیرایی است.

گروه‌ها و گشت‌های مشترکی با همکاری اداره‌کل میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری، اماکن و تعزیرات حکومتی در سطح شهر وجود دارد که به نظارت بر واحدهای اقامتی می‌پردازند.

به گفته حسین‌نژاد شماره تلفن، سامانه پیامکی و رسیدگی به شکایات در تمام هتل‌ها و تاسیسات گردشگری نصب شده که هر فردی می‌تواند از طریق آن به ارائه پیشنهاد و انتقاد بپردازد.

وی تصریح می‌کند: 967 مورد بازرسی در ایام عید نوروز امسال از مراکز اقامتی ثابت و موقتی، مجتمع‌های بین راهی و دفاتر خدمات مسافرتی صورت گرفت که 269 تشویق، اخطار، تذکر و تعلیقی و تعطیلی برای مراکز مختلف اقامتی برای آنها صادر شد.

سالانه 20 میلیون نفر در استان تردد دارند ولی 2 میلیون و 600 هزار نفر اقامت پیدا می‌کنند و اکثر این افراد اقدام به برپایی چادر می‌کنند این امر نشان می‌دهد میزان اماکن اقامتی استان کافی نیست و مدیران ارشد باید همت کنند تا در سال‌های آینده کسی به اجبار در چادر اقامت نکند.

به دلیل کمبود مکان‌های اقامتی، برخی زائران ناچار هستند که چادرهایی برای استقرار برپا کنند، ولی تدابیری از سوی شورای تامین استان و شهرداری و استانداری اندیشیده می‌شود تا چادرها در مکان‌های خاصی برپا شود.

حسین‌نژاد می‌گوید: تنها کار تشویق افراد بوده تا کمپینگ زائر را ایجاد کنند، درخواست‌هایی از سوی بخش خصوصی داشتیم و شهرداری نیز کمپینگ فدک را در ورودی عوارضی قم راه‌اندازی کرده که خدمات‌رسانی خوبی در سال گذشته داشته است.

از بین چادرهای مسافرتی زائران که عبور می‌کنی هر یک نظری برای انتخاب چادر برای اقامت خود دارند، برخی توقف کوتاه مدتشان را برای رزرو هتل کافی نمی‌دانند.

یکی از مسافران از هزینه‌های بالای هتل‌ها گلایه دارد و می‌گوید که با این هزینه‌ها نمی‌تواند کنار بیاید و مهمان‌پذیر مناسب با قیمت پایین نیز کم است.

علی حسین‌لو به عنوان یکی از مسافران پر بردن ظرفیت هتل‌ها را عاملی دیگر در برپایی چادرها می‌داند و امیدوار است که در سال‌های آینده تعداد اماکن اقامتی در قم افزایش یابد.

با توجه به اهمیت سرمایه‌گذاری در بخش اقامتی ارائه تسهیلات در جذب سرمایه‌گذار بسیار موثر است. حسین‌نژاد تصریح می‌کند: در طرح جامع شهری همه زمین‌ها مالک دارند و تنها تسهیلاتی که می‌توانیم در این زمینه پرداخت کنیم، ارائه تخفیف‌هایی مانند صدور مجوز از سوی شهرداری است یا تسهیلاتی که افراد با معرفی به بانک‌های عامل می‌توانند از آنها بهره‌مند شوند.

وی ادامه می‌دهد: برخی حمایت‌ها در صورت پیشرفت فیزیکی به سرمایه‌گذار تعلق می‌گیرد و بخشی از سود بانکی در قالب یارانه به افراد پرداخت می‌شود و در بخش اقامتی از کشور پاکستان و هند نیز ورود پیدا کردند و گروه چینی نیز که قرار است به قم سفر کنند در بخش اقامتی تمایل به سرمایه‌گذاری دارند.

مسئله زیرساخت‌های اقامتی در قم موجب نشده که از استقبال زائران برای عزیمت به این شهر کم شود هرچند که تاثیر مستقیمی در کم بودن مدت زمان اقامت ایشان در این شهر داشته است. شهر قم با حجم میلیونی زائر در طول سال بهترین فرصت برای سرمایه گذاری در بخش اقامتی و گردشگری است و جا دارد که مسئولان امر با حمایت از بخش خصوصی ضمن مهیا کردن شرایط اسکان مطلوب، با افزایش مدت زمان ماندگاری مسافران به اقتصاد استان کمک کنند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری