استاد حوزه علمیه نجف اشرف با بیان اینکه پیامبران برای سعادت و کمال بشر نقشه مهندسی عبادت را از سرچشمه الهی دریافت و به بشر ارائه کرده‌اند گفت: ائمه اطهار(ع) شارح و مبیّن قول پیامبر(ص) هستند.

خبرگزاری فارس: ائمه اطهار (ع) مبیّن نقشه مهندسی عبادت بشر هستند

به گزارش قم خبر به نقل از فارس ، آیت‌الله سید محمود بحرالعلوم میردامادی صبح امروز در ادامه سلسله جلسات تبیین اصول عقاید در مرکز جهانی حضرت ولیعصر(عج) با اشاره به آیه «وَ مَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالْإِنسَ إِلَّا لِیَعْبُدُونِ» اظهار کرد: این آیه شریفه در هدایت فکر و حرکت انسان به سمت سعادت و خوشبختی بشر نقشی موثر دارد. خلقت انسان بیهوده نیست و آفرینش برای رسیدن به یک مقصد صورت گرفته است و نظام هستی، نظام جسمی و نظام روحی انسان نمی‌تواند بی‌هدف خلق شده باشد.

وی ادامه داد: انسان مقام و رتبه دارد و گل سرسبد عالم خلقت است، به قول قرآن کریم در «احسن تقویم» خلق شده و «وَلَقَدْ کَرَّمْنَا بَنِی آدَمَ» درباره آن گفته شده است. انسان عقل دارد و نمی‌شود این نظم آفرینش را بدون حساب و کتاب تصور کند.

استاد حوزه علمیه نجف اشرف با اشاره به اینکه جنب و جوش و نظم و حرکت در عالم هستی نشانه بدون مقصد نبودن آفرینش است بیان کرد: هدف از خلقت و آفرینش فقط عبادت خدای متعال است. خورشید، ماه، زمین، زمان و همه نعمت‌ها برای انسان و انسان برای عبادت خدا خلق شده و ایمان به این امر اعتقاد به توحید است.

وی در ادامه با طرح این سئوال که اگر بشر برای عبادت خدا خلق شده است چه کسی باید نقشه عبادت را در اختیار آن قرار دهد بیان کرد: در اینجا اصل نبوت پیش می‌آید. در این گام بشر محتاج است که انبیای الهی دستورات خدا را برای اجرا به آنان منتقل کنند. نقشه عبادت را به جز کسانی که از طرف خدا منتخب هستند کسی نمی‌تواند به بشر ارائه کند و نماز، روزه، دعا و ذکر‌هایی همچون اعمال صوفیه و قطب هیچ فایده و نتیجه‌ای را برای بشر به همراه ندارد.

بنیانگذار مرکز جهانی حضرت ولیعصر(عج) افزود: شرح فرمایشات پیامبر و تبیین مقاصد و اهداف ایشان با اهل‌البیت(ع) است. ائمه اطهار(ع) شارح و مبین قول پیامبر(ص) هستند. بنابراین سه اصل توحید، نبوت و امامت در آیه «وَمَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالْإِنسَ إِلَّا لِیَعْبُدُونِ» لحاظ شده است.

آیت‌الله بحرالعلوم میردامادی با اشاره به اینکه دشمنانی همچون کعب‌الاحبار یهودی از صدر اسلام وارد جامعه اسلامی شدند تا پیامبر(ص)، امیرالمؤمنین و ائمه اطهار(ع) را به حسب ظاهر بشکنند بیان کرد: دشمنان امام‌زاده‌ها و اصحاب ائمه طاهرین(ع) را اذیت و آزار و تبعید کردند و آنان را به شهادت رساندند تا برنامه و نقشه مهندسی عبادت را که پیامبر برای بشر آورده به گوش مردم نرسد و بشر لاابالی، بی‌هدف، بی‌فکر و بی‌محتوا زندگی کند و فقط به مسائل دنیوی و شهوات بپردازد.

وی ادامه داد: جنگ‌های امروز که آمریکا و صهیونیست در عراق، افغانستان، بحرین، سوریه و سایر نقاط دنیا برپا کرده‌اند برای این است که بشر نقشه مهندسی عبادت را که برای سعادت و کمال بشر آورده شده را فراموش کند. 

استاد حوزه علمیه نجف اشرف تاکید کرد: وهابی‌ها، داعشی‌ها، صوفی‌ها، بابی‌ها، کمونیست‌ها، ماتریالیست‌ها، تکفیری‌ها، سلفی‌ها، قادیانی‌ها و این قبیل گروه‌ها تا روز قیامت همه بازگشتشان به قول قرآن، یهود است و با تحقیق و دلیل و یقین می‌گویم آن کسانی که در جاده مستقیم قرار گرفته و حزب‌الله واقعی‌اند، فقط پیروان محمد و آل محمد(ص) هستند.

آیت‌الله بحرالعلوم میردامادی در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح علل ضرورت پرداختن به مباحث اعتقادی پرداخت و بیان کرد: خواندن قرآن و زیارات و ادعیه مستحب است اما فراگیری اصول اعتقادات واجب است. بسیاری از افراد زیارت عاشورا و دعای ابوحمزه را می‌خوانند ولی با یک کمونیست، بابی و وهابی نمی‌توانند بحث کنند، این افراد جزء کسانی هستند که مستحبات را مواظبت می‌کنند ولی به فکر واجبات نیستند.

وی با تاکید بر اینکه گذراندن یک دوره اصول اعتقادات برای همه افراد واجب است بیان کرد: عموماً هیئت‌های مذهبی بر روی اعتقادات کار نمی‌‌کنند و همین امر موجب می‌شود جوانان با کوچک‌ترین شبهه‌ای از دین خارج شوند. امروز وهابی‌ها و بابی‌ها به شدت در حال تبلیغ هستند، در برخی محلات در شهرهای مختلف علیه مقدسات شیعه، عزاداری، سینه‌زنی و غیره تبلیغات می‌شود. چه کسی باید پاسخگوی این شبهات و تبلیغات منفی باشد و مردم و جوانان را در برابر هجمه دشمن مصون بدارد.

استاد حوزه علمیه نجف اشرف خاطرنشان کرد: ما و شما مسئول هستیم و از ما در قیامت به خصوص درباره امامت و ولایت سئوال می‌پرسند و اگر کسی از دوستان و آشنایان ما و محبین اهل بیت(ع) منحرف شد همه ما مسئول خواهیم بود.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری