کد خبر: 3686

عضو هیئت علمی جامعة الزهرا(س):

عضو هیئت علمی جامعة الزهرا گفت: نوع دوستی، وحدت، پیوستگی و انسجام از برکات اعمال عید سعید فطر است.

 

خبرگزاری فارس: نوع دوستی و وحدت از جمله برکات اعمال عید فطر است

به گزارش قم خبر ، معصومه ظهیری در گفت‌و‌گو با فارس با بیان اینکه عید فطر عید پاکان و جشنی برای پاکی‌ها و خودسازی‌ است اظهار کرد: عید فطر، عید خودسازی و تزکیه نفس و بندگی الهی است و از اعیادی به شمار می‌رود که باید بزرگ و با عظمت شناخته شود.

وی افزود: در برخی از کشورها عید فطر بزرگ‌ترین عید به شمار می‌آید و افراد در آن روز به انجام اعمال دینی می‌پردازند.

عضو هیئت علمی جامعة الزهراء به اعمال موجود در این روز اشاره کرد و گفت: همانگونه که اعیاد مختلف اعمال خاص خود را دارد زکات فطره و نماز عید نیز از اعمال عید فطر به حساب می‌آیند.

ظهیری، زکات فطره را زکات بدن دانست و تصریح کرد: افراد پس از یک ماه روزه‌داری و کسب تندرستی به شکرگذاری در مقابل خداوند می‌پردازند و به شکرانه آن فطریه می‌دهند.

وی با اشاره اینکه نماز نوعی شکرگذاری در مقابل خداوند است گفت: پرداخت فطریه واجب و نماز آن مستحب است.

عضو هیئت علمی جامعة الزهراء افزود: با خواندن نماز از خداوند می‌خواهیم ما را اهل اخلاص، مغفرت و توبه قرار دهد و اینکه بتوانیم پس از این ماه سرمایه‌های خود را حفظ کنیم زیرا این سرمایه معنوی و پربازده ضمانت بندگی برای خدا است که باید برای ایام دیگر سال حفظ شود.

ظهیری به هم‌بستگی و وحدت افراد به هنگام نماز عید فطر اشاره و بیان کرد: مسلمانان در نماز عید فطر انسجام و وحدت خود را به نمایش می‌گذارند.

وی یادآور شد: جلوه آنچه مسلمانان در ماه مبارک رمضان انجام داده‌اند جهاد با نفس است که گویای آمادگی آدمی برای جهاد در راه خدا است.

عضو هیئت علمی جامعة الزهراء نماز عید فطر و حضور مردم در صفوف نماز را نشان دهنده وحدت آنها در دفاع از ارزش‌های دینی عنوان کرد و یادآور شد: آنچه در ماه مبارک رمضان وجود دارد جهاد با نفس، کمک به دیگران و نوع‌دوستی است که همه این‌ها در عید سعید فطر جلوه می‌کند.

ظهیری به نکات نهفته در اعمال عید سعید فطر اشاره و بیان کرد: با پرداخت فطریه گرسنه‌ای سیر و نیازمندی شاد می‌شود در حقیقت با این کار فرد از مال خود گذشته و با کمک به دیگران کاری فردی و اجتماعی انجام می‌دهد.

وی ادامه داد: فطریه شکاف‌های جامعه را پر می‌کند و خلق‌شناسی، نوع دوستی، هم نوعی، وحدت، پیوستگی و انسجام را به همراه دارد .

عضو هیئت علمی جامعة الزهراء با بیان اینکه در این روز ابعاد مختلفی که دین از ما خواسته را نشان می‌دهیم تصریح کرد: با انجام اعمال عید فطر عظمت اسلام را در مقابل قدرت‌های دیگر به منصه ظهور می‌گذاریم.

ظهیری به نماز عید فطر اشاره کرد و گفت: در این عمل همگان آمادگی خود را برای دفاع از کیان اسلام نشان می‌دهند.

وی به شادباش در روز عید فطر اشاره کرد و یادآور شد: عید فطر عید شکرگزاری است که افراد در پایان یک ماه بندگی نثار یکدیگر می‌کنند.

 

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری