استان قم یکی از قطب‌های تولید دام و فرآورده‌های دامی کشور است که با عملکرد به موقع سازمان دامپزشکی و تیم‌های مراقبت آن در کنترل و پیشگیری بیماری دامی لمپی اسکین توانست صنعت پرورش دام‌های سنگین استان قم را از اغمای حتمی نجات دهد.

خبرگزاری فارس: جان دوباره دامداری‌های استان قم با اقدامات به موقع دامپزشکی

به گزارش قم خبر به نقل از فارس ، بیماری «لمپی اسکین» یک نوع بیماری ویروسی در بین دام‌های سنگین بوده که علائم آن تب، ریزش آب از چشم‌ها، افزایش ترشحات بینی و حلق، بی اشتهایی، کاهش تولید شیر، تورم غده‌های لنفاوی و بروز دانه‌هایی به قطر یک سانتی‌متر در پوست است، البته این بیماری مختص گاو و گوساله بوده و غیر قابل انتقال به انسان است.

خاستگاه این بیماری قاره آفریقا محسوب می‌شود ولی در سال‌های گذشته کشورهایی مانند مصر، اردن، لبنان، فلسطین، عمان،‌ عراق و ترکیه نیز با این بیماری درگیر بوده‌اند. این بیماری به دلیل ضایعاتی که بر روی پوست دام می‌گذارد صنعت چرم هر کشوری را از بین می‌برد و محصولات چرم آن کشور در جهان افت شدید قیمتی خواهد داشت.

 

*درگیری دام‌های سنگین کشور با لمپی اسکین در خردادماه امسال

نزدیک به 45 روز پیش اواسط خردادماه بود که مدیرکل دامپزشکی استان قم طی مصاحبه‌ای با خبرنگار خبرگزاری فارس در قم از ورود بیماری دامی لمپی اسکین به ایران خبر داد و گفت: بر اساس گزارش‌های دریافتی طی روزهای اخیر برای نخستین بار بیماری «لمپی اسکین» در تعدادی از دامداری‌ها و روستاهای کشور مشاهده شده است.

وی بیماری «لمپی اسکین» را یک بیماری پوستی ویروسی با سرعت انتشار بالا دانست و اظهار کرد:‌ این بیماری خسارت‌های اقتصادی سنگینی به صورت کاهش تولیدات دامی، ایجاد ضایعات پوستی و تلفات در جمعیت گاوی به تولیدکنندگان وارد می‌کند.

رفیعی با اشاره به گزارش بروز این بیماری در استان‌های آذربایجان غربی،‌ ایلام،‌ کردستان و کرمانشاه خاطرنشان کرد: به منظور جلوگیری از بومی شدن بیماری، سازمان دامپزشکی کشور در حال حاضر سیاست حذف و ریشه‌کنی بیماری را بر پایه تشدید اقدامات بهداشتی قرنطینه‌ای و معدوم سازی دام‌های بیمار به اجرا گذاشته است.

مدیرکل دامپزشکی استان قم گفت: انتقال عامل بیماری علاوه بر تماس با گاوهای بیمار و محصولات خام دامی آلوده به ویروس، از طریق گزیدگی حشرات (پشه‌ها و مگس‌های خونخوار) به طور مکانیکی صورت می‌گیرد و با توجه به شرایط آب و هوایی فعلی، وزش بادهای شدید طی روزهای اخیر و دمای هوا که مناسب تکثیر و فعالیت حشرات ناقل است، بسیج امکانات در قالب اکیپ‌های واکنش سریع در سطح استان‌های درگیر برای جلوگیری از گسترش بیماری و خاموش کردن بیماری در کانون‌های اولیه آن ضروری است.

وی اظهار کرد: سازمان دامپزشکی از دامداران تقاضا می‌کند در صورت مشاهده هرگونه علائم بیماری در گاوها، اعم از تب همراه با ضایعات پوستی غیرمعمول، مراتب را به نزدیک‌ترین واحد دامپزشکی گزارش کرده و از هر گونه نقل و انتقال گاوها بدون مجوز دامپزشکی خودداری کنند.

اما وضعیت مقابله سازمان دامپزشکی با بیماری لمپی اسکین در مدت این 45 روز در استان قم چطور بود؟ در همین راستا عملکرد سازمان دامپزشکی استان قم در این مدت را از زبان مدیرکل همین سازمان مورد بررسی قرار می‌دهیم تا بهتر بتوان در زمینه اقدامات صورت گرفته نتیجه‌گیری کرد.

 

*واکسیناسیون 101 هزار دام سنگین در استان قم

رفیعی روز 10 تیر ماه هم در گفت‌وگویی با خبرنگار فارس در قم با اشاره به اقدامات کنترلی و پیشگیرانه در زمینه بیماری لمپی اسکین در استان قم گفت: طرح واکسیناسیون این بیماری که از 21 خرداد ماه 93 در قم مشاهده شده بود آغاز و به مدت 14 روز در گاوداری‌های استان به اجرا گذاشته شد.

وی با بیان اینکه هزینه‌های این طرح از محل اعتبارات استانی و اداره کل دامپزشکی استان قم تامین شده است‌، اظهار کرد: 101 هزار راس گاو و گوساله با استفاده از توان 18 اکیپ بخش خصوصی دامپزشکی واکسینه شدند و به دلیل همین پوشش واکسیناسیون مناسب بیماری تحت کنترل قرار گرفت.

مدیرکل دامپزشکی استان قم خاطرنشان کرد: پنج کانون قطعی بیماری و یک مورد مشکوک در سطح استان شناسایی شده است که در راستای پیشگیری و کنترل از بیماری پنج راس دام سنگین کشتار و سه راس معدوم شدند.

وی با اشاره به پنج تیم مراقبت و سم‌پاشی در زمینه پیشگیری از بیماری لمپی اسکین گفت: تیم‌های مراقبت در این مدت از 208 واحد اِپیدمیولوژیک بازدید کردند که طی آن 298 هزار راس گاو مورد مراقبت قرار گرفته و مرکز کانون‌های آلوده تا شعاع 10 کیلومتر سم‌پاشی شد.

رفیعی در ادامه افزود: دامشهر، قلعه صدری، جمکران و کمرکوه در این مدت 14 روزه کاملا سم‌پاشی شده و شهرک لبن و گازران نیز در حال سم‌پاشی و لکه‌گیری هستند که در مجموع 700 هزار مترمربع سم‌پاشی صورت گرفته و 50 هزار مترمربع ضدعفونی شد و البته عملیات ضدعفونی فقط برای واحدهای آلوده صورت گرفت.

 

*ممنوعیت نقل و انتقال دام در سطح استان قم

رفیعی گفت: در راستای پیشگیری و کنترل بیماری لمپی اسکین در استان قم دامداران نیز باید توصیه‌هایی را رعایت کنند از جمله اینکه بدون مجوز دامپزشکی اقدام به نقل و انتقال و خرید دام سنگین نکنند و در صورت لزوم و در شرایط خاص با دامپزشکی استان هماهنگی‌های لازم صورت گیرد و همچنین در صورت مشاهده موارد مشکوک در دام خود با شماره 1512 اداره کل دامپزشکی استان قم تماس برقرار کنند.

وی با بیان اینکه غرامت دام‌های معدوم شده به صاحبان آنها پرداخت‌ می‌شود، تصریح کرد: دامداران با مشاهده 5 نشانه تب، تورم‌های غده‌ای زیر پوست که دانه‌هایی به قطر یک سانتی متر هستند، ریزش اشک از چشم‌ها، تورم گره‌های لنفاوی و لنگش در دام خود مراتب را به دامپزشکی اطلاع دهند.

مدیرکل دامپزشکی استان قم یادآور شد: هم اکنون برای بیماری لمپی‌ اسکین شرایط قرنطینه و کنترل در سطح استان قم برقرار است و برای حاکم شدن شرایط عادی در سطح استان باید سه هفته بیماری در کل استان مشاهده نشود.

 

*کنترل قطعی بیماری لمپی اسکین در قم

بیش از 20 روز بعد از این اطلاع رسانی در رابطه با وضعیت بیماری دامی لمپی اسکین در سطح استان قم رفیعی مدیرکل دامپزشکی استان قم در نشست خبری با اهالی رسانه قم گفت: سازمان دامپزشکی استان در راستای پیشگیری از این بیماری که مخصوص دام‌های سنگین بود مجموعه اقداماتی را تا به امروز انجام داد که منجر به کنترل قطعی آن در سطح استان شد.

وی در ادامه افزود: تاکنون 14 کانون بیماری و 18 راس دام بیمار در سطح استان قم شناسایی شده است که از این تعداد دام بیمار 3 راس معدوم، 11 راس کشتار و 4 راس مشکوک بوده که منتظر جواب آزمایش‌ آنها از آزمایشگاه هستیم.

مدیرکل دامپزشکی استان قم این بیماری را یک بیماری ویروسی اعلام کرد که از طریق گزش حشرات منتقل می‌شود و افزود: بیماری لمپی اسکین پیش از این در کشور ایران نبوده و از کشورهای همسایه مانند ترکیه و عراق که در سال‌های گذشته درگیر این بیماری بوده‌اند وارد شده است.

وی همچنین از مهمترین اقدامات سازمان دامپزشکی استان قم در مبارزه با بیماری لمپی اسکین را واکسیناسیون گسترده دام‌های سنگین عنوان کرد و گفت: از اقدامات دیگر قرنطینه،‌ مبارزه با حشرات، سم پاشی و ضدعفونی واحدهای دامداری درگیر بوده است.

رفیعی تصریح کرد: مکان‌های پرورش دام مانند دامشهر، قلعه صدری و جمکران که با این بیماری درگیر بودند توسط تیم‌های پیشگیری و مراقبت مورد بازدید قرار گرفتند که جمعا در این مدت از 3 هزار و 60 واحد دامداری و 140 هزار دام بازدید شده است.

وی اظهار کرد: جمکران،‌ مجتمع دامشهر،‌ دامشهر، قلعه صدری، ‌روستای انجیرلی،‌ روستای محمودآباد، دامداری عصمتیه، روستای والیجرد، ابتدای جاده مرادآباد، باقرآباد و کمربندی قم از جمله کانون‌های شناسایی شده این بیماری در سطح استان قم بوده‌اند.

 

*رایگان بودن تمام اقدامات برای پیشگیری بیماری لمپی اسکین

مدیرکل دامپزشکی استان قم با اشاره به رایگان بودن همه اقدامات صورت گرفته از جمله سم‌پاشی و واکسیناسیون گفت: مجموعا 2 هزار و 131 لیتر سم در 740 واحد دامداری توزیع شده و یک میلیون مترمربع سم‌پاشی صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه 101 هزار دام در این مدت واکسیناسیون شدند، ابراز کرد: 203 هزار متر مربع از واحدهای دامداری آلوده نیز در این مدت توسط 5 تیم مراقبتی ضدعفونی شد.

رفیعی گفت: توزیع هزار و 100 برگ اطلاعیه، برگزاری 20 کلاس آموزشی در روستاهای استان، ارسال 6 هزار و 40 پیامک به دامداران، 5 مصاحبه رادیویی و 2 مصاحبه تلویزیونی از جمله اقدامات اطلاع رسانی در این زمینه بوده است.

وی همچنین اظهار کرد: در این مدت 14 مورد نمونه آزمایش به آزمایشگاه رازی تهران ارسال و جواب آزمایش‌ها گرفته شده است؛ بیماری لمپی اسکین به دو صورت پوستی و گوارشی در دام‌های سنگین بروز می‌کند.

رفیعی در ادامه با اشاره به اینکه در صورت بروز این بیماری در دستگاه گوارش دام تلفات بیشتری خواهد داشت، گفت: در کشور ایران موردها‌ی گزارش داده شده پوستی بوده‌اند که تلفات کمتری به همراه دارد.

استان قم که یکی از قطب‌های تولید دام و فرآورده‌های دامی کشور محسوب می‌شود با عملکرد به موقع سازمان دامپزشکی و تیم‌های مراقبت آن در ارتباط با کنترل و پیشگیری بیماری دامی لمپی اسکین طی یکماه و نیم گذشته توانست صنعت پرورش دام‌های سنگین استان قم را از اغمای حتمی نجات دهد در حالیکه شهرهای مرزی در غرب کشور هنوز با این بیماری دست و پنجه نرم می‌کنند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری