کد خبر: 3359

آیت‌الله مصباح‌یزدی:

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به جنایات گروهک ترویستی داعش در عراق گفت: این افراد گمراه همان خلیفه‌های بر روی زمین هستند که در روز خلقت ملائکه از آفرینش آنها بیزار بودند.

خبرگزاری فارس: ملائکه از خلقت گروهک ترویستی داعش بیزار بودند

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، آیت‌الله محمدتقی مصباح‌یزدی چهارشنبه شب در سلسله دروس اخلاق ماه مبارک رمضان که در دفتر رهبر معظم انقلاب در قم برگزار شد سمیع و بصیر بودن خداوند را از ویژگی‌های برتر او دانست و اظهار کرد: خداوند هر دیدنی را خواهد دید و هر شنیدنی را نیز خواهد شنید.

وی با اشاره به اینکه افراد در دنیا با گناهان خود محدوده شنوایی و بینایی خود را کم کرده‌اند بیان کرد: دعا و ندای اهل آخرت به آسمان‌ها و عرش خواهد رسید.

نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری یکی از بدترین عذاب‌های قیامت را بی‌توجهی خداوند به افراد جاهل خواند و ابراز کرد: طبق اشاراتی که در قرآن کریم شده است این عذاب دامن گناهکاران ظالم را خواهد گرفت و اگر امروزه در روابط اجتماعی میان مردم جامعه بخواهند یک فرد را تحقیر کنند، با اینکه سخنان او را می‌شنوند اما نسبت به آن‌ فرد بی‌توجه خواهند بود.

وی علم خداوند را ذاتی خواند و اضافه کرد: ما نخواهیم توانست نسبت به علم خداوند با استفاده از اعضا و جوارح گناه آلود خود آگاهی پیدا کنیم.

مصباح‌یزدی با اشاره به اینکه برای شنیدن نداهای الهی نیازمند یک گوش پاک هستیم بیان کرد: با استفاده از این ابزار پاک می‌توانیم فرمان‌های خدا را دریافت و به آن عمل کنیم. در این صورت ما خواهیم توانست از رحمت الهی بهره‌مند شویم.

این مدرس برجسته حوزه علمیه قم با اشاره به روایاتی از ائمه اطهار (ع) تاثیرات گناه در قلب انسان را بیان کرد و گفت: گناهان از رسیدن انسان به جایگاه واقعی خود در جهان هستی جلوگیری خواهند کرد.

وی افزود: خداوند سخنان افراد با ایمان را با لطف می‌شنود و ملائکه با شنیدن صدای آنها شاد خواهند شد و وقتی این نداها به عرش می‌رسد، خداوند تمایل بسیاری نسبت به شنیدن آنها نشان می‌دهد و با ندادن حاجت این افراد بر لذت خود خواهد افزود، زیرا در صورت استمرار مشکلات انسان‌ها خداوند را فراموش نخواهند کرد.

مصباح‌یزدی خداوند را همانند مادری که نسبت به شنیدن صدای فرزندش شوق بسیاری دارد دانست و خاطرنشان کرد: انسان استعداد و توانایی این امر را ندارد که بتواند میزان علاقه‌مندی خداوند به او را درک کند.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) با اشاره به روایاتی از ائمه اطهار (ع) عنوان کرد: رفتارهای خداوند در مقایسه با انسان تفاوت‎‌های بسیاری دارد و نباید انجام رفتارهای انسانی را از خالق جهان هستی انتظار داشته باشیم.

وی به تاثیرات توبه انسان و ایمان آوردن به مفاهیم و ارزش‌های دینی اشاره کرد و یادآور شد: اگر بپنداریم که توبه انسان به خداوند کمکی خواهد کرد از افکار مشرکان پیروی کرده‌ایم، زیرا خداوند هرگز وابسته به انسان نیست و نخواهد بود.

نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: ما باید در همه زمینه‌های شناخت خداوند از او به عنوان بی‌نهایت یاد کنیم.

وی افزود: اگر خداوند تمام بهشتی را که آفریده است به یک بنده مومن خود هدیه دهد، بازهم به راحتی می‌تواند بهشت‌های دیگری بسازد و در اختیار مومنین قرار دهد و با این اقدام هیچ چیز از او کم نخواهد شد زیرا او بی‌نهایت است.

مصباح‌یزدی با اشاره به اینکه خداوند خوبی‌ها و اثر آنها را دوست دارد، عنوان کرد: انسان ظرفیت پذیرش رحمت گسترده الهی را ندارد و انسان نخواهد توانست ویژگی‌های او را توصیف کند.

این مدرس برجسته حوزه علمیه قم متذکر شد: اگر بندگانی با وجود این همه رحمت خداوند مرتکب گناه شوند، عذاب الهی سختی در انتظارشان خواهد بود.

وی با اشاره به جنایات گروهک ترویستی داعش در عراق بیان کرد: این افراد گمراه همان خلیفه‌های بر روی زمین هستند که در روز خلقت ملائکه از آفرینش آنها بیزار بودند.

عضو مجلس خبرگان رهبری در پایان از ادراک هشت‌گانه در انسان سخن به میان آورد و افزود: انسانی که تمام ادراک خود را متوجه به خداوند کند از نفس قوی برخوردار است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری