کد خبر: 2912

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم مطرح کرد

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم با اشاره به افزایش چهار درصدی مصرف آب در قم گفت: این رشد مصرف آب هشداری برای شهروندان است و تبعات خوبی به دنبال نخواهد داشت.

خبرگزاری فارس: مصرف آب در قم در مرز هشدار / خشکسالی در قم 10 ساله شد

به گزارش قم خبر به نقل از روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان قم، عبدالحمید توکلی بینا با بیان اینکه خشکسالی سال‌هاست کشور را در معرض چالش کم آبی قرار داده است، اظهار داشت: به همین دلیل بیشتر کلان شهرها دچار کم‌آبی شده‏‌‏اند که استان قم هم مستثنی از این قاعده نیست.

راهی جز بازنگری در رفتار و ابزار مصرف نداریم

وی با اشاره به اینکه استان قم دهمین سال خشکسالی را سپری می‌کند، افزود: با توجه به اینکه کره زمین به علت تغییرات اقلیم، افزایش درجه حرارت زمین و افزایش جمعیت به سمت کم‌آبی پیش می‏‌‏رود راهی جز بازنگری در رفتار و ابزار مصرف نداریم.

رئیس هیئت مدیره شرکت آب و فاضلاب استان قم از افزایش چهار درصدی مصرف آب نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: با توجه به محدودیت منابع آبی در استان و ناپایداری‏‌‏های آب انتقالی از سرشاخه‏‌‏های دز، وضعیت مصرف آب در قم مناسب نیست.

وی با بیان اینکه باید استفاده از آب در قم به گونه‏‌‏ای مدیریت شود که رشد مصرف منفی شود، خاطرنشان کرد: افزایش چهار درصدی رشد مصرف هشدار برای شهروندان است و تبعات خوبی به دنبال نخواهد داشت.

توکلی بینا با اشاره به پروژه انتقال آب از سرشاخه‏‌‏های دز به قم ابراز داشت: اگر روند افزایشی مصرف آب در قم به همین منوال ادامه داشته باشد حتما تخصیص به قم تا هفت سال آینده به پایان می‏‌‏رسد یعنی 20 سال زودتر سهمیه آب (سرشاخه‌ها) کفاف جمعیت شهر قم را نخواهد داد.

وی با بیان اینکه باید ناگزیر به سمت اصلاح ابزارهای مصرف و وسایل آب بر حرکت و یکدیگر را به صرفه‏‌‏جویی در مصرف توصیه کنیم، تاکید کرد: باید تمام مصارف آب‏‌‏بر اعم از شرب، بهداشت، صنعتی، کشاورزی و فضای سبز شهری مدیریت شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم همچنین با بیان اینکه باید در کشاورزی و فضای سبز شهری قم الگوی کشت تغییر کند، اظهار داشت: باید به سمتی حرکت کنیم که از پساب فاضلاب در برخی از مصارف صنعتی و فضای سبز استفاده کنیم.

وی در ادامه با اشاره به پیش‏‌‏بینی هواشناسی مبنی بر افزایش دمای هوا در کشور، از شهروندان خواست نسبت به صرفه جویی در مصرف آب و استفاده صحیح از این مایع حیاتی نهایت دقت را داشته باشند.

توکلی بینا بر لزوم بازبینی و جلوگیری از نشت آب و نصب سایبان برای کولرهای آبی تاکید کرد و یادآور شد: اگر مردم صرفه‏‌‏جویی کنند در نقاطی از شهر که به علت فنی مشکل افت فشار را داریم این مشکل برطرف خواهد شد و مردم می‏‌‏توانند تابستان مطلوب و خوبی را سپری کنند.

وی در پایان امکان جیره‏‌‏بندی آب در قم را منتفی دانست و گفت: به لطف خدا و با ورود آب سرشاخه‏‌‏های دز، جیره‏‌‏بندی در شهر نخواهیم داشت اما لزوم صرفه‏‌‏جویی در مصرف و پرهیز از اسراف بیش از پیش ضروری است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری