کد خبر: 2837

مدیرکل سلامت خانواده و جمعیت وزارت بهداشت:

مدیرکل سلامت خانواده و جمعیت وزارت بهداشت گفت: در حال حاضر ۱۱ میلیون زوج جوان در آستانه ازدواج قرار دارند که با مشکلات فرهنگی، اشتغال و مسکن روبه‌رو هستند.

به گزارش قم خبر به نقل از تسنيم، محمداسماعیل مطلق مدیرکل سلامت خانواده و جمعیت وزارت بهداشت به‌همراه مشاور فنی این دفتر و معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و جمعی از مسئولان مرکز بهداشت امروز با آیت‌الله مکارم شیرازی دیدار کردند.

در این دیدار محمداسماعیل مطلق با ارائه آماری از جمعیت، میزان نرخ باروری و روند رشد جمعیت کشورمان اظهار کرد: در حال حاضر 11 میلیون زوج جوان در آستانه ازدواج قرار دارند که با مشکلات فرهنگی، اشتغال و مسکن روبه‌رو هستند، تأخیر در باروری پس از ازدواج بیش از سه و نیم سال است که باید برای هریک اقدامات لازم انجام شود.

مدیرکل سلامت خانواده و جمعیت وزارت بهداشت درباره کاهش مرگ و میر مادران و بالا بردن میزان باروری افزود: تلاش زیادی از سوی وزارت بهداشت، پزشکان و کارشناسان انجام شده است.

مطلق تصریح کرد: از مشکلاتی که با آن روبه‌رو هستیم مشکل طلاق در 5 سال اول ازدواج به‌دلیل مشکلات جنسی است که با تربیت متخصصان در این زمینه سعی شده که این مشکل مرتفع شود.

مدیرکل سلامت خانواده و جمعیت وزارت بهداشت با بیان اینکه رشد 10 درصدی طلاق، کاهش 10 درصدی ازدواج و مرگ و میر ناشی از تصادفات که 10 درصد را به خود اختصاص داده سبب کاهش جمعیت شده است، گفت: اگر بتوانیم مشکلات فوق را در جامعه حل کنیم به‌حول و قوه الهی می‌توانیم شرایط باروری را فراهم کنیم.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر برنامه‌های کنترل جمعیت و پیشگیری از بارداری از دستور العمل‌های وزارت بهداشت کاملاً حذف شده است و این برنامه‌ها صرفاً در راستای سلامت مادر و کودک انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: یکی از موارد دیگر که در جامعه مطرح شده این است که جمعیت ما به‌سوی پیری جمعیت می‌رود.

مطلق خاطرنشان کرد: سن امید به زندگی در بدو انقلاب 54 سال بود که یکی از افتخارات ما این بوده است که توانسته‌ایم امید به زندگی را به 70 سال برسانیم.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری