کد خبر: 2689

گزارشی از آیین راه‌اندازی بخش همودیالیز بیمارستان شهید بهشتی قم

به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قم، مراکز درمانی قم از همان ابتدا توسط خیران ساخته شده و اگر هم دولت بعضی از آنها را راه اندازی کرده، تداوم فعالیتشان به واسطه خیران بوده است.

خبرگزاری فارس: خشت پاک خیران زیربنای مراکز درمانی قم

به گزارش قم خبر به نقل از فارس ، مراسم افتتاح و بهره‌برداری از بخش همودیالیز مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی شهید بهشتی، بعد از ظهر امروز و با حضور حجت‌الاسلام و المسلمین محمدی‌گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری ، حجت‌الاسلام والمسلمین صالحی‌منش استاندار قم، حجت‌الاسلام ملکا رئیس دفتر رهبری در قم، نمایندگان بیوت مراجع تقلید، اعضای شورای اسلامی شهر قم و جمعی دیگر از مدیران و کارکنان علوم پزشکی استان قم برگزار شد.

در ابتدای مراسم، ابوالفضل ایرانی‌خواه رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قم طی سخنانی اظهار کرد: خیران فراوانی در قم مشغول به انجام کارهای خیر هستند و این مراسم برای گرامیداشت آنها برگزار شده است.

راه‌اندازی و تداوم مراکز بهداشتی قم به همت خیران بوده است 

وی افزود: قم دارای ویژگی‌ها و علاوه بر آن کمبودهایی در حوزه بهداشت و سلامت است و اگر خیران نبودند، مشکلات بیشتری را شاهد بودیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قم با بیان اینکه از حدود 60 سال پیش، تمام مراکز و خدماتی که در حوزه بهداشت و درمان قم راه‌اندازی شده‌اند به برکت وجود و فعالیت خیران بوده است، گفت: 60 سال پیش نخستین مرکز درمانی قم به نام نکویی راه‌اندازی شد.

وی ادامه داد: تمام دیگر مراکز درمانی قم هر چند برخی از آنها توسط دولت بنا شده‌اند ولی تداوم خدمت‌رسانی‌ آنها به واسطه فعالیت خیران بوده است.

ایرانی‌خواه با اشاره به راه‌اندازی بخش همودیالیز بیمارستان شهید بهشتی به همت فرزندان سیدمحمود هاشمی‌منفرد از جمله خیران استان قم خاطرنشان کرد: این خیر قمی در زمان حیات سنگ بنای بخش همودیالیز را گذاشت و فرزندانش پس از فوت او کار را ادامه دادند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قم با بیان اینکه 700 میلیون تومان برای راه‌اندازی این بخش هزینه شده است، گفت: دولت هم تجهیزات لازم را تامین کرده و 500 نفر در قم روزانه عمل دیالیز را انجام می‌دهند و زندگی آنها وابسته به این موضوع است که با امکانات موجود، وضعیت بهتری برای آنها فراهم شده است.

وی بیان کرد: به زودی در بیمارستان‌های شهید بهشتی و کامکار، امکانات برای عمل پیوند کلیه هم فراهم خواهد شد.

ایرانی‌خواه با بیان اینکه حضور رئیس دفتر رهبر معظم انقلاب در این مراسم، نشان از اهمیتی است که بزرگان و مسئولان کشور برای حوزه بهداشت و درمان قائل هستند، گفت: پس از استان فارس که مقام نخست را در زمینه فعالیت خیران دارد، اصفهان، خراسان رضوی و قم قرار دارند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم تصریح کرد: مراکز درمانی قم در شأن شهر کریمه اهل بیت و آبروی نظام اسلامی نیست، خیران بدانند همه مباحث و اولویت‌ها در حوزه بهداشت و درمان مشخص شده‌اند و جزو مهمترین نیازهای قم به شمار می‌روند.

وی با بیان اینکه در زمینه امکانات آموزشی در حوزه بهداشت و درمان هم کمبودهای زیادی در قم مشاهده می‌شود، افزود: قم باید در این زمینه و در سطح کشور، فاخرترین مراکز را داشته باشد زیرا استادان خوبی در قم حضور دارند ولی امکانات چندان مناسب نیست؛ بالاترین اولویت قم در حال حاضر تامین امکانات بهداشتی و درمانی است.

ایرانی‌خواه گفت: شهرهای کوچک‌تر از قم از نظر مسائل بهداشتی و درمانی به ویژه حوزه آموزش، پیشرفته‌تر از قم هستند؛ از همه مسئولان کشور می‌خواهیم توجه بیشتری در این زمینه به قم داشته باشند تا شهر کریمه اهل بیت به آنچه لایق شهروندان و زائران است دست یابد.

ساخت بخش همودیالیز بیمارستان شهیدی بهشتی در 9 ماه

پس از آن یکی از فرزندان مرحوم سید محمود هاشمی منفرد، خیر و بانی احداث مرکز همودیالیز بیمارستان شهید بهشتی طی سخنانی گفت: ضرورت ساخت چنین مرکزی کاملا احساس می‌شد؛ عملیات اجرایی ساخت بخش همودیالیز بیمارستان شهید بهشتی از مهرماه سال گذشته و در زیربنایی 600 متری آغاز شد و با صرف هزینه 700 میلیون تومانی به اتمام رسید؛ این بخش دارای 25 تخت همزمان برای بیماران دیالیزی در هر نوبت کاری است.

امسال یک ریال بودجه عمرانی هم به قم پرداخت نشد 

در ادامه محمدصادق صالحی‌منش استاندار قم به سخنرانی پرداخت و اظهار کرد: مرحوم سیدمحمود هاشمی‌منفرد یکی از خیران قمی است که اموال خود را در راستای بهترین کارهای خیر به یادگار گذاشته است.

وی افزود: اموال این خیر آنقدر برکت داشته که طی مدت زمانی کوتاه، چنین مرکز مجهزی به واسطه آن احداث شده است.

استاندار قم با بیان اینکه راه‌اندازی مراکز بهداشتی و درمانی یکی از اولویت‌های کار خیر در قم است، گفت: آیت‌الله حائری موسس حوزه علمیه قم جزو نخستین خیرانی است که در این زمینه گام در میدان نهاد و بیمارستان سهامیه را احداث کرد.

وی ادامه داد: چهار ماه از سال گذشته ولی هنوز یک ریال بودجه عمرانی دولتی به ما پرداخت نشده؛ کارهایی هم که تا امروز انجام می‌شود به برکت بودجه‌هایی است که در سفر رهبر معظم انقلاب به قم مصوب شده است.

صالحی‌منش با بیان اینکه امام خمینی و رهبر معظم انقلاب همواره نگاهی ویژه برای حل مشکلات قم داشته‌اند، خاطرنشان کرد: مسئولان بهداشتی و درمانی قم هم در دوره‌های گذشته و دوران کنونی تمام زحمات خود را برای حل مشکلات در این زمینه کشیده‌اند ولی از نظر آموزشی، دانشگاه علوم پزشکی قم امکانات ضعیفی دارد و مراکز بهداشتی و درمانی هم چندان شرایط مساعدی ندارند.

استاندار قم گفت: بیمارستان شهید بهشتی بهترین مرکز درمانی قم است که با مدیریتی خوب در حال اداره است.

وی با اشاره به اقدام انقلابی دولت یازدهم در سامان‌دهی به وضعیت بهداشت و درمان کشور بیان کرد: از محمدی‌گلپایگانی می‌خواهیم مشکلات بهداشتی قم را خدمت رهبر معظم انقلاب بیان کنند زیرا در تامین بودجه و امکانات بهداشتی مشکلاتی داریم.

صالحی‌منش اضافه کرد: از خیران هم می‌خواهیم با همت و تلاش خود، مسئولان را در رفع مشکلات بهداشتی و درمانی و ارائه بهترین خدمات به شهروندان و زائران یاری دهند.

«شورای امنیت» ضد امنیت شده است

در پایان این مراسم نیز محمد محمدی‌گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری طی سخنانی اظهار کرد: خیران در واقع خدمت‌گزارانی هستند که از اموال و سرمایه خود می‌گذرند تا امکاناتی را در اختیار دیگران قرار دهند.

وی با اشاره به سالروز میلاد امام حسن(ع) افزود: پیامبر اکرم(ص) فرموده‌اند حسن و حسین دو گل من در دنیا هستند؛ ایشان همچنین فرمودند حسن و حسین دو فرزند و نور چشم من، امام، پیشوا و حجت خداوند هستند چه در حال جنگ باشند و چه در حال صلح.

رئیس دفتر مقام معظم رهبری خاطرنشان کرد: یکی از ویژگی‌های وجود مبارک امام حسن مجتبی(ع)، حسن خلق آن حضرت بود؛ ایشان واقعا در این راستا برجسته بودند.

وی ادامه داد: ماه رمضان فرصتی استثنایی در طول سال است به ویژه شب‌های قدر که در آستانه آنها هستیم؛ تمام مقدرات ما در شب‌های قدر تنظیم می‌شوند و به مرحله نهایی می‌رسند و در پایان به محضر امام عصر(عج) ارائه می‌شود؛ باید خود را آماده این شب‌ها کنیم زیرا هیچ کس اعتمادی ندارد که سال آینده رمضان را درک کند.

محمدی‌گلپایگانی با بیان اینکه با جبران مافات در شب‌های قدر و خسارت‌هایی که خودمان به خودمان وارد آورده‌ایم باید در فکر آینده باشیم، گفت: لازم است نام‌های روز قیامت را در قرآن مورد بررسی قرار دهیم؛ روز حسرت که خداوند از پیامبرش خواسته است مردم را از پشیمانی در این روز بترساند.

رئیس دفتر مقام معظم رهبری تصریح کرد: در روز قیامت هیچ کس به اقوام و خانواده خود توجه ندارد و مانند اشخاص مست، تمرکز حواس ندارند و به دنبال پناهگاه می‌گردند که باید از همین شب‌های قدر به فکر آن روزمان باشیم.

وی ادامه داد: دیروز که از رهبر معظم انقلاب اجازه خواستم تا به قم سفر کنم، ایشان از من خواستند سلامشان را به مردم قم برسانم.

محمدی گلپایگانی با اشاره به آیاتی از قرآن کریم در مورد انفاق خاطرنشان کرد: قرآن می‌فرماید پیش از آنکه مرگ گلوی شما را بگیرد و التماس کنید که خدایا ما را برگردان و مهلتی کوتاه بده، انفاق کنید.

رئیس دفتر مقام معظم رهبری افزود: مرحوم سیدمحمود هاشمی‌منفرد از جمله افرادی است که اموال خود را در راستای کار خیر انفاق کرده است.

وی با اشاره به داستانی از زندگی علامه مجلسی گفت: این عالم برجسته حق بزرگی بر گردن تشیع و اسلام دارد، او شخصی ثروتمند بود و شاگردی داشت به نام سیدرحمت‌الله جزایری که چیزی از مال دنیا نداشت ولی به علامه به دلیل ثروتمندی ایراد می‌گرفت؛ قرار گذاشته بودند هر یک زودتر از دنیا رفتند حقیقت را به دیگری بگویند که پس از مدتی علامه بیمار شد و از دنیا رفت و با وضعی بسیار خوب به خواب شاگردش آمد و گفت در قبر از من سوال پرسیدند که برای امروز چه آورده‌ای؟ که در نهایت گفته شد بدهکاری را از دست طلبکاران نجات دادی و به واسطه همان کار بخشیده می‌شوی.

محمدی‌گلپایگانی خاطرنشان کرد: تا وقتی انسان اختیار مالش را دارد بهتر است در راه خیر از آن بهره‌برداری کند زیرا پس از مرگ، وارثان حق دارند دو سوم اموال او را برای خودشان بردارند و تنها یک سوم برای کار خیر باقی می‌ماند.

رئیس دفتر مقام معظم رهبری با اشاره به گزارش رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم و بیان نارسایی‌های بهداشتی و درمانی گفت: شهر قم با ورود روزافزون مهاجران و جمعیت فراوان، وجود حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س)، مسجد مقدس جمکران و حوزه علمیه که آن را از نظر مرجعیت دینی و علمی در سطح جهان ممتاز کرده است، نیازمند امکانات بیشتر است.

وی با بیان اینکه بنای قم از همان ابتدا بر تشیع بنا نهاده شد، تصریح کرد: بیشتر شهرهای ایران ابتدا غیر شیعه بودند ولی قم متفاوت از آنهاست.

محمدی گلپایگانی افزود: جمعیت بیش از یک میلیون نفری قم نیازمند دسترسی به خدمات گسترده از جمله امکانات بهداشتی و درمانی بیشتر هستند؛ مراکز درمانی قم از همان ابتدا خیریه بوده است.

رئیس دفتر مقام معظم رهبری با بیان اینکه در شرایط تحریم به سر می‌بریم و پول نفت را به زحمت می‌توان وارد کشور کرد، گفت: البته رهبر معظم انقلاب در ملاقات با کارگزاران نظام تاکید کردند باید بر اقتصاد مقاومتی تکیه کنیم و هیچ راهی هم غیر از این نیست؛ ایشان گفتند بروید مذاکره کنید ولی من خوشبین نیستم.

وی اضافه کرد: دشمنان و استکبار جهانی اصلا نمی‌خواهند ما وجود داشته باشیم؛ آنها کینه و دشمنی دیرینه با ملت ایران دارند و رهبری هم فرمودند اخیراً یکی از مسئولان آمریکا گفته است با ایران می‌توان سازش کرد ولی با جمهوری اسلامی نمی‌توان، گناه ما این است که می‌خواهیم بنده خدا باشیم و بندگی طاغوت را نکنیم.

محمدی‌گلپایگانی با اشاره به فجایع اخیر در فلسطین و غزه گفت: صدای نامردان و مستکبران در مقابل این فجایع در نمی‌آید و شورای امنیت هم در این شرایط به شورای ضد امنیت تبدیل شده است؛ عاملان این جنایات، جلادان روزگار هستند و بدتر از همه اینکه برخی دولت‌های خائن به ظاهر مسلمان هم سوخت هواپیماهای جنگی رژیم صهیونیستی را تامین می‌کنند تا آنها به بمباران غزه بپردازند.

رئیس دفتر مقام معظم رهبری با بیان اینکه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در شرایط کنونی کاملا بیدار هستند، خاطرنشان کرد: هر روز مسئله تازه‌ای از ایشان می‌آموزیم؛ به شما هم توصیه می‌کنم در شب‌های قدر اگر حال معنوی خوبی به شما دست داد در سرلوحه دعاهایتان از خداوند بخواهید نظام اسلامی، رهبر معظم انقلاب و خدمتگزاران راستین را حفظ کند؛ مانند روز بر ما روشن است که این پرچم به دست امام عصر(عج) خواهد رسید.

وی گفت: در شرایطی که رژیم صهیونیستی فلسطین را بمباران می‌کند، مشتی مردم احمق نام گروه خود را خلافت اسلامی گذاشته‌اند و به جنایت مشغول هستند؛ یکی از علمای آنها گفته بود بهترین لذت و لحظات عمر من زمانی است که صدای خروج خون از رگ یک شیعه را می‌شنوم.

محمدی‌گلپایگانی ضمن تشکر از فرزندان مرحوم هاشمی‌منفرد به دلیل فعالیت‌های خیر و کمک به بیماران دیالیزی افزود: حتما همانطور که مسئولان قم خواسته‌اند، آنچه را لازم باشد خدمت رهبر معظم انقلاب بیان خواهم کرد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری