کد خبر: 14159

آیت‌الله عابدی:

رئیس مرکز بسیج حوزه علمیه قم گفت: چیستی راهبردهای جنگ در اسلام باید مورد بررسی قرار گیرد و مسئولان در عرصه‌های مختلف باید با توجه به معیارهای دینی حرکت‌های خود را پیش ببرند.

خبرگزاری فارس: چیستی راهبردهای جنگ در اسلام باید مورد بررسی قرار گیرد
به گزارش قم خبر به نقل از فارس ، آیت‌الله احمد عابدی در همایش فرهنگ جهاد که ظهر امروز در سالن همایش مدرسه علمیه دارالشفا برگزار شد با اشاره به اینکه حوزه باید در عرصه‌های مختلف نقش خاصی را ایفا کند اظهار کرد:‌ در ارتباط با جهاد می‌توان از راهبردهای مختلفی استفاده کرد زیرا جهاد هم در مراحل مختلفی مطرح شده است.

وی اضافه کرد: چیستی راهبردهای جنگ در اسلام باید مورد بررسی قرار گیرد و مسئولان در عرصه‌های مختلف باید با توجه به معیارهای دینی حرکت‌های خود را پیش ببرند.

رئیس مرکز بسیج حوزه علمیه قم با تاکید بر اینکه دین به رویکرد کلی کشور اشاره‌های بسیاری داشته است گفت:‌ شهدا خون خود را در انقلاب هدیه کردند تا آموزه‌های اسلامی در جامعه جاری شود به همین علت اکنون مردم و مسئولان وظیفه دارند در راستای ادای دین خود به شهدا اقدامات لازم را انجام دهند.

وی ادامه داد: در جنگ‌های آینده باید به سلاح روانی فکر کرد زیرا در آینده بر روی فکر مردم کار می‌کنند تا آن‌ها را در ابعاد اعتقادی مورد تاثیر قرار داده و از نیروی دشمن علیه دشمن استفاده کنند هر چند این شیوه مبارزه هم باید در معیارهای اسلامی بررسی شود.

آیت‌الله عابدی توکل، صبر، ولایت‌پذیری و اعتقاد به مقام شهادت را از ویژگی‌های مبارزان الهی خواند و عنوان کرد: خشونت در ذات جنگ است اما اسلام به خوبی حدود خشونت را مشخص کرده و با توجه به این موضوع می‌توان گفت که دین اسلام برای حرکت‌های مختلف حکومت اسلامی برنامه‌ریزی مشخصی ارائه داده است.

وی با بیان اینکه قدرت ملی و فردی ارکان مختلفی دارد عنوان کرد: سرمایه‌های مردمی از جمله قشر روحانیت قدرت بزرگی برای ایران اسلامی است و حضور این افراد در شهرهای کشور اثر بیشتری نسبت به حضور نیروهای پلیس دارد و بیشتر امنیت را ایجاد می‌کند.

آیت‌الله عابدی با تاکید بر اینکه قدرت ملی ارکان بسیاری دارد گفت: ولایت فقیه در قدرت ملی نقش موثری دارد زیرا این جایگاه با هدایت مردم به سمت روشنایی‌ها و هشدار دادن تهاجم‌های دشمن به خوبی جامعه را از فتنه‌های دشمن در امان نگه می‌دارد.

این استاد حوزه و دانشگاه متذکر شد: معنویت هم برای جامعه اسلامی قدرت‌های بسیاری به دنبال خواهد داشت به همین علت با تقویت معنویت مردمی می‌توانیم در پیشبرد اهداف مختلف کشور موثر باشیم.

وی ایجاد امنیت و عدالت را از اهداف ظهور امام زمان (عج) خواند و ابراز کرد: اگر داعش به کشورهای غربی حمله کند وظیفه ایران اسلامی و دیگر کشورهای اسلامی برای همگان مبهم می‌شود اما برای رفع این ابهام باید به روایات و احادیث ائمه اطهار (ع) رجوع کرد که در واقع پایه‌های اصلی دین است.

آیت‌الله عابدی با اشاره به اینکه میزان پایبندی کشورهای اسلامی به قوانین سازمان‌های بین‌الملل در ارتباط با جنگ‌ها باید با توجه به آموزه‌های دینی تعیین شود گفت: سفیر حکم قتل ندارد هر چند این دپیلمات از گروه یهودیان و صهیونیسم بوده باشد و این قوانین می‌تواند در کشورهای اسلامی مورد توجه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه کشورهای اسلامی در عرصه دفاع و جهاد باید به معیارهای اسلامی بسیاری توجه داشته باشند افزود: وهابیت و گروه‌های تکفیری در این عرصه ورود گسترده‌ای داشته‌اند و بسیاری از داعشی‌ها با توجه به آموزه‌های اشتباهی که گروه‌های افراطی ترویج داده به غفلت کشیده شده‌اند.

آیت‌الله عابدی از توهین‌های کشورهای استکباری به مقدسات دین مبین اسلام یاد کرد و افزود: دشمن به خوبی فهمیده که اسلام تعریف درستی از جهاد سالم ارائه کرده به همین علت مقدسات اسلام ناب را هدف قرار داده تا بتوانند آموزه‌های انحرافی خود را در میان مردم گمراه برخی از کشورها ترویج دهد.

این کارشناس مسائل دینی اضافه کرد: کسی که انگیزه دفاع از دین و قرآن دارد باید برای حراست از آرمان‌های دینی گام بردارد و در این راه از هیچ اقدامی دریغ نکند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری