کد خبر: 14119

آیت‌الله کعبی:

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: جهاد همانند نماز در هیچ شرایطی تعطیل بردار نیست.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس ، آیت‌الله عباس کعبی در همایش فرهنگ جهاد که پیش از ظهر امروز در سالن همایش‌های مدرسه دارالشفا قم برگزار شد قدرت را یکی از عوامل گسترش حکومت الهی دانست و اظهار کرد: برای اینکه جهاد با توجه به عناصر مختلف مشخص شود باید به تاریخ اسلام و سیره رسول گرامی اسلام (ص) نگاهی دقیق داشته باشیم.

وی با بیان اینکه پیامبر اسلام (ص) در سیره خود بر گسترش دعوت، قدرت، دولت، حکومت جهانی و حقانیت اسلام تاکیدات بسیاری داشتند مطرح کرد: گسترش مساجد، اعلام ارکان جامعه اسلامی، اعلام فراگیر قانون اساسی مدینه که برای اعضا مختلف این شهر عنوان شد، تعیین حدود جغرافیایی، دفاع از دولت و مقابله با مشرکین از اقدامات رسول خداوند (ص) برای تشکیل و تقویت حکومت اسلامی بود.

عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: شرایط جامعه در دوران حضرت رسول به سویی پیش رفت که سبب شد قدرت و اقتدار برای دفاع از دولت اسلامی و گسترش حاکمیت الهی در مقابل دشمنان قسم خورده که مشرکان مکه بوده‌اند به عرصه جهاد عملی کشیده شود.

وی از یهود و هم پیمان‌های مشرکان مکه به عنوان دومین دشمن رسول خداوند (ص) یاد کرد و گفت: هوای نفس یاران هم یکی از تهدیدهایی بود که پیامبر اسلام باید به آن توجه می‌کرد به همین علت ایشان برای مقابله با این تهدیدها برنامه‌ریزی‌های خاصی انجام دادند.

آیت‌الله کعبی با اشاره به اینکه پیامبر نسبت به منافقین و دشمنان اصلی نگاه متفاوتی داشت عنوان کرد: حضرت محمد (ص) برای کنترل منافقین فقط آن‌ها را کنترل می‌کرد تا آن‌ها حرکتی انجام ندهند.

وی خاطرنشان کرد:‌ بعد از پیروزی اسلام و فتح مکه نزول آیات مختلف جهاد به پایان رسید و این نشان می‌دهد که خداوند آیات قرآنی را با توجه به شرایط هر دوران خاصی برای انسان‌ها نازل کرده است.

آیت‌الله کعبی گسترش حاکمیت اسلامی را یکی از اصول مورد تاکید در اسلام دانست و تصریح کرد: دعوت، تاسیس دولت اسلامی یا همان انقلاب کردن، ایستادگی در مقابل مخالفان، دفاع از دولت اسلامی و گسترش پیام اسلام از عرصه‌های مختلف جهاد است که در هر کدام شیوه برخورد و عمل متفاوت است.

وی با بیان اینکه برخی اوقات باید در اوج قدرت به دنبال اصلاح در گروه محدودی باشیم ابراز کرد: اگر بخواهیم یک مقایسه‌ای با دوران پیامبر اسلام (ص) و دوران معاصر داشته باشیم باید بگوییم حضرت امام بر پایه فقه جهاد، امر به معروف و نهی از منکر و دفاع از اسلام انقلاب را از لحظ فقهی علیه طاغوت پایه‌ریزی کرد.

این استاد برجسته حوزه علمیه به بخشی از نوشته‌های امام خمینی (ره) در ارتباط با اصل ولایت فقیه اشاره کرد و یادآور شد: دفاع از جامعه اسلامی و امت اسلامی در نوشته‌های ایشان با استدلال‌های مناسبی بیان شده است؛ باید نوشته‌های این شخصیت را در بخش فقه انقلابی و اسلامی گسترش داده و تدریس کنیم.

وی با تاکید بر اینکه نمی‌توان جهاد را جدا از امامت بدانیم مطرح کرد: امامت و دولت هم با یکدیگر در ارتباط است و جهاد با توجه به عناصر بیان شده تعطیل بردار نیست زیرا اگر نگاهی به فقه جهاد داشته باشیم خواهیم فهمید ولایت، دولت و امامت هم تعطیل بردار نیست.

آیت‌الله کعبی با بیان اینکه افراد بیمار هم باید نمازهای خود را به شیوه خاصی اقامه کنند گفت: بسیاری از کتاب‌های دینی بر این موضوع تاکید کرده که جهاد همانند نماز در هیچ شرایطی تعطیل بردار نیست. 

وی تاکید کرد: برخی از علمای محقق می‌گویند جهاد در عصر غیبت هم ساقط نیست و ولی فقیه اگر در شرایطی لازم بداند، می‌تواند فرمان جهاد دهد زیرا با توجه به آیات دینی باید فهمید ایشان رهبری جامعه اسلامی و نائبی امام زمان (عج) را بر عهده دارند.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه دین اسلام برای حکومت معیارهای خاصی در نظر گرفته است گفت: تلاش برای رسیدن به پیشرفت در عرصه‌های مختلف علمی و فرهنگی، تقریب مذاهب اسلامی، دفع متجاوز و دفاع از فلسطین برای تقویت وحدت اسلامی راهکارهای پیشبرد حکومت اسلامی است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری