کد خبر: 13909

آیت‌الله علوی گرگانی مطرح کرد

یکی از مراجع تقلید گفت:‌ با ترویج آموزه‌های اخلاقی و اسلامی بین ورزشکاران می‌توانیم انقلاب اسلامی را از راه ورزش به جهان صادر کنیم.

خبرگزاری فارس: ترویج آموزه‌های اخلاقی و اسلامی بین ورزشکاران
 
به گزارش قم خبر به نقل از فارس ، آیت‌الله سید محمدعلی علوی گرگانی امروز در دیدار با اعضای هیئت فدراسیون کونگ‌فو و هنرهای رزمی جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه در یک جامعه طبقات سنی کودک، نوجوان، جوان، میانسال و کهنسال زندگی می‌کنند، تصریح کرد: فدراسیون‌های ورزشی با طبقه نوجوانان و جوانان سر و کار دارند که مسئولیت سنگینی را بر دوش مسئولان این فدراسیون‌ها می‌گذارد.

وی با بیان اینکه اگر بخواهیم جامعه‌ای را اصلاح کنیم باید به تربیت نوجوانان و جوانان آن جامعه دقت داشته باشیم، تصریح کرد: اگر جوانان ما به راه درست هدایت شوند جامعه سالمی خواهیم داشت.

مدرس خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم با اشاره به حضور رزمی‌کاران کشورمان در مسابقات جهانی بیان کرد: باید جوانان ایرانی به ‌گونه‌ای در مسابقات بین‌المللی حضور یابند که مکتب اسلامی ما برای دیگر کشورها به الگو تبدیل شود.

وی با تاکید بر اینکه تربیت بدنی و ورزش ریشه در تاریخ اسلام دارد گفت: بر اساس روایات تاریخی ائمه معصومین(ع) همواره بر ورزش تاکید داشتند و خودشان نیز ورزش می‌کردند و کسانی که به این کار روی آوردند را مورد تشویق قرار می‌دادند.

آیت‌الله علوی گرگانی با اشاره به تاکید ائمه اطهار به امر ورزش تصریح کرد: این مسئله نشان از مطلوب بودن امر ورزش در جامعه است.

وی با بیان اینکه باید به ورزشکاران اخلاق اسلامی و جوانمردی آموخت ادامه داد: با تدوین برنامه کوتاه‌مدت آموزشی باید درس آزادگی و جوانمردی به ورزشکاران آموخت.

این مرجع تقلید از برخی شنیده‌ها در ارتباط با بداخلاقی‌هایی که به تازگی در بین ورزشکاران به وجود آمده است ابراز ناخرسندی کرد و گفت: ورزشکاران نباید تندی کنند و حرکات ناهنجار از ایشان دیده شود که این نوع رفتارها شایسته ورزشکاران نیست.

آیت‌الله علوی گرگانی ادامه داد: برخی حرکات که از ورزشکاران دیده می‌شود زننده است که در این ارتباط باید به‌صورت جدی اندیشید و پیش از اینکه واقعه‌ای رخ بدهد و همه از آن مطلع شوند و جریمه‌ای برای تنبیه انجام شود باید به فکر برطرف کردن این نوع رفتارها بود.

وی با بیان اینکه تاریخ ورزش ایران بسیار غنی است،‌ اضافه کرد: باید برنامه‌ای در فدراسیون تدوین شود که اخلاق دینی در کنار آموزه‌های ورزشی قرار بگیرد، زیرا که روح انسان خواستار دین است.

این مدرس حوزه علمیه قم عنوان کرد: با تدریس آموزه‌های دینی در کنار مبانی ورزشی دل‌های مرده، زنده می‌شوند و شاهد صدور اخلاق اسلامی در قالب ورزش به جهان هستیم.

آیت‌الله علوی گرگانی بر ضرورت رسانه‌ای نشدن برخی از بداخلاقی‌های ورزشی تاکید کرد و گفت: اگر در جامعه ورزشی رفتار ناشایستی صورت گرفت از بازگو کردن و رسانه‌ای کردن آن پرهیز شود زیرا نقل این رفتارها در جامعه جالب نیست و باید در همان دایره محدود شود.

وی با تاکید بر اینکه کاربردی کردن اخلاق ورزشی و اسلامی موجب می‌شود که بتوانیم دین و انقلاب را از راه ورزش به کشورهای جهان صادر کنیم بیان کرد: در این راستا می‌توان به حرکت بوسیدن نام حضرت ابوالفضل (ع) که روی پیراهن ورزشکاران حک شده اشاره کرد که تاثیر فراوانی روی مخاطبان در جهان دارد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری