کد خبر: 13889

معاون امور بین‌الملل حوزه‌های علمیه:

معاون امور بین‌الملل حوزه‌های علمیه گفت: پیشرفت علمی ایران شاهدی برای موفقیت الگوی حاکمیت دینی بوده که قابل ارائه به دنیا است.

خبرگزاری فارس: شتاب علمی ایران شاهدی برای موفقیت الگوی حاکمیت دینی است
 
به گزارش قم خبر به نقل از فارس ،حجت‌الاسلام محمدحسن زمانی پیش از ظهر امروز در چهاردهمین نشست علمی مرکز تخصصی ائمه اطهار(ع) با موضوع «مبانی دینی وحدت اسلامی و تقریب مذاهب» که با حضور طلاب، اساتید، مبلغان و دانشجویان برگزار شد، اظهار کرد: حوزه‌های علمیه در برابر گروه‌های شیعیان، مسلمانان، پیروان ادیان آسمانی و غیرآسمانی وظایفی بر عهده دارد.

وی با اشاره به آیه 14 سوره ملک آگاه‌ترین منبع برای قانون‌گذاری بشر را خداوند متعال عنوان کرد و گفت: اکنون پیشرفت علمی ایران شاهدی برای موفقیت الگوی حاکمیت دینی و قابل ارائه به دنیا است، ولی قوانین الهی در میان کشورهای اسلامی رواج ندارد و تردیدها و نگرانی در زمینه استنباط و اجرای احکام ناب اسلام در میان حاکمان و حتی عالمان مسلمان همچنان وجود دارد.

معاون امور بین‌الملل حوزه‌های علمیه خاطرنشان کرد: محبت و عدالت نسبت به همه کسانی که به جنگ با مسلمانان وارد نشده‌اند، اصلی قرآنی است.

وی با تاکید بر مسئله وحدت اسلامی و تقریب بین مذاهب عنوان کرد: با توجه به برداشت‌های مختلفی که از معانی وحدت و تقریب وجود دارد، برخی مخالفان در بین شیعیان و اهل سنت با برداشت‌های خاصی از این مفهوم مخالفت کرده‌اند.

زمانی به تلقی نادرست از مسئله وحدت اشاره کرد و افزود: متحد شدن گروه‌های مختلف مسلمان و رها کردن اختصاصات مذهبی هر گروه و متحد شدن گروه‌های مختلف مسلمان از جمله این موارد است.

وی عمل بر اساس اعتقادات مذهبی و سکوت کردن عالمان از بیان اختصاصات مذهبی و بیان مبانی اختصاصی هر مذهب برای پیروان آن و عرضه نکردن این اعتقادات برای سایر گروه‌ها را از دیگر موارد برداشت نادرست ذکر کرد.

معاون امور بین‌الملل حوزه‌های علمیه خاطرنشان کرد: التزام پیروان مذاهب به مبانی مذهبی، همزیستی و تعامل محترمانه با یکدیگر و پرهیز از اهانت و تنازع از شاخص‌های وحدت اسلامی است.

وی با اشاره به سه اصل مهم دینی در برقراری وحدت عنوان کرد: کفایت اظهار شهادتین یکی از این اصول است که تحمل نکردن این اصل مهم خشونت‌های امروز عده‌ای علیه مسلمانان را ایجاد کرده است.

زمانی با اشاره به اعتقاد به کثرت مشترکات و کم بودن مفترقات گفت: اشتراک مذاهب در ارکان و اختلافات آنها در فروع و تفسیر آن است.

وی خاطرنشان کرد: نماز به عنوان رکن فقهی است و اشتراکات فراوان در دفعات، رکعات قرائت و ارکان نماز وجود دارد.

معاون امور بین‌الملل حوزه‌های علمیه الگوی قرآنی را اولویت وحدت اسلامی با ادیان آسمانی دانست و گفت: با توجه به آیه 64 سوره آل عمران وحدت با مسلمانان امری پسندیده است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری