معاون فرهنگی هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم گفت: برگزاری نمایشگاه های تخصصی یا عمومی کتاب باعث ایجاد نشاط فرهنگی در جامعه می شود و در ارتقای فرهنگ جامعه تاثیرگذار است.

به گزارش قم خبر ، 'حامد حجتی' روز سه شنبه در نشست خبری 'دهمین نمایشگاه کتاب استان قم' اظهار کرد: ان شاءالله نشاط و شور که چنین نمایشگاهی در مجموعه فرهنگی استان فراهم کرده است سبب شود تا در پایان سال از فضای شهر مقدس قم بهره مندی ویژه ای داشته باشیم و برگزاری چنین نمایشگاه هایی منجر به رخدادهای بزرگ فرهنگی در استان شود.


وی به استفاده از ظرفیت و توانمندیهای نمایندگان مردم قم در مجلس شورای اسلامی اشاره و خاطر نشان کرد: حضور دکتر علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در آیین افتتاح این نمایشگاه از نکات مهم و اهمیت دادن ایشان به حوزه فرهنگ و کتاب می باشد.

وی به فعالیتهای کمیته های گوناگون در این نمایشگاه اشاره کرد و گفت: کمیته های اجرایی، تبلیغات و اطلاع رسانی، پشتیبانی، ارزشیابی و حراست در این نمایشگاه فعالیت می کنند و مسوولیت اجرایی آن به عهده اتحادیه ناشران استان است.

معاون فرهنگی هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم همچنین از تامین 'بُن یارانه ای' کتاب خبر داد و گفت: این بن ها در اختیار عموم بازدیدکنندگان قرار می گیرد که با استفاده از این بن کارتها و تخفیف ناشران؛ خریداران کتاب از این نمایشگاه تا 40 درصد تخفیف استفاده می کنند.

حجتی به حضور چشمگیر نهادهای مختلف استان در برپایی هر چه بهتر این نمایشگاه اشاره کرد و گفت: از ویژگیهای بارز این نمایشگاه حضور ناشران با گرایشهای گوناگون در حوزه نشر در عرصه هایی همچون علوم اسلامی، عمومی، فنی، آموزشی، کمک درسی، کودک و نوجوان است که می تواند پاسخگوی سلایق مختلف مردم باشد.** پنج میلیارد ریال بُن کتاب در دهمین نمایشگاه کتاب قم توزیع می شود

رییس اتحادیه ناشران و کتابفروشان قم گفت: با حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، پنج میلیارد ریال بُن کتاب در دهمین نمایشگاه کتاب استان قم توزیع می شود که یک میلیارد ریال آن یارانه است.

'حمید خرمی' نیز در این نشست خبری اظهار کرد: هر فرد می تواند مبلغ 500 هزار ریال بن کتاب با 20 درصد یارانه خریداری کند که با توجه به تخفیف 10 تا 20 درصدی ناشران؛ خریداران کتاب تا میزان 40 درصد از تخفیف بهره مند می شوند.

وی خاطرنشان کرد: در صورت همکاری اداره کل آموزش و پرورش استان قم، تلاش می کنیم تا علاوه بر این تخفیفها، 20 درصد تخفیف دیگر نیز برای دانش آموزان و فرهنگیان استان در نظر بگیریم.

وی با بیان اینکه آیین افتتاح دهمین نمایشگاه کتاب استان قم روز 30 بهمن ماه جاری ساعت 10 صبح با حضور دکتر 'علی لاریجانی' رییس مجلس شورای اسلامی در مجتمع ناشران برگزار می شود، گفت: این نمایشگاه با همکاری معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم، صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران مرکز قم، سازمان فرهنگی هنری شهرداری قم، شرکت تعاونی ناشران استان قم، مجتمع ناشران و موسسه ارغوان نگاره بصیر برگزار می شود.

خرمی گفت: نمایشگاه مذکور در فضایی به مساحت 15 هزار متر مربع در پنج طبقه ساختمان مجتمع ناشران برگزار می شود که با توجه به استقبال خوب ناشران در حوزه کتاب کودک و نوجوان یک طبقه به صورت مستقل به این بخش اختصاص داده شده است که برنامه های متنوعی همچون ایستگاه های نقاشی و قصه گویی و برگزاری مسابقات فرهنگی به همراه جایزه در این قسمت اجرا می شود.

وی با بیان اینکه در دوره های گذشته حدود 250 ناشر در نمایشگاه های کتاب قم شرکت می کردند، گفت: امسال 340 ناشر با بیش از 50 هزار عنوان کتاب در این نمایشگاه حضور دارند که از این تعداد 40 ناشر با بیش از 10 هزار عنوان کتاب در بخش کودک و نوجوان شرکت می کنند که بیشترین ناشران به ترتیب از استانهای قم و تهران هستند.

وی به حضور ناشران مطرح کشور در موضوعهای مختلف اشاره کرد و گفت: ناشران در حوزه های گوناگون همچون؛ علوم اسلامی، عمومی، دانشگاهی، کمک آموزشی، پزشکی، فنی، زبانهای خارجی، روانشناسی، کودک و نوجوان در این نمایشگاه شرکت کرده اند که می توانند پاسخگوی نیاز مخاطبان با سلایق مختلف باشند.

رییس اتحادیه ناشران و کتابفروشان قم به استقبال خوب مردم از نمایشگاه کتاب در سطح استان اشاره کرد و گفت: تلاش می کنیم سالانه دو تا سه نمایشگاه کتاب تخصصی و عمومی در سطح استان قم برگزار کنیم که در این زمینه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همکاری خوبی با اتحادیه ناشران داشته است. ک/3

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری