کد خبر: 9919

با سرد شدن هوا از ابتدای هفته جاری مسئولان شرکت ملی گاز ایران اعلام کردند میانگین مصرف گاز در بخش خانگی به ۳۵۰ میلیون مترمکعب می‌رسد.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، همزمان با سردشدن هوا از روزهای ابتدایی هفته جاری و بارش برف و باران در بسیاری از مناطق کشور مرکز دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران با انتشار گزارشی اعلام کرد با کاهش ٨ درجه ای میانگین دما در کشور پیش بینی می‌شود در صورت تداوم و پایداری کاهش دما تا روز چهارشنبه ١٤ آبان‌ماه میزان مصرف گاز در کشور به طور میانگین به ٣٥٠ میلیون مترمکعب در روز افزایش یابد.

این گزارش حاکی است با ورود اولین موج سرما در اواخر مهرماه مصرف گاز بخش خانگی از میانگین مصرف ۱۲۰ میلیون متر مکعب در روز به بیش از ۲۲۰ میلیون رسید، اما براساس گزارش شرکت ملی گاز به نظر می رسد در آبان ماه مصرف گاز با افزایش ۱۳۰ میلیون متر مکعبی در بخش خانگی مواجه شود.

به گزارش فارس متوسط مصرف گاز در بخش خانگی نشان می دهد در ماه های سرد سال گذشته متوسط مصرف گاز در بخش خانگی و تجاری با عبور از مرز ۴۲۰ میلیون متر مکعب یک رکورد جدید به نام خود ثبت کرد اما برای زمستان سال جاری در حالی هنوز خبری از افزایش تولید گاز در پارس جنوبی نیست که تعداد مصرف کنندگان گاز در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته حدود ۱۰ درصد افزایش یافته است.

بر این اساس در صورتی که سردی زمستان سال گذشته تکرار شود قطعا متوسط مصرف گاز طبیعی در بخش خانگی و تجاری به بیش از ۵۰۰ میلیون مترمکعب در روز خواهد رسیدکه ثبت این میزان مصرف گاز، به منزله اعمال محدودیت‌های جدید در گازرسانی به صنایع، نیروگاه‌های برق و پتروشیمی ها خواهد بود.

امسال نیز رئیس جمهور و وزیر نفت بارها از افزایش تولید ۱۰۰ میلیون متر مکعبی گاز از ۵ فاز پارس جنوبی به ظرفیت کنونی خبردادند، اما به نظر می‌رسد تمام این ۱۰۰ میلیون افزایش تولید گاز در فصل زمستان به مدار نرسد و بخشی از این حجم گاز تا پایان سال ۹۳ و چه بسا تا اوایل سال ۹۴ وارد چرخه عرضه شود.

به همین دلیل حمیدرضا عراقی مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران اخیرا در گفت وگو با برخی از رسانه ها اعلام کرده است لزوم صرفه جویی در مصرف گاز برای تامین گاز مورد نیاز بخش خانگی در فصل زمستان وجود دارد اما شرایط در زمستان سال ۹۳ بهتر از سال ۹۲ خواهد بود.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری