کد خبر: 9720

اگر اهتمام و پى‌گیرى مداوم و خستگى‌ناپذیر امام خامنه ای در طول سالهاى متمادى نبود، اکنون نه از معاونت علمى ریاست جمهورى و نه از بنیاد ملى نخبگان خبرى بود و نه حتى رشد و شکوفایى علمى کشور به‌صورت کنونى محقق مى‌شد.

به گزارش قم خبر به نقل از تسنیم، بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در دیدار شرکت‌کنندگان در هشتمین همایش ملى نخبگان جوان و تذکرات و نکاتى که ایشان در این دیدار به آن توجه دادند، ازجمله مسائل مهمى است که در هفته‌اى که گذشت شایان توجه مى‌باشد. رهبر معظم انقلاب که خود از عاملان اصلى و پایه‌گذاران رشد و شتاب علمى کشور در سالهاى اخیر بوده‌اند، در این جلسه نیز با نخبگان جوان کشور از برخى از عوامل اصلى دخیل در این زمینه سخن به میان آوردند. رهبر معظم انقلاب در این دیدار، توصیه‌هایى به جوانان نخبه کشور داشتند و نیز نکاتى در باب کلیت حرکت علمى کشور متذکر شدند. متن حاضر به اختصار هرچه تمام‌تر به بیان فهرستى از محورهاى اصلى بیانات معظم له در این‌باره مى‌پردازد.


رهبر معظم انقلاب اسلامى حضرت آیت‌الله العظمى امام خامنه‌اى را باید به‌حق یکى از اصلى‌ترین پایه‌گذاران حرکت پر شتاب علمى کشور در طول دو دهه گذشته دانست. هر چند حرکت علمى کشور از قریب به ده سال قبل است که مشهود شده است اما نباید از این نکته غافل بود که بذرهاى اولیه این شتاب در سالهایى پیش از آن به‌ دست دلسوزانى افشانده شد که معظم له از اصلى‌ترین مشوقان و پى‌گیرى‌کنندگان کارهاى آنان بود. به جد مى‌توان گفت که اگر اهتمام و پى‌گیرى ایشان در طول سالهاى متمادى نبود، اکنون نه از معاونت علمى ریاست جمهورى و نه از بنیاد ملى نخبگان خبرى بود و نه حتى رشد و شکوفایى علمى کشور به‌صورت کنونى محقق مى‌شد. پى‌گیرى مداوم و خستگى‌ناپذیر ایشان در طول سالهاى مختلف و تأکید ایشان بر این‌که دولت‌هاى مختلف در کنار کارهاى روزمره خود از شتاب علمى کشور غافل نشوند، عنصرى اصلى در ایجاد و تداوم رشد علمى کشور بوده است. از نشانه‌هاى همین امر این است که رهبر معظم انقلاب به‌طور سالانه در موارد متعددى با نخبگان و دانشجویان و اساتید دانشگاه‌ها و دست‌اندرکاران آموزش عالى و... دیدار دارند و در همه این دیدارها و نیز در مناسبت‌هاى دیگر، مسأله تولید علم و رشد علمى کشور را پى‌گیرى مى‌کنند.
این پى‌گیرى‌ها صرفا به تشویق نخبگان و عالمان و توصیه به مسؤولان محدود نشده است. در طول این سالها با شکل‌گیرى نقشه جامع علمى کشور و نیز ایجاد نهادهایى مانند بنیاد نخبگان و... گامهایى جدى نیز در نهادسازى براى این امر برداشته شده است. به عبارت دیگر رهبر معظم انقلاب نقشى جدى در فرهنگ‌سازى و نهادسازى براى پیشرفت علمى کشور داشته است.
مبارزه بى‌امان و تذکرات صریح در برابر موانع رشد علمى کشور و تذکرات جدى ایشان به کسانى‌که به دلایل مختلف در رشد علمى کشور تاخیر و اخلال وارد مى‌کردند، کار دیگرى است که رهبرى همواره به آن توجه داشته‌اند و از این‌رو یکى از دغدغه‌هاى اصلى ایشان همواره این بوده است که شتاب علمى کشور افزایش یابد و کند نشود.
در چنین فضایى، بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در دیدار شرکت‌کنندگان در هشتمین همایش ملى نخبگان جوان و تذکرات و نکاتى که ایشان در این دیدار به آن توجه دادند، ازجمله مسائل مهمى است که در هفته‌اى که گذشت شایان توجه مى‌باشد. رهبر معظم انقلاب در این جلسه نیز با نخبگان جوان کشور از برخى از عوامل اصلى دخیل در این زمینه سخن به میان آوردند. رهبر معظم انقلاب در این دیدار توصیه‌هایى به جوانان نخبه کشور داشتند و نیز نکاتى در باب کلیت حرکت علمى کشور متذکر شدند.
مهم‌ترین فرازهاى بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در این دیدار به شرح زیر است:
- امثال ما چشممان به شماها است که ان‌شاءالله خداى متعال به شما توفیق بدهد که بتوانید این کشورتان را، این خانه‌ى پرافتخارتان را با نیروى فکر و عزم و اراده‌ى خودتان آن‌چنان بسازید که شایسته‌ى این میهن و شایسته‌ى این تاریخ است.
- نخبگان کشور بر اصلِ مقوله‌ى نخبگى و مفهوم نخبگى تعمق و فکر کنند. یک نگاه عالمانه و حکیمانه به اصل نخبگى بکنید. این نخبگى یعنى‌ ترکیبى و مجموعه‌اى از استعداد شما و همّت شما براى کار‌کردن و تلاش‌کردن و حوصله‌اى که به خرج دادید و پیگیرى‌اى که کردید. همه‌ى این‌ها - هم آن استعداد، هم آن همّت، هم آن حوصله - داده‌هاى خداوند متعال است و باید از آن انفاق کنید.
- راجع به مسأله‌ى علم و تحقیق، ما خیلى حرف زده‌ایم؛ چند سال است؛ بحمدالله این حرفها بى‌اثر هم نبوده. کشور در این ده دوازده سال اخیر یک حرکت علمىِ جان‌دار و جهت‌دار و حقیقى انجام داده؛ ما راه افتاده‌ایم به‌طورکامل بحمدالله؛ منتها خب باید این‌راه را ادامه بدهیم.
- در همین حکم اخیرى که براى شوراى عالى انقلاب فرهنگى منتشر شد، تأکید کردم که حرکت علمى نباید دچار وقفه بشود؛ چون هر وقفه‌اى با عقب‌گرد همراه است.
- در کشورى و اقتصادى که متّکى به منابع زیرزمینى است و ثروت باد‌آورده در آن کشور حاکم است، نخبه، نه شناسایى می‌شود، نه جذب می‌شود، نه اصلاً احتیاج به نخبه احساس می‌شود. وقتى قرار شد که ما این ثروت ذخیره‌ى تاریخى خودمان را از زیرِ زمین بکشیم بیرون، مدام خام‌فروشى کنیم، به حالت «بچّه‌پول‌دارىِ ملّى»، این‌جورى بگوییم؛ مثل بچّه‌پول‌دارها که قدر پول را نمی‌دانند، هرجور دستشان بیاید خرج می‌کنند - کشور را بخواهیم اداره کنیم، آنجا نه نخبه شناسایى می‌شود، نه به نخبه احساس احتیاج می‌شود، نه نخبه می‌تواند نقش ایفا کند. نتیجه هم همین می‌شود که سرنوشت کشور مى‌افتد دست آن کسانى‌که سیاست‌گذاران کلانِ دنیاى نفت و منابع زیرزمینى‌اند.
- البتّه تولید علم را با تولید مقاله نباید اشتباه کرد. آمارهایى که می‌دهند، مقاله‌هایى که منتشر شده، مقاله‌هاى علمى و بعضاً با ارزش و مرجع که در دنیا جنبه‌ى مرجع پیدا کرده، این چیز خوبى است، چیز با ارزشى است امّا این همه‌ى قضیّه نیست؛ اوّلاً بایستى مقاله‌ها به ثبت ابداع بینجامد، ثانیاً باید مقاله‌ها ناظر به نیازهاى درونى کشور باشد؛ این‌را باید هم دانشگاه‌ها، هم دستگاه‌هاى مراکز تحقیقاتى و علمى دنبال بکنند؛ روى این باید تکیه کرد.
- این‌را هم عرض بکنیم که پیشرفت علمى، کار همه است؛ یعنى مسؤولیّتى است بر عهده‌ى همه‌ى دستگاه‌هاى کشور.
- همه‌ى شما جوانان عزیز را توصیه می‌کنم به این‌که ارتباطتان را با خداى متعال تقویت کنید؛ هرچه می‌توانید. برنامه‌هایى هم که براى شما تنظیم می‌کنند، باید در تقویت همین جهت باشد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری