کد خبر: 8994

مدیرکل دفتر اطلاعات آمار و جمعیت سازمان ثبت احوال کشور با اعلام جدیدترین آمار جمعیتی کشور، گفت: خوشبختانه در نرخ موالید كشور آمار رو به افزایش است اما احساس می كنیم كه این موقتی باشد.

به گزارش قم خبر به نقل از «خبرگزاری دانشجو»، علی اکبر محزون گفت: تا پایان ۶ماهه نخست سال جاری، جمعیت ایران به ۷۸ میلیون و ۶۸ هزار و ۷۴۷ نفر رسیده است.

وی افزود: در ۶ ماهه اول امسال نیز ۲۰۴ هزار و ۷۰ مرگ در كشور گزارش شده كه ۳۶.۸درصد مربوط به بیماری های قلبی و عروقی، ۱۰.۵ درصد سرطان و تومور ها، ۸.۲درصد حوادث غیر عمدی و ۶.۸ درصد به دلیل بیماری های تنفسی بوده است كه گروه آخر با توجه به شرایط ناسالم هوا در شهر های پرجمعیت جان خود را از دست داده اند.

ثبت بیش از ۷۵ هزار طلاق در ۶ماهه نخست سال جاری

علی اکبر محزون با اشاره به آمار ازدواج در ۶ماهه نخست جاری گفت: میانگین سن ازدواج در آقایان ۲۸ سال و درخانم ها به ۲۳.۳ رسیده است كه این آمار در خراسان رضوی، ۲۷.۲ برای مردان و ۲۲.۲۷ب رای زنان است.

مدیرکل دفتر اطلاعات آمار و جمعیت سازمان ثبت احوال کشور با ابراز تاسف از تعداد بالای طلاق در كشور اظهار کرد: در ۶ماه ابتدایی سال ۹۳تعداد ۷۵ هزار و ۶۲۳ طلاق در كشور داشتیم كه از این تعداد فقط ۶ هزار و ۲۷۰ عدد آن مربوط به روستاها بوده و باقی مانده آن مربوط به شهرها است.

محزون ادامه داد: طلاق ۷/۶ درصد افزایش داشته است که بطور متوسط در هر شبانه روز ۱۲ هزار و ۶۱۲ طلاق و در هرساعت ۱۷ طلاق در كشور به ثبت رسیده است.

وی در ادامه با اشاره به تركیب سنی گروه طلاق گفت: آقایان در گروه های سنی ۲۵ تا ۲۹ سال، ۱۹ هزار ۳۶۹ مورد و در همین گروه سنی برای بانوان ۱۷ هزار ۷۶۹ طلاق گزارش شده است.

خراسان رضوی بیشترین میزان طلاق در کشور

به گفته محزون، بیشترین تركیب سنی طلاق از بین آقایان ۲۵ تا ۲۹ ساله با خانم های ۲۰ تا ۲۴ ساله اتفاق افتاده است.

مدیرکل دفتر اطلاعات آمار و جمعیت سازمان ثبت احوال کشور گفت: در ۶ماه گذشته بیشترین نرخ طلاق در استان خراسان رضوی بوده است كه نرخ كشوری آن ۱.۹ در هزار است یعنی به ازای هر هزار نفر جمعیت حدودا دو طلاق وجود دارد اما در خراسان نسبت ازدواج به طلاق ۳.۸ است.

محزون گفت: در برابر هر ۴.۷ ازدواج یك طلاق وجود دارد در حالی كه در سالهای قبل این رقم در ازای هر ۱۱ ازدواج یك طلاق بوده است.

وی استان سیستان و بلوچستان را یكی از استان هایی خواند كه كمترین نرخ طلاق را دركشور دارا است و ادامه داد: در این استان وضعیت نسبت به آمار كشور بسیار بهتر است و در هر ۱۶ ازدواج فقط یكی به طلاق می انجامد.

مدیرکل دفتر اطلاعات آمار و جمعیت سازمان ثبت احوال کشور با اشاره به اینكه روند مثبتی در نرخ موالید وجود دارد افزود: خوشبختانه در نرخ موالید كشور آمار رو به افزایش است اما احساس می كنیم كه این موقتی بوده زیرا این رشد از طریق خانواده هایی است كه قبلا فرزند داشته اند و بازهم مجددا اقدام به بچه دار شدن كرده اند كه آمار این نوع در كشور كم است.

محزون در پایان اظهار كرد: ساسیت های تشویقی برای افزایش جمعیت لازم است اما كافی نیست زیرا ما تجربه آن را در كشور های مختلف دیده ایم و در سوئد و آلمان پس از افزایش جمعیت كه به دلیل سیاست های تشویقی انجام گرفت، بعد ازمدتی دوباره به حالت اول خود بازگشت.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری