کد خبر: 8991

محققان دانشگاه صنعتی اصفهان با استفاده از فنآوری نانو موفق به ساخت نخ بخیه در مقیاس آزمایشگاهی شدند.

به گزارش قم خبر به نقل از واحد مرکزی خبر، معاون پژوهشی دانشگاه صنعتی اصفهان امروز با اشاره به اهمیت تولید نانو الیاف به روش الکتروریسی و تولید نخ از نانوالیاف گفت: نخ بخیه تولیدی در آزمایشگاه نانو این دانشگاه از نانوالیاف تشکیل شده و قابل جذب است.

دکتر ابطحی افزود: طرح پژوهشی ساخت نخ بخیه با استفاده از فنآوری نانو با همکاری فاطمه حقیقت و دکتر سید عبدالکریم حسینی، عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان در مدت یک سال اجرا شده است.

فاطمه حقیقت، دانشجوی دکترای مهندسی نساجی نیز گفت: در این طرح پژوهشی با استفاده از روش الکتروریسی و به کارگیری پلیمر پلی لاکتیدگلایکلیک اسید (PLGA) که یک پلیمر زیست تخریب‌پذیر است، نخ بخیه‌ی قابل جذبی تولیدشد.

وی با بیان اینکه با این روش، تولید نخ بخیه با مواد اولیه‌ کمی صورت می‌گیرد افزود: با این روش می‌توان از پلیمرهای مختلف برای تولید نخ استفاده کرد در حالیکه در روش‌های متداول تولید نخ، در انتخاب و میزان مواد اولیه محدودیت‌های زیادی وجود دارد.

محقق طرح افزود: استفاده از داروهای ضدباکتری در محلول الکتروریسی و تولید نخ با خاصیت رهاسازی دارو با این روش نیز امکان‌پذیر است.

به گفته فاطمه حقیقت روند تخریب در نخ بخیه تولیدی در مقایسه با دیگر نخهای بخیه ، سریع‌تر اتفاق افتاده و همچنین مویینگی این نخ،کمتر از دیگر نخهای بخیه است.

مویینگی عامل مهمی در ارتباط با نفوذ عفونت محل زخم به داخل نخ بخیه است.

خانم حقیقت افزود: برای اجرای این طرح عوامل مؤثر بر الکتروریسی از قبیل غلظت محلول، ولتاژ و میزان تغذیهی محلول پلیمری بهینه و خواص مکانیکی نخ تولید شده از قبیل استحکام نخ بدون گره و گره خورده با دو نوع گره جراحی (گره مربع و گره جراح) بررسی شد.

این پژوهشگر اصفهانی تاکیدکرد: با طراحی سامانه تثبیت و بررسی شرایط تثبیت، خواص نخ در شرایط آزمایشگاهی بهبود داده شد.

نتایج این پژوهش ، در مجله‌ معتبر بین المللی الیاف و پلیمرها( Fibers and (Polymers سال ۲۰۱۴به چاپ رسیده است.

همچنین مقاله حاصل از این پژوهش در پنجمین همایش بین المللی علوم و فنآوری نانو (ICNN۲۰۱۴) که سی ام مهر تا دوم آبان امسال در دانشگاه تربیت مدرس تهران برگزار می شود پذیرفته شده است و در این همایش ارائه می شود.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری