کد خبر: 8961

مهلت دو ساله مجلس در خصوص برگزاری آزمون استخدامی مربیان پیش‌دبستانی به پایان رسید و این مربیان همچنان بلاتکلیف هستند.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، مهلت برگزاری آزمون استخدامی برای مربیان پیش دبستانی در حالی به پلان پایانی رسید که این مربیان همچنان بلاتکلیف هستند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح چهارشنبه در ۱۹ مهر ماه ۱۳۹۱ طرح الحاق دو تبصره ماده ۱۷ قانون تعیین تکلیف استخدامی حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی اصلاحی مصوب ۱۳۸۹ را مورد بحث و بررسی قرار داده و به تصویب رساندند.

به زبان ساده‌تر، مهلت ۲ ساله مجلس شورای اسلامی به وزارت آموزش و پرورش جهت برگزاری آزمون استخدامی برای مربیان پیش دبستانی ۱۹ مهر ماه به پایان رسید و این آزمون به هر دلیلی تاکنون برگزار نشده است.

اما در چند ماه گذشته کش و قوس‌های فراوانی برای برگزاری این آزمون وجود داشت تا جایی که نماینده دولت در وزارت آموزش و پرورش تاریخی را برای برگزاری این آزمون اعلام کرد و در نهایت این امر محقق نشد.

شاید شدت ماجرا از زمان حضور محمود عسگری آزاد جانشین معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور در مجلس شورای اسلامی و ایراد سخنانی در خصوص استخدام‌ها در دولت گذشته آغاز شد.

اما موضوع برگزاری آزمون استخدامی مربیان پیش دبستانی از زمانی دارای حساسیت بیشتری شد که علی اصغر فانی، وزیر آموزش و پرورش در ۱۲ خرداد ماه سال جاری اعلام کرد که « آزمون اولویت استخدام مربیان پیش دبستانی در حال نهایی شدن است»؛ جزئیات این خبر توسط پایگاه اطلاع رسانی دولت منتشر شد و زمان برگزاری آزمون ۱۷ مرداد ماه اعلام شد.

* معاون وزیر آموزش و پرورش: خودمان را مکلف به انجام مصوبات مجلس می‌دانیم

همچنین در ۱۱ تیر ماه سال جاری معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش که مشغول ساماندهی نیروی انسانی برای دوره ابتدایی و کمبود نیرویی که برای ابتدایی است بود، جزئیات جدیدتری از استخدام مربیان پیش دبستانی را ارائه کرد.

محمد دیمه‌ور، معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: «خودمان را مکلف به انجام وظایف قانونی از جمله مصوبات مجلس می‌‌دانیم و مصوبه مجلس می‌گوید آزمون برای تعیین اولویت استخدام؛ یعنی آموزش و پرورش آزمونی برگزار کند و افرادی که واجد شرایط باشند و برگزیده شوند، در نوبت و اولویت استخدام‌هایی که آموزش و پرورش خواهد داشت، قرار گیرند».

دیمه‌ور به خبرنگار فارس گفت: «هم‌اکنون آموزش و پرورش به نفع این مربیان پیش‌دبستانی تلاش می‌کند که اگر همکاری و همراهی از سوی معاونت نظارت راهبردی انجام شود، مجوز استخدام را دریافت و آزمون را برگزار کند؛ همه مقدمات و تمهیدات برای برگزاری آزمون مربیان پیش دبستانی مشخص شده است و تمام این موضوعات را آموزش و پرورش تدبیر کرده است».

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: «آموزش و پرورش تمام تلاش خود را برای برگزاری آزمون و استخدام این نیروها انجام داده است و برای آموزش و پرورش با توجه به کمبود نیرویی که در ابتدایی دارد، ورود این افراد به دوره ابتدایی یک مزیت است و به دنبال آن هستیم که هم آزمون برگزار شود و هم این نفرات استخدام شوند؛ اما یک هماهنگی‌هایی از لحاظ قانونی با مرجع صادر کننده مجوز وجود دارد که وزارتخانه مشغول پیگیری است».

به گزارش فارس، سؤال اینجاست که با توجه به نیازی که آموزش و پرورش به نیروی انسانی داشت و تمام مقدمات برای برگزاری آزمون استخدامی مربیان پیش دبستانی را مهیا کرده بود، چرا در عرض چند روز شرایط کاملاً تغییر کرد.

* وزیر آموزش و پرورش: مجوز استخدام مربیان پیش‌دبستانی را نداریم

در ۶ شهریورماه بود که وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد که «مجوز استخدام مربیان پیش‌دبستانی را نداریم».

وزیر آموزش و پرورش گفت: «شاهد بودیم که مجلس طی چند روز گذشته طرح دو فوریتی استخدام مربیان پیش‌دبستانی و نیروهای شرکتی را تصویب نکرد؛ در آموزش و پرورش به دنبال این هستیم که اگر توانستیم ردیف استخدامی از معاونت راهبردی ریاست جمهوری اخذ کنیم با برگزاری یک آزمون بر حسب نیازی که داریم تعدادی از نیروها را استخدام کنیم اما هنوز مجوزی نداریم و مجلس نیز طرح دو فوریتی استخدام این مربیان را تصویب نکرده است؛ بنابراین نمی‌توانیم کاری انجام بدهیم».

* عضو کمیسیون آموزش مجلس: برگزاری آزمون استخدامی مربیان پیش‌دبستانی منتفی است

ابوالقاسم خسروی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در خصوص وضعیت برگزاری آزمون استخدامی مربیان پیش‌دبستانی، اظهار داشت: «به دلیل اینکه ردیف استخدامی‌ وجود ندارد، برگزاری آزمون هیچ فایده‌ای جز نارضایتی مردم به دنبال نداشته و فعلاً متوقف است و هیچ اقدام موثری از سوی وزیر آموزش و پرورش انجام نشد و این موضوع منتفی است تا اختلاف بین محمد‌باقر نوبخت معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور و فانی وزیر آموزش و پرورش برطرف شود».

به گزارش فارس، اینکه زمان اعلام شده و اولیه برگزاری آزمون استخدامی مربیان پیش دبستانی به یکباره تغییر و منتفی می‌شود، سؤالات متعددی را ایجاد می‌کند؟

اما ذکر این نکته که وزارت آموزش و پرورش تلاش خود را برای برگزاری این آزمون و همچنین تمهید مقدمات آن انجام داد بر کسی پوشیده نیست اما تمام افرادی که از بیرون به این قضایا نگاه می‌کنند، آموزش و پرورش را متولی برگزاری آزمون می‌دانند ولو اینکه ردیف استخدامی هم وجود نداشته باشد.

* نجفی: آموزش و پرورش به عنوان یک موضوع مهم و دغدغه اصلی در دولت نیست

محمدعلی نجفی، مشاور اقتصادی رئیس جمهور که این روزها سرپرست وزارت علوم است چندی پیش با حضور در جمع رؤسا و کارشناس مسئولان ادارات مشارکت‌های مردمی استان‌های کشور گفت: «هنوز آموزش و پرورش به عنوان یک موضوع مهم و دغدغه اصلی در دولت و مراجع تصمیم‌گیری مطرح نیست».

به گزارش فارس، دستگاه تعلیم و تربیت کشور که وظیفه انسان سازی در کشور به عهده آن گذاشته شده است باید اولویت اصلی تمام نهادهای اجرایی کشور باشد و تمام دستگاه‌ها خود را ملزم به کمک به آموزش و پرورش بدانند.

اما آخرین اظهار نظر رسمی در خصوص آزمون استخدامی مربیان پیش دبستانی را رئیس کمیسیون آموزش مجلس داشت که به نظر این اظهار نظر یک خط و نشان جدی است تا آموزش و پرورش ملزم به اجرای قانون باشد.

* رئیس کمیسیون آموزش مجلس: معرفی وزیر به قوه قضائیه در صورت اسنکاف از قانون

محمد مهدی زاهدی، رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در دومین روز از آغاز سال تحصیلی جدید در خصوص عدم اجرای آزمون استخدامی مربیان پیش دبستانی گفت: «قانون اجازه داده است که اگر استنکافی از اجرای یک مصوبه مجلس شورای اسلامی صورت گیرد بر اساس ماده ۲۳۶ آیین نامه داخلی مجلس می‌تواند آن مسئول و آن وزیر را به قوه قضائیه معرفی کند».

به گزارش فارس، مهلت دوساله مجلس به آموزش و پرورش به پایان رسیده است و هنوز هم تکلیف آن هزاران نفری که چشم امیدشان ابتدا به ۱۷ مرداد ماه بود و امروز دیگر این امید کم رنگ شده است، معلوم نیست؛ امیدواریم مجلس، دولت و آموزش و پرورش در خصوص مربیان پیش دبستانی تصمیمی صحیح اتخاذ کنند و آنها از بلاتکلیفی خارج شوند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری