رئیس اداره احیای بافت فرسوده قم گفت: ۱۰۷۴ هکتار بافت فرسوده مصوب شده است که سالیانه باید ۱۰ درصد از این بافت‌ها نوسازی شود که در این راستا مبلغ وام نوسازی بافت‌های فرسود ۳۰ میلیون تومان به ازای هر واحد تعیین شده است.

محمد صادق پیشوایی در گفت‌و‌گو خبرنگار قم خبر، درباره احیای بافت‌های فرسوده در استان قم اظهار کرد: ۱۰۷۴ هکتار بافت فرسوده مصوب شده است که سالیانه باید ۱۰ درصد از این بافت‌ها نوسازی شود.

رئیس اداره احیای بافت فرسوده اداره کل راه و شهرسازی قم افزود: مبلغ وام نوسازی بافت‌های فرسود ۳۰ میلیون تومان به ازای هر واحد است.

وی تصریح کرد: دریافت این وام مشروط به این است که فرد متقاضی باید تعهد دهد این وام برای نوسازی بافت فرسوده مورد استفاده قرار گیرد.

پیشوایی خاطرنشان کرد: از دیگر شرایط دریافت وام احیای فرسوده این است که فرد قبلا ازخانه، زمین یا وام دولتی استفاده نکرده و منزل باید در محدوده مصوب بافت فرسوده باشد.

وی با اشاره به اینکه بافت‌های فرسوده در دو نقطه شمال و جنوب رودخانه قرار دارند، بیان کرد: شناسایی اولیه بافتهای فرسوده توسط حوزه شهرسازی در سال ۱۳۸۵ تصویب شد.

پیشوایی با بیان شاخص بافت‌های فرسوده تصریح کرد: شاخص ریزدانگی از ۲۰۰ متر به پایین، شاخص نا‌پایداری و نفوذ ناپذیری کوچه هاعرض کمتر از ۶ متر است.

وی عنوان کرد: در قم سالیانه باید ۱۰۷ هکتار از این بافت‌های فرسوده احیا شود و از راهکارهای تحقق این امر همکاری و همیاری مردم در این زمینه است.

پیشوایی خاطرنشان کرد: از جمله طرحهای تشویقی در این راستا، دادن مجوز یک طبقه اضافی به این دسته از مالکان، وام‌های ساخت و اسکان موقت و تخفیفات شهرداری و نظام مهندسی است.

رئیس اداره احیای بافت فرسوده اداره کل راه و شهرسازی قم همچنین گفت: از جمله مهترین این طرح‌ها شبستان امام خمینی (ره) در حرم مطهر حضرت معصومه (س)، ساخت ضلع شرقی حرم مطهر و هتل خورشید است.

پیشوایی درباره طول باز پرداخت وام بافت فرسوده اظهار کرد: موعد باز پرداخت این وام با اکتساب ۱۸ ماه که برای ساخت در نظر گرفته شده است ۱۵ سال که با نرخ ۱۲ درصد است که در سال جدید هنوز هیچ سهمیه‌ای برای استان‌ها مشخص نشده است.

وی درباره منازلی که شامل این طرح و دریافت وام می‌شوند، خاطرنشان کرد: داخل محدوده طرح بافت فرسوده باشند، گرفتن پروانه ساخت از شهرداری و داشتن سند شش دانگ است.

انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری