کد خبر: 8563

معاون فرهنگی سازمان اوقاف قم:

معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه قم گفت: جشن ولایت علوی، اکمال دین نبوی روز عید غدیر از ساعت ۱۰-۱۳ در جوار امامزادگان برگزار می‌شود و خطبه غدیر از کتاب برکرانه غدیر نیز قرائت می‌شود.

حجت الاسلام علی عزیزی در گفت‌و‌گو با خبرنگار قم خبر، با اشاره به برنامه‌های دهه ولایت، اظهار کرد: این برنامه از ۱۲ تا ۲۱ مهرماه همزمان با روز عرفه آغاز شد و تا روز عید غدیر نیز ادامه دارد.

معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه قم با اشاره به استقبال گسترده مردم از برنامه‌های دهه ولایت، افزود: مهم‌ترین و پرشور‌ترین استقبال مردم قم شرکت ۱۷ هزارنفری مردم قم در دعای عرفه و در جوار امامزادگان بود.

وی با اشاره به اقامه نماز عید قربان، تصریح کرد: این نماز پرشکوه نیز با استقبال خوب مردم استان و در بقاع متبرکه استان برگزار شد.

حجت الاسلام عزیزی با اشاره به برنامه‌های میلاد امام هادی (ع)، عنوان کرد: به مناسبت میلاد امام هادی برنامه جشنی در بقاع متبرکه به ویژه حرم امامزاده موسی مبرقع (ع) که فرزند بلافصل امام جواد (ع) است برگزار می‌شود و در این روز نیز دعای جامعه کبیره نیز قرائت می‌شود.

معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه قم با اشاره به برگزاری برنامه‌های ویژه بانوان، گفت: به منظور تبیین جایگاه زن در عرصه ولایت نیز ویژه برنامه بانوان ولایی با همکاری هیئت‌های بانوان و حوزه‌های علمیه خواهران برگزار می‌شود.

وی با اشاره به برگزاری جشن ولایت علوی، اکمال دین نبوی، تاکید کرد: در این روز ویژه برنامه‌ای از ساعت ۱۰-۱۳ در جوار امامزادگان برگزار می‌شود که خطبه غدیر از کتاب برکرانه غدیر خوانده می‌شود و این مراسم با شکوه خاصی در امامزادگان شاخص نیز برگزار می‌شود.

حجت الاسلام عزیزی با اشاره به برگزاری جشن ولایت در امامزاده ابراهیم (ع)، افزود: در این جشن بیش از ۴۰ نفر از سادات حضور دارند و مردم با شرکت در این جشن همزمان بیش از ۴۰ نفر از سادات را ملاقات می‌کنند که در این مراسم از سادات به ویژه سادات خادم تجلیل می‌شود.

معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه قم با اشاره به اعمال عید غدیر، تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین اعمالی که در روز عید غدیر انجام می‌شود عهد اخوت است که امسال برای نخستین بار در این عقد در جشن‌ها برگزار می‌شود.

وی با اشاره به شرایط عقد اخوت، تاکید کرد: قرائت عقد اخوت سبب ایجاد محرمیت و بهره‌مندی از ارث نمی‌شود، به همین سبب افرادی که عقد اخوت می‌خوانند باید هم جنس باشند، یعنی دو طرف عقد مرد یا زن باشند و بین یک زن و مرد عقد اخوت جاری نمی‌شود و این عقد جنبه وحدت بخشی دارد.

حجت الاسلام عزیزی با اشاره به تببین فرهنگ وقف در این دهه، خاطرنشان کرد: در این دهه مشاوره وقف با رویکرد‌های ولایتی برای مردم در نظرگرفته شده زیرا وقف‌های ثبت شده در این زمینه انگشت شمار است.

انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری