کد خبر: 85

در جمع مدیران سازمان میراثفرهنگی مطرح شد

روحانی با تاکید بر نقش گردشگران در اقتصاد مقاومتی گفت: با گردشگران، با میهمان‌نوازی ایرانی برخورد کنیم.

به گزارش قم خبر و به نقل از حوزه دولت خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور امروز در جمع صمیمی معاونان و مدیران ارشد سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با تبریک هفته میراث فرهنگی رفتار با گردشگران خارجی و داخلی را مهم و مقدم بر اهمیت خود آثار و اماکن تاریخی دانست و گفت: باید با گردشگران مخصوصا گردشگران خارجی، با اخلاق، ادب و میهمان‌نوازی ویژه ایرانی و اسلامی برخورد کنیم.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی باید نقش خود را در اقتصاد مقاومتی به ویژه در عرصه اشتغال و ارزآوری به نحو شایسته به انجام رساند.

روحانی بر حضور بخش خصوصی در عرصه گردشگری و صنایع دستی به منظور سرمایه‌گذاری در جهت حفظ و نگهداری آثار و بناهای تاریخی، ایجاد اماکن و هتل‌ها و کارگاه‌های صنایع دستی تاکید کرد و گفت: دولت از طریق صندوق توسعه ملی و اعطای تسهیلات، از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی حمایت می‌کند.

رئیس‌جمهور با اشاره به حاکمیت عصر ارتباطات در دنیای امروز و رد هرگونه بداخلاقی و تندخویی با گردشگران خارجی و داخلی، تصریح کرد: می‌توانیم با حفظ شئونات اسلامی و توجه به امنیت ملی، با برخورد مناسب با گردشگران خارجی ایرانیت و اسلامیتمان را توام با اخلاق و رفتار حسنه به آنان معرفی کنیم.

وی مرمت و حفظ ظاهری آثار و اماکن تاریخی و فرهنگی کشور را مورد تاکید قرار داد و گفت: معماری و طرح‌های شهرسازی در گذشته برای گردشگران بسیار جذاب است و ما می‌توانیم فرهنگ و تمدن کهن ایرانی و اسلامیمان را از این زاویه به گردشگران به ویژه خارجی نشان دهیم.

روحانی تشویق مردم به مسافرت و گردشگری را در تحکیم خانواده موثر دانست و گفت: مسافرت فواید فراوانی دارد که حاکمیت نشاط و شادابی در خانواده و جامعه یکی از آن فواید و برکات آن است.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: یکی از شاخص‌های گردشگری، گردشگری در تاریخ انقلاب اسلامی و حتی انقلاب مشروطیت است که باید به آن‌ها توجه و اهتمام ویژه کرده و آثار آن‌ها را حفظ کنیم.

روحانی افزود: سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی باید برای معرفی و حراست از آثار انقلاب اسلامی و مشروطیت اقدام ویژه‌ای انجام دهد تا گردشگران خارجی و داخلی از جمله جوانان و نوجوانان و گردشگران خارجی با روند نهضت اسلامی در کشور بیشتر آشنا شوند.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: صنایع دستی کشور نشان از گذشته پرافتخار باستانی و اسلامی دارد ولی باید ضمن حفظ و حراست از آثار تاریخی، نوآوری را به کار گرفته و به گذشته پیوند دهیم.

روحانی افزود: از همه ظرفیت‌ها و فرصت‌های خوب در زمینه صنایع دستی و گردشگری برای رونق اقتصادی و اشتغال زایی استفاده کرد.

رئیس‌جمهور ضمن تقدیر از بانوان خانه‌دار و تاکید بر حفظ بنیاد خانواده، خاطرنشان کرد: می‌توان عقب‌ماندگی در اشتغال بانوان را با گسترش صنعت گردشگری و صنایع دستی جبران کرد.

روحانی با اشاره به نام‌گذاری سال جاری به سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی، تصریح کرد: با فعال‌تر کردن صنعت گردشگری و صنایع دستی می‌توانیم در مسیر رونق اقتصادی و ترویج انقلاب اسلامی گام‌های موثر و بلندی برداریم.

رئیس‌جمهور همکاری با سایر کشور‌ها از جمله کشورهای همسایه در زمینه گردشگری به ویژه گردشگری سلامت را مورد تاکید قرار داد.

در ابتدای این نشست سلطانی‌فر معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گزارشی از وضعیت موجود، ظرفیت‌ها، فعالیت‌های صورت گرفته، مشکلات و موانع و امکانات و راهکار‌ها در سه بخش گردشگری، آثار و بناهای تاریخی و فرهنگی و صنایع دستی ارائه کرد و در ادامه هر یک از معاونان و مدیران حاضر در جلسه نیز توضیحاتی در این راستا ارائه کردند.

در پایان نشست با معاونان و مدیران ارشد سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به رسم یادبود خشت دست‌ساز تپه ازبکی متعلق به اواسط هزاره هفتم قبل از میلاد همزمان با دوره اول سیلک کاشان تقدیم رئیس‌جمهور شد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری