کد خبر: 8491

مديركل عتبات سازمان حج و زيارت آخرين وضعيت اعزام زائران ايراني به عتبات را تشريح كرد و گفت:ظرفيت‌هاي اعزام عيد غدير و ايام تاسوعا و عاشورا در حال تكميل است و ثبت نام در كاروان‌هاي اعزامي به عتبات اين دوره همچنان ادامه دارد.

به گزارش قم خبر به نقل از مهر، محسن نظافتي در خصوص آخرين وضعيت اعزام زائران ايراني به عتبات عاليات گفت: از ششم مهرماه اعزام كاروان‌هاي زميني از طريق مرزهاي چزابه و مهران به سمت عتبات آغاز شده و در اين ايام حضور زائران ايراني در عتبات كه از سراسر كشور بصورت زميني و هوايي به عراق اعزام مي‌شدند، چشم گير بوده است.

وي در اين باره افزود: علي رغم برخي اخبار، در ايام عرفه و عيد قربان حضور زائران ايراني در حرم امام حسين (ع)، بين الحرمين و اطراف آن بويژه در منطقه زينبيه كه مراسم خاص روز عرفه در آنجا توسط بعثه مقام معظم رهبري صورت گرفت، قابل توجه بود.

مديركل عتبات سازمان حج و زيارت وضعيت امنيتي عراق را در ايام عرفه و عيد قربان را آرام و بي‌مشكل توصيف كرد و گفت: زائران با آرامش كامل سفر خود را انجام دادند و در مراسم عرفه و عيد قربان حضور گسترده داشتند و با گذشت زمان يك هفته از اين مراسم، تمام زائران اين ايام به كشور بازگشته‌اند.

اين مقام مسئول در سازمان حج و زيارت از حضور ۳۵۰ كاروان زميني و هوايي زائران ايراني در ايام عرفه و عيد سعيد قربان در كربلا و نجف خبر داد و گفت: ۱۴ هزار زائر ايراني در اين ايام در عراق حضور داشتند.

وي در اين باره اضافه كرد: با همت دفتر نمايندگي سازمان حج و زيارت و ستاد عمليات شركت شمسا در آن كشور و موافقت اداره كل عتبات سازمان حج و زيارت اكثريت قاطع زائران ايراني كه در روز عرفه بايد در نجف حضور مي‌داشتند، علي رغم شرايط سخت تردد با هماهنگي مسئولين محلي عراقي به كربلا انتقال داده شدند كه برخي زائران صبح عرفه به كربلا منتقل شدند و در مراسم دعاي عرفه كربلا شركت كردند و غروب آن روز مجددا به نجف بازگردانده شدند.

وي همچنين گزارش داد: تعداد قابل توجهي از زائران را كه ايام سفر آن‌ها با عرفه تداخل داشت هم بگونه‌اي برنامه‌ريزي كرديم كه بخشي از سفرشان كه بايد در كربلا باشند، همزمان با روز عرفه باشد.

مديركل عتبات سازمان حج و زيارت در گزارش سفرش به عراق در اين ايام گفت: بجهت كمك رساني به نيروهاي عملياتي خدمت رسان در عراق در ايام عرفه و عيد قربان دو تيم از سازمان حج و زيارت به عراق اعزام شدند تا بر كيفيت ارائه خدمات به زائران ايراني نظارت داشته باشند.

نظافتي ادامه داد: ظرفيت‌هاي اعزام عيد غدير و ايام تاسوعا و عاشورا در حال تكميل است و ثبت نام در كاروان‌هاي اعزامي به عتبات اين دوره همچنان ادامه دارد.

وي اضافه كرد: سعي داريم چنانچه امكانات كربلا و نجف جوابگو باشد با توجه به استقبال زائران ايراني براي اعزام به عتبات در اين مناسبت‌ها، بصورت تدريجي به ظرفيت اعزام اين ايام اضافه نماييم كه متقاضيان بتوانند در اين ظرفيت‌ها ثبت نام كنند.

وي در خصوص برنامه ريزي براي اعزام زائران ايراني به عتبات در ايام اربعين گفت: شوراي ساماندهي اربعين پيش از اربعين سال گذشته با مديريت سازمان حج و زيارت جلسات متعدد و مستمر داشته و برنامه ريزي‌هاي لازم در اين خصوص در حال انجام است كه مصوبات و اخبار اين جلسات در زمان لازم به اطلاع عموم خواهد رسيد.

نظافتي ابراز خرسندي كرد: از ۲۳ تيرماه همزمان با نيمه ماه مبارك رمضان كه اعزام‌هاي عتبات پس از توقف دو هفته‌اي از سرگرفته شد تاكنون هيچگونه حادثه و حتي تصادفي براي زائران ايراني عتبات رخ نداده است.

وي در پايان تصريح كرد: با توجه به قرارداد امنيتي كه براي حفاظت از زائران ايراني با طرف عراقي داريم، علي رغم اينكه محل تردد زائران ايراني از مرزهاي كشور و بالعكس و مسيرهاي بين نجف و كربلا عاري از حضور نيروهاي متجاوز تكفيري داعش است، اما زائران با رعايت مسائل امنيتي در اين مسير‌ها تردد مي‌نمايند و در اين خصوص هيچگونه نگراني وجود ندارد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری