کد خبر: 8400

معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی ناجا ضمن تشریح وقوع و کشف جرایم جعل و کلاهبرداری در کشور، از رایج ترین شیوه و شگرد کلاهبرداران پرده برداشت و گفت: کلاهبرداری در قالب تماس‌های تلفنی، ارسال پیامک در خصوص برنده شدن در قرعه کشی‌ها، پرونده‌های لیزینگ، فروش مال غیر، انجام امور قضایی، بازرگانی و تجاری در صدر فهرست رایج ترین جرایم جعل و کلاهبرداری قرار دارند.

به گزارش قم خبر به نقل از ایسنا، سرهنگ رهبریان در این باره گفت: در ۶ ماهه اول سال جاری درصد کمی، وقوع کلاهبرداری نسبت به سال گذشته در کشور افزایش داشته است که با تلاش کارکنان و کارآگاهان پلیس آگاهی به همان نسبت نیز افزایش کشف داشته‌ایم.

جرایم جعل و کلاهبرداری قابل کنترل است

وی با تاکید بر اینکه جرایم جعل و کلاهبرداری قابل کنترل است، افزود: در همین مدت میزان وقوع و کشف جرایم جعل در کشور یک رشد پایاپای را نشان می دهد.

رهبریان در تشریح آخرین ترفندهای کلاهبرداران و جاعلان خاطرنشان کرد: کلاهبرداری در قالب تماس های تلفنی، ارسال پیامک در خصوص برنده شدن در قرعه کشی‌ها، پرونده های لیزینگ، فروش مال غیر، انجام امور قضایی، بازرگانی و تجاری در صدر فهرست رایج ترین جرایم جعل و کلاهبرداری قرار دارند.

پرونده‌ای با پانزده هزار شاکی

وی در ادامه به جزئیات یکی از پرونده‌های کلاهبرداری اشاره کرد و گفت: در پرونده‌ای تحت عنوان تولید کودهای ارگانیک ( ورمی کمپوست ) پس از کشف، تحقیقات پلیس آگاهی مشخص کرد این پرونده در ۱۲ استان کشور از جمله تهران، البرز، مازندران و ... حدود ۱۵ هزار شاکی دارد.

معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی ناجا یکی از شایع ترین کلاهبرداری ها در سال‌های اخیر را کلاهبرداری از طریق تماس تلفنی و پیامکی و کشیدن افراد پای دستگاه‌های خودپرداز عنوان کرد و گفت: مجرمان که از بی اطلاعی و سهل انگاری قربانیان سوءاستفاده می کنند به بهانه‌های مختلف نظیر برنده شدن در قرعه کشی یا عناوین آموزشی، فرهنگی یا نظامی یا در جریان معاملات به صورت تلفنی از آن ها می خواهند شماره کارتی را برای پرداخت وجه کالا یا خدمات در اختیارشان بگذارند. آن‌ها پس از دریافت شماره کارت، فرد را با ادعای اختلال در عملکرد حساب به پای دستگاه خودپرداز می کشانند.

وی در این خصوص ادامه داد: در این مرحله کلاهبرداران از قربانی می خواهند گزینه انگلیسی دستگاه خودپرداز را انتخاب کند و سپس طوری فرد را راهنمایی می کنند که مبلغ مد نظرشان از کارت بانکی قربانی کسر شده و به حساب کارت فرد کلاهبردار واریز شود.

وی هشدار داد: مردم مراقب باشند که برای انتقال پول به حساب بانکی آن‌ها، هیچ نیازی به حضور در پای دستگاه‌های خودپرداز نیست.

معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی ناجا، همچنین کلاهبرداری از طریق تبلیغ و فروش داروهای زیبایی، تناسب اندام، چربی سوز و لوازم آرایشی را نیز رایج دانست و افزود: در این نوع کلاهبرداری‌ها، معمولاً داروها و موادی را ارسال می کنند که مجوز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را ندارند و به سلامت فرد آسیب جدی وارد می کند.

رهبریان با بیان اینکه در بین جرایم جعل، جعل اسناد مالکیت بیشترین آمار را داشته است، خاطر نشان کرد: هموطنان در هنگام انجام معاملات ملکی، از هویت کامل و صحیح فرد مقابل اطمینان حاصل کنند و در هنگام خرید و اجاره محل سکونت یا دفتر کار از مالک بودن طرف مقابل مطمئن شده و به صرف وجود سند اکتفا نکنند و استعلام لازم را از مبادی ذیربط بعمل آورده و ضمناً از معتبر بودن بنگاه معاملاتی اطمینان پیدا کرده و حتماً در انجام معاملات کد رهگیری دریافت و آن را در سامانه اطلاعات مدیریت معاملات املاک و مستغلات کشور کنترل کنند و هنگام پیش خرید ملک حتماً بررسی لازم را به عمل آورند.

معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی ناجا در خصوص خرید خودرو از شرکت های لیزینگ اظهارکرد: شهروندان حتما از قانونی بودن فعالیت و درستی عملکرد شرکت مطمئن شوید و این شرکت ها باید مجوز رسمی از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را داشته باشند و عنوان دفاتر فروش اقساطی خودرو به هیچ عنوان رسمی و معتبر و دارای مجوز نیست.

به گفته رهبریان درج آگهی و تکرار آن در روزنامه‌های کشور دلیل موجهی مبنی بر پرداخت پول به این شرکت‌ها قبل از تحقیق کامل نیست و همچنین داشتن دفتری با مبلمان و وسایل گران قیمت نباید موجب گمراهی شهروندان شود.

کاهش آمار رمالی

معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری از کساد شدن بازار رمالان و فالگیران خبر داد و افزود: خوشبختانه هوشیاری و آگاهی مردم و تمهیدات پلیس موجب شد جرایم مربوط به رمالی و فالگیری سهم بسیار پائینی را در جرایم کلاهبرداری داشته باشد.

رهبریان به بهره سودجویان از مدارک مفقودی مردم اشاره کرد و گفت: بعضی اوقات جاعلان و کلاهبرداران از شناسنامه‌ها و یا دیگر مدارک مفقودی مردم برای مقاصد سوء خود استفاده می کنند. پس باید مراقب بود که اصل یا حتی کپی اسناد و مدارک خود مانند شناسنامه، کارت ملی، گذرنامه، گواهینامه رانندگی اسناد مالکیت زمین، مغازه و منزل، جواز کسب و ساختمان، مدارک تحصیلی و غیره در اختیار افراد ناشناس و غیر مطمئن قرار نگیرد و به محض فقدان یا سرقت چک و سایر مدارک رسمی و هویتی که امکان جعل و سوءاستفاده از آن ها وجود دارد در اسرع وقت مراجع قضایی و انتظامی را مطلع و تشکیل پرونده دهید و مدارک مربوط به اقدامات قضایی خود را جمع آوری کنید.

وی در خصوص مبارزه با شرکت‌های هرمی در کشور نیز گفت: در سال‌های اخیر با تلاش‌های پلیس آگاهی ناجا وقوع اینگونه جرایم به شدت کاهش یافته و تحت کنترل پلیس است؛ اما چنانچه اشخاصی قصد تاسیس شرکت‌های بازاریابی سالم را دارند باید از کمیته نظارت بر نحوه صدور و مجوز بازاریابی شبکه‌ای مرکز امور اصناف و بازرگانان وزارت صنعت، معدن و تجارت، مجوزهای لازم را برای شروع فعالیت شرکت بازاریابی جدیدالتاسیس پس از انطباق عملیات با ضوابط دستورالعمل‌های مربوطه اخذ کنند، در غیر اینصورت با آنان برابر مقررات برخورد خواهد شد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری