کد خبر: 8382

دبیر اجرایی ستاد کشوری طرح تحول نظام سلامت اظهارداشت: با اجرای برنامه ترویج زایمان طبیعی در کشور، در چهار ماه اخیر میزان سزارین در حدود 5 درصد در بیمارستانهای دولتی کاهش یافته است.

به گزارش قم خبر به نقل از مهر، دکتر محمد حاجی آقاجانی افزود: در چهار ماهه اول اجرای برنامه تحول نظام سلامت بیش از ۱۶۲ هزار زایمان طبیعی در ۳۸۰ بیمارستان وابسته به وزارت بهداشت به صورت رایگان انجام شده که حدود ۳۰۶ هزار تومان بابت هر زایمان از محل یارانه ها پرداخت شده است.

وی ادامه داد: برنامه های مختلفی برای ترویج زایمان طبیعی و کاهش میزان سزارین در بیمارستانهای دولتی جهت ارتقاء شاخص سلامت مادر و نوزاد تدوین شده که می توان به بهينه سازي فضاي فيزيكي اتاقهاي زايمان جهت حفظ حریم خصوصی مادران باردار و افزایش رضایتمندی آنها و ارائه بسته های تشویقی به ارائه دهندگان خدمات در مراکز دولتی اشاره کرد.

معاون درمان وزارت بهداشت افزود: همچنین در این بسته خدمتی، کلاسهای آموزش بهداشت باروری و زایمان به صورت رایگان برای مادران باردار در ۸ جلسه برگزار می گردد. هدف از برگزاری این دوره های آموزشی، توانمند سازی مادران جهت انتخاب زایمان طبیعی است که از ابتدای برنامه تاکنون ۲۸ هزار مادر باردار در این کلاسها شرکت کرده اند. همچنین در این چهار ماه با افزایش اقبال مادران به زایمان طبیعی از طریق فراهم کردن امکان زایمان بی درد دارویی مواجه شده ایم که ۳۲۰۰ مورد زایمان بی درد رایگان در سراسر کشور انجام شده است.

وی گفت: از دیگر محور های برنامه ترویج زایمان طبیعی حفظ حريم خصوصي مادر و تکریم مادران باردار از طريق توسعه و بهينه سازي فضاي فيزيكي اتاقهاي زايمان در ۳۶۶ بیمارستان دولتی است که فعالیت ها در این زمینه از ابتدای اجرای برنامه آغاز شده است.

آقاجانی در پایان افزود: امیدواریم به برنامه کاهش زایمان سزارین که ۱۰ درصد هدفگذاری شده است، تا پایان سال دست پیدا کنیم.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری