معاون بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب استان قم گفت: در حال حاضر در استان قم به ازای هر نفر 270 لیتر آب تولید می‌شود که از این میان حدود 20 درصد هدر می‌رود.

به گزارش قم خبر ، مهدی نظرزاده امروز در گفت‌و‌گو با فارس در قم با اشاره به اینکه آب استان قم از چهار منبع تامین می‌شود، اظهار کرد: آب استان قم از سد 15 خرداد، سرشاخه‌های دز، سد کوچری، چاه‌های شهر و چاه دشت علی‌آباد تامین می‌شود.

وی افزود: ظرفیت سد 15 خرداد 200 میلیون متر مکعب است که در حال حاضر حدود 24 میلیون مترمکعب آب در این سد وجود دارد.

معاون بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب استان قم با اشاره به اینکه ایران به جای سرانه مصرف، الگوی صحیح مصرف دارد، گفت: الگوی مصرف در ایران به ازای هر نفر 150 نفر است که در قم الگوی مصرف به ازای هر نفر 100 لیتر محاسبه شده است.

نظرزاده تصریح کرد: در حال حاضر در استان قم به ازای هر نفر 270 لیتر آب تولید می‌شود که از این میان حدود 20 درصد هدر رفته و 230 لیتر آب برای هر نفر مصرف می‌شود.

وی با اشاره به اینکه دولت برای استان‌های کم آب سرانه مصرف تعیین کرده است، گفت: در استان‌هایی که با مشکل کم‌آبی مواجه هستند دولت سرانه مصرفی را بین 100 تا 125 لیتر تعیین کرده است.

این مسئول خاطرنشان کرد: برای جلوگیری و استفاده صحیح از آب استان قم به عنوان استان پیشتاز، بحث تنوع محصول را به کار گرفتیم که در این راستا بخش‌هایی از شهر و فضای سبز از چاه‌ها آبیاری می‌شوند که در این صورت دیگر آب به هدر نمی‌رود.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری