کد خبر: 8254

قم خبر گزارش می دهد:

همه ما فکر می کنیم این دوران کهنسالی برای پدربزرگ ها و مادر بزرگ هایمان است اما به راستی که در آیه 54 سوره روم، سیر عمر آدمی و سال های سالمندی او را این گونه ترسیم کرده است...

به گزارش قم خبر، همه ما فکر می کنیم این دوران کهنسالی برای پدربزرگ ها و مادر بزرگ هایمان است اما به راستی که در آیه 54 سوره روم، سیر عمر آدمی و سال های سالمندی او را این گونه ترسیم کرده است «خداهمان کسی است که شما را آفرید، در حالی که ضعیف بودید. سپس بعد از ناتوانی، قوّت بخشید و باز بعد از قوت، ضعف و پیری قرار داد. او هر چه بخواهد، می آفریند و دانا و تواناست» 

پیامبراسلام (ص) می فرماید: تکریم پیران، تعظیم خداوند است، روزهای سالمندی به ویژه اگر با تنهایی و غربت همراه باشد، با حسرتی بی دریغ از گذشت زودهنگام کاروان عمر و کوچ پر شتاب طراوت جوانی، ورق می خورد. آن دسته از شاعران ادب فارسی که خود مرز کهن سالی را گذرانده و اندوه پیری را تجربه کرده اند، مرثیه هایی غمناک بر روزگار سپیدمویی دارند.

در ویرانستان تمدن جدید غرب که همه چیز و همه کس فقط در چرخه تولید و توزیع و مصرف و لذت تعریف می شود، سالمندان که دیگر سهمی در تولید محصول ندارند، چون مهمان ناخوانده ای به گوشه تنهایی تبعید می شوند. در آن سرزمین که آزادی خواهی های لذت جویانه، ارتباط های بی مرز جنسی و نگاه های تهی از ارزش های الهی، فروپاشی بنیان خانواده ها را در پی داشته است، زندگی هر کس وابسته به کار و حرفه اوست و بدین شیوه است که مورد توجه و اعتنای دیگران قرار می گیرد.

از این رو، پس از بازنشستگی، ارتباط فرد با دیگران کاهش می یابد و او که از محبت خانواده بهره ای ندارد، از محور توجه و اعتنای دیگران هم دور می شود. کهن سال غربی محکوم به خاموشی است و باید سال های پایان عمر را در اقامت گاه سالمندان در غربتی ناخواسته سپری کند. فرجام پیر غربی پیش روی ماست راه رفته آنان را در فراموش کردن ارزش های الهی و انسانی پی نگیریم.

احترام به سالمندان در فرهنگ اسلام

تکریم سالمندان و احترام ویژه آنان، از آموزه های روشن فرهنگ اسلامی است. قرآن مجید که دفتری گشوده از نور و هدایت است، در آیه23 سوره اسراء می فرماید: «به پدر و مادر نیکی کنید. هرگاه یکی از آن دو، یا هر دو آنها نزد تو به سن پیری رسند، کمترین اهانتی به آنها روا مدار و بر آنها فریاد مزن و گفتار لطیف و سنجیده و بزرگوارانه به آنها بگو.» پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله نیز در سخنی گران قدر، والایی سالمندان را این گونه ترسیم می کند: «احترام به پیران امت من، گرامی داشت من است.» امام علی علیه السلام ، بزرگداشت سالمندان را زمینه ساز احترام خود انسان می داند و می فرماید: «به بزرگانتان احترام کنید تا کوچک ترها شما را محترم شمارند.»

امام صادق علیه السلام نیز در این باره فرموده است: «پیران خویش را تکریم کنید»
همان طور که در احادیث آمده است پیران از جایگاه خاصی در اسلام برخودار هستند در کشور ایران بصورت جدی در اوایل دهه چهل قرن حاضر در قانون برنامه چهارم عمران کشور مطرح شد و در آن برنامه، اعتباری به منظور جمع آوری سالمندان در خانه های مخصوص و نگهداری از آنان پیش بینی گردید که بر اساس آن، دو  آسایشگاه خیریه در سال 1342 در تهران تاًسیس گردید و سپس در سالهای بعد بر تعدادآنها افزوده گشت، در حالی که روانشناسان معتقدند از لحاظ روانی بهتر است این افراد  تا لحظه آخر در کنار کانون گرم خانواده زندگی کنند.

آمار سالمندان در استان قم                          

مصطفی علیزاده بااشاره به آمار سالمندان استان قم، اظهارکرد: 1200سالمند در سازمان بهزیستی استان قم پرونده تشکیل داده اند که از خدمات سازمان بهزیستی بهره مند می شوند.

 
وی بابیان اینکه 200 سالمند در به صورت شبانه روزی از سازمان بهزیستی استان قم خدمات می گیرند، افزود: نصف هزینه های نگهداری این افراد را دولت و مابقی را ماهانه خانواده ها می پردازند.  
 
معاون توانبخشی اداره کل بهزیستی استان قم عنوان کرد: دو تیم ویژه در منزل  با پزشک و مددکار ماهانه به منزل سالمندان می روند و به آن ها خدمات رایگان می دهند.
مصطفی علیزاده به تعداد خانه سالمندان در قم اشاره کردو گفت: دو خانه سالمندان (فلکه آسایشگاه، صفاشهر) در قم وجود دارد که از امکانات خوبی برخوردار است.
 
وی بابیان اینکه سازمان بهزیستی استان قم خدماتی هم به سالمندان شهرهای تابعه می دهد، تصریح کرد: سازمان بهزیشتی استان قم، با یک تیم پزشکی برای معالجه به مساجد  شهرهای تابعه می روند و یک روز را به سالمندان اختصاص می دهند.
 
انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری