امداد‌ها و كمك‌هاي حضرت مهدي(ع) به اذن و اراده خدا و بر اساس مصالح فرد و قوانين الهي حاكم بر جهان هستي، به افراد مي‌رسد.

به گزارش قم خبر، فردي به نام شيخ حسين براي گرفتن چند حاجت از جمله بر طرف شدن فقر چهل شب به مسجد سهله(در عراق) رفت تا با امام زمان(ع) ملاقات كند. وي در شبي موفق به ديدار شد و حوايج خود را از حضرت گرفت؛ ولي امام به او فرمود: فقر تو [باقي] خواهد بود.
 

امام مهدي(ع) به كمك بينوايان مي‌شتابد؛ ولي به صورتي كه به خير و صلاح افراد تمام شود.

خداوند مي‌فرمايد: « وَ لَنَبْلُوَنَّكُمْ بِشَيْ‏ءٍ مِنَ الْخَوْفِ وَ الْجُوعِ .... ؛ قطعا همه شما را با چيزي از ترس و گرسنگي و كاهش در مال‌ها و جان‌ها و ميوه‌ها آزمايش مي‌كنيم، و بشارت ده به صابران. آنان كه هرگاه مصيبتي به ايشان مي‌رسد مي‌گويند: ما از آن خداييم، و به سوي او باز مي‌گرديم. اينها همان‌ها هستند كه الطاف و رحمت خدا شامل حالشان شده، و آنها هدايت يافتگان‌اند»(بقره، آيات 155 تا 157).

 دنيا محل ابتلا و آزمايش است؛فقر نيز يكي از موارد امتحاني برخي از بندگان است.

فقر هم يكي از پديده‌هاي جهاني است و در بسياري از موارد به خاطر سوء اختيار خود انسان‌ها، به وجود مي‌آيد. اگر بنا شد كه از طريق غير عادي رفع فقر شود اين با اختيار انسان سازگاري ندارد. به علاوه خداوند خواسته است تا انسان‌ها با همياري يكديگر، با اين پديده مبارزه كنند؛ لذا خمس و زكات را واجب نمود و براي صدقه و انفاق ثواب و ارزش فراوان قرار داد. بنابراين، بايد مؤمنان و راست كرداران به قوانين الهي پاي بند باشند تا با اجراي اين قوانين، جامعه انساني با حركت اختياري انسان‌ها به طرف زيبايي‌ها و نيكي‌هايش برود.

يكي از ويژگي‌هاي آشكار همه امامان(ع) از جمله امام مهدي(ع) كمك به بينوايان است. آن حضرت مي‌فرمايد: «ما در مراعات حال شما كوتاهي ننموده و ياد شما را فراموش نكرده‌ايم». از اين رو، الطاف و عنايات گوناگون آن بزرگوار كه واسطه فيض الهي است ـ به صورت‌هاي مختلف، شامل حال انسان‌ها به ويژه شيعيان، مي‌شود، امداد‌ها و كمك‌هاي حضرت مهدي(ع) به اذن و اراده خدا و بر اساس مصالح فرد و قوانين الهي حاكم بر جهان هستي، به افراد مي‌رسد، و لذا در بسياري از موارد به صورت غير مستقيم شامل حال انسان مي‌شود.

خیلی از ما وقتی با مشکلات رنگ و وارنگ دنیا درگیر می شویم توقع از امام زمانمان داریم که به داد دردهایمان برسد و به دلیل عدم شناخت از امام نمی توانیم چگونه با ایشان ارتباط گیریم. و فکر می کنیم چون به ظاهر امام زمان (عج) نیست کسی به دادمان نمی رسد و به جای دعا برای فرج ایشان به هزار راه بی راهه می رویم تا برای درد و دل  و خواستن کمک برای رفع مشکلاتمان که در حال حاضر مشکل مالی بزرگترین مشکل برای دنیاییان شده است چاره ای بیندیشیم.
 

نحوه ارتباط با امام زمان (عج)

در این میان با حجت الاسلام محمد شهبازیان استاد و پژوهشگر تخصصی مرکز مهدویت گفتگو کردیم.

وی معتقد است: اینکه امام زمان (عج) دیده نمی شود مبنی بر این نیست که از احوال ما بی خبر است و این نگاه اشتباه است و باید در تفکر ما تغییری صورت گیرد.
به گفته شهبازیان چگونه ارتباط برقرار کردن با امام زمان (عج) مهم است، که متاسفانه  در حال حاضر نحوه تعامل با امام زمان (عج) را بلد نیستیم.

به عقیده این استاد و پژوهشگر تخصصی مرکز مهدویت، بالابردن عقلانیت دینی  و معرفت و شناخت به خداوند و مطالعه در مورد شخصیت امام زمان (عج) می تواند در نحوه تعامل ما با امام زمانمان کمک کند.

وی توسل و تذکر روزانه به امام زمان و دعا کردن برای فرج آن حضرت را بهترین راه ارتباط با امام زمان (عج) دانست.

انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری