کد خبر: 8132

برای ساختن آینده باید از امروز خودمان شروع کنیم و مراقب باشیم که چه چیزی را برای آینده خود ذخیره می‌کنیم. اگر از امروز آینده‌نگری فردا را نکنیم شاید دیگر راه بازگشت نداشته باشیم و نیمی از فرصت‌هایمان از دست برود.

به گزارش قم خبر به نقل از ایسنا، انسان‌ها گاهی در زندگی خود فرصت‌ها را از دست می‌دهند و غافل از اینکه این از دست دادن فرصت‌ها به دلیل عدم آینده‌نگری و برنامه‌ریزی است. اگر انسان‌ها بدانند که آنچه را از قبل برایش برنامه داشته باشند می‌توانند به سرانجام برسانند شاید خیلی از فرصت‌ها را از دست ندهند.

آینده‌نگری یک اصل اساسی در زندگی امروز و در دستورات دین اسلام است. در این رابطه خداوند در آیه ۱۸ سوره حشر می‌فرماید: ای مومنان! از خدا پروا دارید، و هر کسی از شما بنگرد که برای فردا چه چیزی از پیش فرستاده است؛ تقوا پیشه سازید، که خدا به آنچه می‌کنید دانا است.

امام علی (ع) در احادیثی می‌فرمایند: (انسان خردمند) در امروز مراقب فردای خویش است و از هم‌اکنون آنچه در پیش دارد می‌بیند.

مومن همان کسانی‌اند که دانستند چه در پیش دارند.

هر کس از چاره‌سازی کار خویش فرونشیند،‌ سختی‌ها و شداید او را بر سر پا خواهند گرفت.

از رفتن به راهی که بیم گم شدن در آن می‌رود خودداری کن، زیرا که خودداری از وقوع در سرگردانی، بهتر است از اقدام به کارهای هولناک برای رهایی.

امام صادق (ع) خطاب به مفضل می‌فرمایند: تو را به شش خصلت سفارش می‌کنم که به شیعیان برسانی، گفتم: ای آقای من! آنها کدام است؟ گفت: ادای امانت به آنکه تو را امین دانسته و اینکه برای برادرت چیزی را بپسندی که برای خود می‌پسندی و بدان که کارها پایان‌هایی دارد، پس، از عواقب کار برحذر باش و بعضی کارها ناگهان می‌رسد، پس، مراقب آنها باش؛ و از بالا رفتن بر کوهی که بالا رفتن آن آسان و پایین آمدن آن دشوار است بپرهیز؛ و به برادرت وعده‌ای نده که نتوانی به آن وفا کنی.

پی‌نوشت:

سوره حشر آیه ۱۸
نهج البلاغه /۱۹۲
بحار ۷۸/۲۵
غرر الحکم /۲۸۴
نهج البلاغه /۹۱۰
تحف العقول/۲۷۰

منبع:‌ الحیات، محمدرضا حکیمی

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری