رئیس بنیاد نخبگان استان قم گفت: وظیفه نسل سومی‌ها جهاد در عرصه علم و فناوری است همان مقوله‌ای که مقام معظم رهبری در نخستین بند از سیاست‌های کلی علم و فناوری به آن تصریح کردند.

به گزارش قم خبر  به نقل از فارس ، مقام معظم رهبری 29 شهریور امسال سیاست‌های کلی علم و فناوری (نظام آموزش عالی، تحقیقات و فناوری) را در قالب شش بند ابلاغ کردند که هر یک از این بندها دارای زیرمجموعه‌هایی است.

«جهاد مستمر علمی با هدف کسب مرجعیت علمی و فناوری در جهان»، «بهینه‌سازی عملکرد و ساختار نظام آموزشی و تحقیقاتی کشور به منظور دستیابی به اهداف سند چشم‌انداز و شکوفایی علمی»، «حاکمیت مبانی، ارزش‌ها، اخلاق و موازین اسلامی در نظام آموزش عالی»، «تحقیقات و فناوری و تحقق دانشگاه اسلامی»، «تقویت عزم ملی و افزایش درک اجتماعی نسبت به اهمیت توسعه علم و فناوری»، «ایجاد تحول در ارتباط میان نظام آموزش عالی، تحقیقات و فناوری با سایر بخش‌ها» و «گسترش همکاری و تعامل فعال، سازنده و الهام بخش در حوزه علم و فناوری با سایر کشورها و مراکز علمی و فنی معتبر منطقه‌ای و جهانی به ویژه جهان اسلام همراه با تحکیم استقلال کشور» از جمله بخش‌های سیاست ابلاغی ایشان است.

به منظور دریافت برنامه‌های بنیاد نخبگان استان قم در زمینه سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری با سید حسین اخوان علوی، رئیس بنیاد نخبگان استان قم به گفت‌وگو پرداختیم.

فارس: اهمیت پیشرفت و توسعه در دوران کنونی چه اندازه است؟

در دوران کنونی کشور ایران یکی از کشورهای مهم جهان معاصر است، بنابراین رسالت ملی و جهانی متوجه جمهوری اسلامی ایران است.

کشوری که به دنبال توسعه، پیشرفت و تعالی است، بدون تردید با وضعیت کنونی جهان امروز باید تعالی، ‌توسعه و پیشرفت را در حوزه علم و فناوری جست‌وجو کند.

برای اینکه بتوانیم به ایده‌آل‌ها و اهداف بلند در حوزه علم و فناوری دست پیدا کنیم و کشور جمهوری اسلامی ایران در نقشه علمی جهان جایگاه ویژه‌ای داشته باشد، به یک برنامه و نگاه جامع نیاز داریم.

این نگاه جامع چشم‌انداز روشنی در این زمینه نیاز دارد و باید هدف‌گذاری کلان به خوبی صورت گیرد و راهبردهای سیاست‌های کلان که تسهیل‌کننده تحقق اهداف کلان است، به خوبی تدوین شود.

مقام معظم رهبری از نیمه دوم دهه 70 به دلیل خلأیی که در ارکان رهبری علمی داشتیم، پرچم‌داری این رهبری را در کنار سایر وظایف و اختیاراتی که دارا بودند، به عهده گرفتند.

رهبر معظم انقلاب به خوبی از عهده رهبری نهضت علمی برآمدند و این مجموعه سیاست‌ها در قالب سیاست‌های کلی علم و فناوری در سطح نظام کامل کردند.

فارس: برای اجرایی کردن سیاست‌ها و راهبردهای مقام معظم رهبری به چه شاخص‌هایی نیاز داریم؟

برای اینکه راهبردهای رهبری را بتوانیم اجرا کنیم، به برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلند‌مدت و بودجه‌ریزی، نظارت و سازمان‌دهی نیاز داریم و این وظیفه بر عهده دولت است.

دولت‌های مختلف از جمله دولت یازدهم به این عرصه ورود پیدا کردند، یکی از رکن‌های دولت یازدهم معاونت علمی و فناوری است که مقوله علم و فناوری را در کشور مدیریت می‌کند، البته وزارتخانه‌هایی مانند وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت آموزش و پرورش به این امر کمک می‌کنند.

وظیفه سوم  اجراست، هر چند دولت و سازمان‌ها در بخش اجرا واقعا مسئول هستند، ولی فکر می‌کنم مسئولیت اصلی اجرا متوجه جامعه نخبگانی،‌ متخصصان، ‌دانشجویان، اساتید، دانشگاه‌ها و به طور کلی آحاد مردم است.

در این بخش اساتید، متخصصان و جامعه نخبگانی کشور باید بیش از گذشته با روحیه جهادی تلاش کنند.

فارس: وظیفه نسل‌های مختلف در برابر این رسالت چیست؟

وظیفه نسل اول پس از پیروزی انقلاب جهاد دفاعی و نظامی بود، این نسل به خوبی از عهده این نقش برآمدند و شهدا و ایثارگران توانستند با رشادت، ایثارگری، شجاعت و افتخارآفرینی نقش خود را به خوبی ایفا کنند تا هر زمانی ملت ایران حیات دارد، مدیون ایثارگری‌های شهدا، ایثارگران و  امام شهدا است.

وظیفه نسل سومی‌ها جهاد در عرصه علم و فناوری است همان مقوله‌ای که مقام معظم رهبری در نخستین بند از سیاست‌های کلی علم و فناوری به آن تصریح کردند.

فارس: چگونه سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری اجرایی می‌شود؟

مجموعه سیاستی که رهبری ابلاغ کردند متشکل از شش گزاره اصلی است و هر یک از این گزاره‌ها متشکل از اجزایی است.

نخستین سیاست کلی جهاد مستمر علمی با هدف کسب مرجعیت علمی و فناوری در جهان است، اینکه رهبر انقلاب در گزاره و در سیاست اول صحبت از جهاد علمی کردند، حکایت از این واقعیت دارد که اگر قرار باشد در این مسیر نیز افتخار‌آفرین باشیم، راهی جز جهاد نیست، راهی جز این نیست که در مسیر علم و فناوری با روحیه جهادی کار کنند.

رهبر معظم انقلاب در جمله‌ای و بیانی کار جهادی را با کار عادی مقایسه کردند و فرمودند کار جهادی کاری است که تلاش همراه سختی و رنج در آن وجود دارد، باید از آسایش و رفاه بگذریم و در این مسیر با تمام وجود، ‌امکانات و استعدادها گام برداریم، این حقیقتی است که نشان‌دهنده این است که چیزی که در نسل‌های ما تغییر می‌کند، نقش و وظیفه است، ولی روحیه جهادی عامل پیوستگی بین وظایف نسل‌های مختلف است.

فارس: در زمینه آمار و اطلاعات پژوهشی و فناوری و شناسایی نخبگان چه سیاست‌هایی ابلاغ شده است؟

ذیل سیاست اول سیاست‌های جزیی نیز آورده شده است و در این سیاست‌های جزئی نقش برای معاونت علمی تعریف شده و می‌تواند نقش‌های بیشتری نیز بر عهده بگیرد.

در سیاست ساماندهی نظام ملی آمار و اطلاعات علمی، پژوهشی و فناوری جامع و کارآمد مورد تاکید قرار گرفته، به نظر من از نخستین نیازها توجه به نظام ملی آمار و اطلاعات در حوزه علم و فناوری است که امیدوارم دولت برنامه‌های خاص خود را تدوین و به دستگاه‌ها و وزارتخانه‌های مختلف ابلاغ کند به طوری که اگر این خلا آماری پر شود بستر خوبی برای اندازه‌گیری رشد و پیشرفت علمی و فناوری در کشور است.

در سیاست شناسایی نخبگان،‌ پرورش استعدادهای درخشان و حفظ و جذب سرمایه‌گذاری مورد توجه مقام معظم رهبری است.

این بخش از جمله سیاست‌هایی است که به طور مستقیم متوجه دستگاه‌هایی مانند بنیاد ملی نخبگان است و باید بیش از گذشته در این زمینه تلاش کنیم و برنامه‌هایی برای اجرای این سیاست داشته باشیم.

وزارت آموزش و پرورش، سازمان استعدادهای درخشان و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دیگر وزارتخانه‌ها بدون تردید نقش مهم و کلیدی در اجرای این سیاست دارند.

فارس: آیا سیاست‌هایی در زمینه افزایش حمایت‌ها از نوآوران ابلاغ شده است؟

سیاست دیگری که سیاست مهمی است تاکیدی است که مقام معظم رهبری در حاکمیت، مبانی، ارزش‌ها و اخلاق و موازین اسلامی در نظام آموزش عالی و نظام تحقیقات و فناوری دارند.

هر اتفاق خوبی که قرار است بیفتد، در چارچوب اسلام، اخلاق و موازین اسلامی است،

سیاست گسترش حمایت‌های هدفمند مادی و معنوی از نخبگان و نوآوران و فعالیت‌های اصلی علم و فناوری که از جمله وظایفی است که متوجه بنیاد ملی نبخگان و معاونت علمی و فناوری است و بنیاد این اقدام را شروع کرده تا حمایت‌ها را گسترده‌تر و هدفمندتر کند.

فارس: ویژگی‌‌های سند راهبردی کشور چیست؟

سند راهبردی کشور در امور نخبگان به فرمان مقام معظم رهبری تدوین شد و در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده است، بنیاد ملی نخبگان و معاونت علمی و فناوری در تلاش هستند تا این سند را پیاده‌سازی کنند.

یکی از محورهای این سند گسترش حمایت‌های هدفمند است، به گونه‌ای بتوانیم این سرمایه عظیم معنوی، فکری و انسانی که عنصر اصلی آن نخبگان، مخترعان و نوآوران است را در خدمت اهداف نظام و متعالی کشور قرار دهیم و در خدمت اهداف، توسعه و تعالی کشور باشد.

سیاست ابلاغی دیگر با محوریت بنیاد ملی نخبگان و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است و در این سیاست حمایت مادی و معنوی از فرآیند تبدیل ایده به محصول و افزایش سهم تولید محصولات و خدمات مبتنی بر دانش پیشرفته و فناوری داخلی در تولید ناخالص داخلی مورد توجه است.

معاونت علمی این راه را شروع کرده و بسته‌های حمایتی برای طراحی، تدوین و آماده کردند تا از تمام کسانی که ایده و اختراع ثبت شده دارند و این ایده قابلیت تبدیل به محصول را دارد، از این ایده‌ها و نوآوری‌ها و فناوری‌های جدید حمایت کند.

فارس: در زمینه مالکیت فکری و معنوی و ضرورت وجود قوانینی در این زمینه نیز سیاستی ابلاغ شده است، این سیاست چه مزایایی دارد؟

از جمله خلاهایی که در کشور ما وجود دارد، مالکیت فکری و معنوی است که این مقوله نیز مورد توجه و تاکید مقام معظم رهبری قرار گرفته که باید زیرساخت‌های قوانین و مقررات فراهم شود تا هر کسی که صاحب اندیشه، فکر، اختراع و ایده است، در چارچوب قوانین و مقررات آن را ثبت کند و بداند و مطمئن باشد که تمام حقوق فکری، معنوی و مادی متوجه اوست.

به این وسیله فضایی ایجاد می‌شود که ایده‌ها و نوآوری‌ها از داخل محیط‌های کاری، کارگاه‌ها و سازمان‌ها و منازل به عرصه اجتماع بیاید و کسانی که در این حوزه فعال هستند، با آرامش محصولات خودشان را معرفی کنند و مطمئن باشند که اسلام، دولت و قانون از حقوق آنها دفاع می‌کند.

فارس: در زمینه جذب و استفاده حداکثری از نخبگان چه سیاستی ابلاغ شده است؟

آخرین بند سیاستی در ارتباط با بنیاد ملی نخبگان است که تبدیل ایران به مرکز ثبت مقالات علمی و جذب نتایج پژوهش‌های محققان، نخبگان علمی و نوآوران سایر کشورها به ویژه جهان اسلام تصریح شده البته در این بخش اقداماتی تاکنون انجام شده ولی نتوانستیم به جایگاه شایسته‌ای برسیم.

در عصر و زمان کنونی که قرار است جمهوری اسلامی ایران به عنوان قدرت منطقه‌ای نقش جهانی خود را ایفا کند، باید این اتفاق بیفتد و کشور ایران مرجعی برای ثبت مقالات و محصولات جدید علمی باشد و باید بتوانیم نخبگان کشورهای دیگر را به کشور جذب کنیم.

زمینه‌هایی باید فراهم شود تا نخبگان کوتاه و بلندمدت به کشور بیایند و فعالیت‌های علمی را در کشور انجام دهند، اندیشمندان و دانشمندان جهان اسلام در خطر هستند و دشمنان به خوبی این امر را تشخیص دادند و در زمانی که آمریکایی‌ها حضور نظامی گسترده داشتند، شاهد ترور دانشمندان عراقی بودیم، اینها سرمایه‌های جهان اسلام هستند، پس از این ممکن است این اتفاق در سوریه نیز بیفتد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری