کد خبر: 7365

فرمانده یگان عملیات و کنترل طرح‌های ویژه ترافیکی پلیس راهور تهران از اجرای طرح مشترک پلیس و سازمان اتوبوسرانی برای برخورد با تخلفات رانندگان اتوبوس‌ها خبر داد.

به گزارش قم خبر ؛ سرهنگ سعید سپهری در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه در راستای توافق میان پلیس راهنمایی و رانندگی و شرکت واحد اتوبوسرانی، بنا شده تا گشت‌های مشترک میان پلیس و این شرکت درخطوط ویژه و تمامی سامانه‌های هفت‌گانه اتوبوسرانی شهر تهران برقرار شود، گفت: در همین راستا این طرح در خطوط بی‌آرتی، ترمینال‌ها، محدوده‌های حرکت و... اجرایی شد.

وی با بیان اینکه در اجرای این طرح بر نحوه رانندگی و همچنین وضعیت ظاهری، نوع پوشش و ایمنی خودروها نظارت خواهد شد، گفت: با تخلفات، پوشش بد رانندگان، نداشتن برگه معاینه فنی و... برخورد خواهد شد.

فرمانده یگان عملیات و کنترل طرح‌های ویژه ترافیکی پلیس راهور تهران با بیان اینکه این گشت مشترک از اول مهرماه تشکیل و اجرایی شده است، گفت: هدف از اجرای این طرح این است که مردم بیشتر به استفاده از وسایل نقلیه عمومی مثل اتوبوس روی بیاورند و به دنبال آن بار ترافیکی شهرها کاهش یابد چراکه از نظر ما باید به جای توسعه راه‌ها، بر بعد انسانی ترافیک نیز سرمایه‌گذاری شود.

سپهری در ادامه تخلفاتی که پلیس و گشت شرکت واحد با آن برخورد می‌کند را توقف رانندگان اتوبوس در محل‌های غیرمجاز، سرعت غیرمجاز، تجاوز به گذرگاه عابرپیاده، توقف اتوبوس با موتور روشن بدون حضور راننده و... بیان کرد و گفت: براین اساس عدم توقف در ایستگاه و تجاوز به گذرگاه عابر پیاده ۲۰۰ هزار ریال جریمه به دنبال خواهد داشت.

وی افزود: یکی از مواردی که بارها از سوی شهروندان مورد نقد قرار می‌گرفت، توقف اتوبوس با موتور روشن و بدون حضور راننده بود که از این پس برای این تخلف ۲۰۰ هزار ریال جریمه صادر خواهد شد.

فرمانده یگان عملیات و کنترل طرح‌های ویژه ترافیکی پلیس راهور تهران نشاندن مسافر و سرنشین در قسمت راننده را دارای جریمه‌ای معادل ۴۰۰ هزار ریال عنوان کرد و گفت: آویزان شدن از میله، باز گذاشتن در حین حرکت و تخلفاتی نظیر آن ۴۰۰ هزار ریال جریمه را برای رانندگان متخلف به دنبال خواهد داشت.

سپهری با بیان اینکه پیاده و سوار کردن مسافران در خارج از پایانه‌ها و محله‌های مجاز نیز جریمه ۴۰۰ هزار ریالی دارد، اظهار کرد: برابر قانون باز کردن در بدون احتیاط و در حین حرکت نیز ۳۰۰ هزار ریال جریمه به دنبال خواهد داشت.

وی با اشاره به جریمه ۴۰۰ هزار ریالی سوار و پیاده کردن مسافر در محل‌های غیرمجاز، خاطرنشان کرد: در صورتی که رانندگان اتوبوس باعث اخلال در عبور و مرور شوند، به همین میزان جریمه خواهند شد.

فرمانده یگان عملیات و کنترل طرح‌های ویژه ترافیکی پلیس راهور تهران با اشاره به سوار کردن بیش از حد ظرفیت صندلی‌های اتوبوس‌ اظهار کرد: برابر قانون اتوبوس‌ها باید به تعداد صندلی‌هایشان مسافر سوار کنند در غیراینصورت به ازای هر نفر ۱۵۰ هزار ریال جریمه خواهند شد اما این قانون برای اتوبوس‌های غیرشهری اجرا می‌شود و رانندگان اتوبوس‌هایی که به مقصد شهرک‌های اقماری اطراف تهران مسافر سوار می‌کنند باید بدانند که در صورت سوار کردن بیش از حد مسافر، چنین جریمه‌ای شامل‌شان خواهد شد.

سپهری با تاکید بر اینکه نیت پلیس تنها اعمال قانون نیست، خاطرنشان کرد: هدف ما این است که به مردم این اطمینان را بدهیم که از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنند و تلاش پلیس این است تا با آگاهی نیروی انسانی و افزایش استفاده از وسایل نقلیه عمومی، بار ترافیک را کاهش دهد.

وی درباره چرایی اجرا شدن این طرح نیز خاطرنشان کرد: متاسفانه گاهی رانندگان اتوبوس گمان می‌کردند که برخوردی با تخلفات آنها نمی‌شود و از این رو انجام یکسری تخلفات برایشان عادی شده بود اما از این پس با گشت مشترک پلیس راهور و اتوبوسرانی با این تخلفات قاطعانه برخورد خواهد شد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری