معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در بحث نظریه پردازی برای سبک زندگی اسلامی نباید از سه دانش بزرگ در حوزه های علمیه یعنی فقه، اخلاق و فلسفه، غافل شد زیرا سبک زندگی اسلامی از متون و منابع غنی شیعی استخراج می‌شود.

به گزارش به گزارش قم خبر به نقل از تسنيم ، عباس صالحی در آیین افتتاحیه نخستین دوره آموزشی سبک اسلامی که در سالن همایش‌های پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در قم برگزار شد، اظهار کرد: حوزه های علمیه بابرگزاری دوره هایی همچون سبک زندگی اسلامی وارد مرحله دوم تخصص گرایی شده اند.

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در این مرحله از تخصص‌گرایی بین نیاز جامعه و دانش حوزه های علمیه نسبت عقلانی برقرار می‌شود و این موضوع ظرفیت علمی و میزان تاثیرگذاری حوزه های علمیه بر جامعه را افزایش می‌دهد.

صالحی با بیان اینکه سه مسئله رفتارهای اجتماعی، نمادهای اجتماعی و محصولات و تولیدات فرهنگی در جامعه رابطه مستقیم با سبک زندگی اسلامی دارند، تصریح کرد: در بحث سبک زندگی اسلامی با انبوهی از سوالات در رفتارهای فردی و روابط اجتماعی مواجه هستیم که حوزه های علمیه باتوجه به داعیه جامعیت و کاربردی بودن دین باید به آنها پاسخ دهند.

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: باورها و ارزش ها به عنوان هسته داخلی فرهنگ بر روی  سبک زندگی مردم تاثیر می‌گذارند و حوزه‌های علمیه در جهت اصلاح برخی رفتارهای موجود در این عرصه باید فعالیت بیشتری از خود نشان دهند.

وی خاطرنشان کرد: حوزه های علمیه باید در موضوع  سبک زندگی از نظریه پردازی صرف خارج شده و به صورت عینی و ملموس به سوالات متعدد جامعه در این مورد پاسخ دهند.

صالحی حفاظت از هویت ایرانی ـ اسلامی را بخشی از  وظایف مهم روحانیت  در برهه زمانی فعلی دانست و گفت: روحانیت به عنوان طلایه دار تمدن نوین اسلامی باید مانع هویت زدایی از فرهنگ ایرانی-اسلامی شوند و با ورود به بحث سبک زندگی در محورهای برنامه ریزی، ساماندهی و نظارت از این میراث ارزشمند نگهبانی کنند.

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به لزوم استفاده از منابع و متون غنی اسلامی در موضوع سبک زندگی اسلامی اظهار کرد: در بحث نظریه پردازی برای سبک زندگی اسلامی نباید از سه دانش بزرگ در حوزه های علمیه یعنی فقه، اخلاق و فلسفه، غافل شد.

وی بابیان اینکه با تحقق سبک زندگی اسلامی پاسخ زندگی فردی و اجتماعی انسان داده می شود، تصریح کرد: با تحقق سبک زندگی اسلامی به نیازهای اولیه انسان همچون خوراک و پوشاک تا نیازهای ثانویه و امور متعالی در حوزه فرهنگ و روابط اجتماعی  پاسخ داده می‌شود.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری