کد خبر: 6701

بخش عظیمی از مشکلات مدیریتی درگیر معضلی به نام بودجه است که دولت حرف از تخصیص آن می‌زند و مسئولین اجرایی گلایه از کمبود آن دارند.

خبرگزاری فارس: کمبود بودجه حصاری بر پیکر آموزش پردیسان

به گزارش قم خبر به نقل از فارس ، یکی از شاخص‌های مدیریت این است که امکانات طبق افزایش جمعیت بیشتر شود چرا که این دو رابطه‌ای با مستقیم با یکدیگر دارند و زمانی که جمعیت رشد می‌کند قطعا نیازهای آنها هم افزایش پیدا می‌کند.

استان قم به دلیل بعد زیارتی که دارد مهاجرپذیر است و تقریبا می‌توان گفت از 72 ملت در این استان هستند و مانند بسیاری از شهرهای دیگر فقط افراد در آن زندگی نمی‌کنند.

ترک، لر، کرد و اقوام گوناگون زیادی در نقطه نقطه شهر ساکن هستند که هر یک از فرهنگ خاص شهر خود برخوردار هستند.

در حدود 10 سال گذشته با راه‌اندازی شهرکی به نام پردیسان و ساخت و ساز در آن بخشی از جمعیت قم به این منطقه کشیده شدند و حجم جمعیت کمتر شده و در شهرک پردیسان ساکن شدند تا به امروز که همینطور بر جمعیت این شهرک افزوده می‌شود.

درصد بسیار کمی از خود بومیان قم در شهرک پردیسان زندگی می‌کنند و می‌توان گفت بخش بیشتری از ساکنان این منطقه را مردم شهرهای دیگر تشکیل می‌دهند.

قطعا با افزایش جمعیت باید به فکر افزایش امکانات نیز بود و البته نمی‌توان از خدمات ارائه شده در این منطقه در زمینه ایجاد فضای سبز، افزایش بوستان‌ها و پارک‌ها چشم پوشی کرد.

البته تنها مشکل ایجاد فضای سبز نیست بلکه مشکلات و مسائل عدیده‌ای در این شهرک وجود دارد که کمبود فضای آموزشی یکی از آنهاست که همواره این معضل خودنمایی می‌کرده هر چند شاید اقداماتی هم در این زمینه انجام شده ولی کافی نبوده است.

چندی پیش شورای آموزش و پرورش در استانداری جلسه‌ای تشکیل داد و در این جلسه صفری اداره شهرستان اداره‌کل راه و شهرسازی استان قم با اشاره به افزایش جمعیت پردیسان گفت: طی چند سال اخیر نامه‌هایی به اداره‌کل آموزش و پرورش استان با هدف واگذاری زمین ارسال کردیم.

وی افزود: نقشه‌هایی از زمین‌های دارای کاربری را برای این اداره فرستادیم و 10 قطعه زمین نیز واگذار شده است.

رئیس اداره شهرستان اداره‌کل راه و شهرسازی استان قم با بیان آگاهی کامل از قانون تصریح کرد: ما قانون را می‌شناسیم و همواره موظف به رعایت آن بوده و در همه حال به دنبال برطرف ساختن مشکلات دستگاه‌ها هستیم تا گرفتار دستگاه‌های دیگر نشویم.

وی از وضعیت برخی از زمین‌های واگذار شده که در آن ساخت و سازی صورت نگرفته ابراز نارضایتی کرد و گفت: زمین‌هایی که در گذشته واگذار کرده‌ایم ساخته نشده؛ بنابراین توجه به این امر دارای اهمیت است.

رئیس اداره شهرستان اداره‌کل راه و شهرسازی استان قم یادآور شد: زمین‌های مسکونی وجود داشت که در حال حاضر کاربری آموزشی پیدا کرده است؛ آماده هستیم که براساس نیازها و شرایط به بحث تعلیم و تربیت کمک کنیم.

توجه به موضوع تعلیم و تربیت مهم تر از این حرف‌هاست که بخواهد معطل کش و قوس‌ها و مشکلات بماند بلکه باید هر چه سریعتر در این زمینه اقدامات لازم انجام شود.

ساکنین پردیسان نیز همانند مردم دیگر مناطق شهروند این شهر هستند و حق دارند تا از تمام امکانات استفاده کنند ولی متاسفانه به دلیل کم لطفی برخی دستگاه‌ها کمبودهای زیادی در این منطقه دیده می‌شود.

سیدحمید غضنفری، با اشاره به مالکیت شخصی برخی زمین‌های دارای کاربری آموزشی اظهار کرد: موضوع مورد اهمیت توجه به زمین‌هایی با کاربری آموزشی است که در اختیار دستگاه‌های دولتی قرار دارد.

وی به همکاری اداره‌کل راه و شهرسازی در سال 90-89 اشاره کرد و افزود: رویکرد اداره‌کل راه و شهرسازی دریافت وجه است، زمانی زمین واگذار می‌کنند که پول بدهیم در حالی‌ که در حال حاضر بودجه لازم را نداریم، اگرچه در گذشته همکاری‌هایی با ما داشتند.

رئیس اداره حقوقی اداره‌کل آموزش و پرورش استان قم خاطرنشان کرد: اگر اداره‌کل راه و شهرسازی استان زمین واگذار کند اقدام به ساخت خواهیم کرد.

غضنفری یادآور شد: در صورتی که برخی زمین‌هایی که توسط اداره‌کل راه و شهرسازی به واحدهای غیر‌آموزشی داده شده است به آموزش و پرورش داده شود ساختمان‌هایی آموزشی در آنها ساخته خواهد شد.

وی گفت: اگر اداره‌کل راه و شهرسازی زمین را در اختیار ما قرار داده و برای پرداخت هزینه نیز فرصت بدهد تعداد ساختمان‌های آموزشی افزایش یافته و به دنبال آن نیز آموزش گسترده می‌شود.

همیشه بخش عظیمی از مشکلات مدیریتی درگیر معضلی به نام بودجه است که دولت حرف از تخصیص آن می‌زند و مسئولین اجرایی گلایه از کمبود آن دارند.

اکبر حیدری معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان قم گفت: اطلاعات کامل از میزان تجهیزات و کمبود نیرو در مدارس ‌داریم و پردیسان و شهرک ایثار از مناطقی است که با مشکل فضای آموزشی مواجه است.

وی به کمبود فضا اشاره و تصریح کرد: با توجه به روند مساعد ثبت‌نام دانش‌آموزان در صورتی که فضای لازم به موقع واگذار نشود مشکلات بسیاری را به همراه خواهد داشت.

همه حرف از مشکل می‌زنند ولی اینکه کلید گشایش آن به دست چه کسی است هنوز مشخص نشده.

حجت‌الاسلام محمد محمودی، عضو شورای آموزش و پرورش استان قم با اشاره به این مشکل گفت: زمانی که تراکم بالا باشد و ثبت‌نام سخت شود آرامش روانی نیز کاهش پیدا می‌کند.

وی افزود: در این بین همکاری دستگاه‌ها در راستای فضاسازی می‌تواند در خدمت به آموزش و تعلیم و تربیت دانش‌آموزان موثر باشد.

حجت‌الاسلام محمودی به عدم وجود انسجام در زمین‌های موجود در پردیسان اشاره و تصریح کرد: وجود فضاهای سبز از جمله ضروریات است، اما می‌توان اولویت را به آموزش داد که کوچک‌سازی مدارس یکی از راه‌حل‌های کمک به این امر است.

جمعیت زیاد و فضای آموزشی کم باعث می‌شود تا تعداد زیادی دانش‌آموز برخلاف استاندارد در یک کلاس درسی جمع شوند و در نتیجه افزایش تنش بین آنها و کاهش یادگیری صورت می‌گیرد.

آن گونه مردم این منطقه می‌گویند و گزارشات حاکی از آن است که علاوه بر مشکل فضای آموزشی در کادر آموزشی نیز ایرادهایی دیده می‌شود.

نرگس مهدوی مادر دانش آموز کلاس چهارم است و با ابراز گلایه می‌گوید: معلوم نیست آموزش و پرورش با چه رویکردی معلم‌ها را برای تدریس گزینش می‌کند که معلم 55 ساله را برای دانش آموزان کلاس چهارم در نظر می‌گیرد.

وی ادامه می‌دهد: نه تنها دختر من بلکه تمام همکلاسی‌هایش از معلم 55 ساله خود که دیگر حوصله‌ای برای حضور در کلاس درس برایش نمانده گلایه‌های زیادی دارند ولی از ترس اینکه در نمره آنها تاثیر داشته باشد حرفی نمی‌زنند.

مهدوی می‌افزاید: وقتی برای شکایت نزد مدیر مدرسه می‌رویم او توجهی به اعتراض مطرح شده ندارد.

این سخن تنها بخش اندکی از مشکلات مردم این منطقه است و اگر پای سخنان دیگر ساکنین بشینیم نیز حرف‌هایی خواهیم شنید از جنس حقیقت که امیدواریم با توجه هرچه بیشتر مسئولین به پردیسان هر روز شاهد کاهش مشکلات در این منطقه باشیم.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری