رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) حوزه‌های علمیه خواهران را از مراکز محوری مورد توجه در بحث تحول در حوزه دانست.

خبرگزاری فارس: حوزه‌های علمیه خواهران از مراکز محوری تحول در حوزه است

به گزارش قم خبر به نقل از روابط عمومی مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران آیت‌الله جواد فاضل لنکرانی در دیدار جمعی از مسئولان حوزه‌های علمیه خواهران کشور در سخنانی اظهار کرد: اگر بخواهیم ابعاد مختلف تحول در حوزه را که خواست مقام معظم رهبری و مراجع تقلید است بررسی کنیم، یکی از بخش‌های عمده حوزه‌های علمیه خواهران است.

وی افزود: تحول در حوزه در معنای وسیعی که مقام معظم رهبری و مراجع تقلید انتظار دارند، بدون توجه به حوزه‌های علمیه خواهران، محقق نمی‌شود.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) یادآور شد: امروز این تفکر در حوزه جایگاهی ندارد که بانوان نباید در عرصه علم، فقاهت و اعتقادات وارد شوند و ضرورت این مسئله با دلایل زیادی بر همه واضح است.

وی با اشاره به یکی از دلایل این امر گفت: اگر در دفاع از دین به ویژه بخشی که مربوط به بانوان است، خود زنان متولی کار شوند، تاثیر در نیمی از جامعه که بانوان هستند، فوق‌العاده است.

آیت‌الله فاضل لنکرانی خاطرنشان کرد: هدف اصلی از تشکیل حوزه‌های علمیه خواهران تربیت شخصیت‌هایی است که در دفاع از دین قوی و عالمانه وارد می‌شوند و امروز این امر محقق می‌شود.

وی عنوان کرد: امروز این ادعا را داریم که در مسائل علمی، تفاوتی میان زن و مرد وجود ندارد و همان اندازه که مردان می‌توانند در تمام مسائل علمی دقیق باشند،‌ زنان هم می‌توانند دقیق باشند.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) حضور زنان را در عرصه دفاع از دین یک عامل قوی برای دفاع از انقلاب و نظام توصیف کرد و گفت: تطهیر جامعه با حضور زنان مطهره ممکن است و اگر زنان پاک و مطهره را به وسیله حوزه‌های علمیه تربیت کنیم، جامعه را بیمه‌ کرده‌ایم.

وی اضافه کرد: مردها در دفاع از دین وظیفه دارند اما آنان که می‌تواند واقعا مسئله زن و اسلام را اصلاح کنند، خود بانوان هستند.

آیت‌الله فاضل لنکرانی تصریح کرد: حوزه‌های علمیه خواهران می‌توانند جایگاه ویژه زن در نظام اسلامی را که رهبر معظم انقلاب و مراجع تقلید بر آن تاکید دارند، نشان دهند.

وی گفت: بانوان طلبه می‌توانند خوب و دقیق از دین دفاع کنند و با هجمه شدیدی که برای اضمحلال بانوان وجود دارد، مقابله کنند.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) تصریح کرد: استقبال بانوان طلبه از مسائل دینی رشد فزاینده دارد و بانوان متقاضی تحصیل در حوزه علمیه بیش از آقایان هستند.

وی برنامه‌ریزی صحیح‌تر و دقیق‌تر از حوزه‌های علمیه برادران را در مورد حوزه‌های علمیه خواهران ضروری دانست و گفت: بانوان نباید در تحصیل علم متوقف شوند و در عین حال مسائل تبلیغی، عالمانه و محققانه دین را بیان کنند.

آیت‌الله فاضل لنکرانی با بیان اینکه در برخی دانشگاه‌ها به نام تحقیق و پژوهش مطالبی علیه جایگاه زن در اسلام منتشر می‌شود، اظهار کرد: بانوان طلبه باید مقابله با این جریان‌ها را برعهده بگیرند.

وی با بیان اینکه اسلام قوی‌ترین و دقیق‌ترین قوانین را در مورد زنان دارد، افزود: آنچه به عنوان محدودیت در مورد زنان مطرح می‌شود، در واقع محدودیت نیست، بلکه بار مسئولیتی را از دوش بانوان برداشته است.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) تصریح کرد: باید این مسئله را ثابت کنیم و نگذاریم در حد شعار باقی بماند و با جریان‌های فمنیستی و گروه‌هایی که در داخل و خارج کشور می‌خواهند بنیان همه اعتقادات را نابود کنند، مقابله کنیم و برای این کار لازم است حوزه‌های علمیه خواهران از نظر کمی و کیفی توسعه پیدا کند و بابرنامه‌تر باشد.

وی در قسمت دیگری از سخنان خود ضمن تقدیر از تلاش‌های آیت‌الله شرعی بنیانگذار مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران، برای وی از خداوند طلب عافیت کرد و گفت: آیت‌الله شرعی در مورد مسائل حوزه و نظام به ویژه بخش بانوان تلاش‌های بسیاری کرد و اکنون شاهد برخی آثار و برنامه‌های آیت‌الله شرعی هستیم.

آیت‌الله فاضل لنکرانی افزود:‌ با توجه به مدیریت حجت‌الاسلام و المسلمین جمشیدی در حوزه‌های علمیه خواهران و حضور معاونان وی در این مجموعه، می‌توانیم آینده خوبی را برای حوزه‌های علمیه خواهران متصور باشیم.

در این دیدار همچنین حجت‌الاسلام سیدمهدی حسینی معاون آموزش حوزه‌های علمیه خواهران کشور گزارشی از وضعیت آموزش در حوزه‌های علمیه خواهران ارائه کرد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری