کد خبر: 6646

نامشخص بودن مکان نمایشگاه کتاب تهران و مشکلات شبکه توزیع کتاب در ایران، محور اصلی بحث‌های کارشناسان در نشست آسیب شناسی این نمایشگاه بود.

به گزارش قم خبر به نقل از مهر، نشست تخصصی با عنوان آسیب شناسی، ارزیابی و الگوی برتر نمایشگاه کتاب تهران عصر روز یکشنبه ۲۳ شهریور با حضور نجفعلی میرزایی مدیرعامل خانه کتاب، داوود موسایی مدیرانتشارات فرهنگ معاصر، علی اشرف صادقی مولف و عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی، سید فرید قاسمی پژوهشگر در حوزه کتاب و مطبوعات، حجت الاسلام محمدرضا زائری پژوهشگر و فعال فرهنگی و سید محمدجهرمی مدیرعامل اسبق خانه کتاب در محل سرای اهل قلم در تهران برگزار شد.

میرزایی مدیرعامل خانه کتاب دراین نشست با تاکید بر لزوم آسیب شناسی جدی محتوایی و اجرایی نمایشگاه کتاب تهران خواستار هدفمند شدن حمایت‌های دولتی در حوزه صنعت نشر کشور شد به طوری که به جای صرف بودجه‌های هنگفت برای برپایی نمایشگاه کتاب تهران، زیرساخت‌های صنعت نشر تقویت شود.

موسایی مدیر انتشارات فرهنگ معاصر هم با تاکید بر اینکه نمایشگاه کتاب در صورت تخصصی شدن، از رونق خواهد افتاد؛ خواستار ارزیابی دقیق مسئولان در صورت تصمیم به تخصصی کردن این نمایشگاه شد. علی اشرف صادقی مولف و پژوهشگر هم با بیان اینکه خرید و مطالعه کتاب در ایران وضعیت اسفناکی پیدا کرده است، نمایشگاه کتاب را تنها انگیزه ناشران برای فروش کتابهایشان توصیف کرد.

سید فرید قاسمی کتاب پژوه هم در سخنانی برگزاری نمایشگاه کتاب تهران را از همان دوره اول نه یک کنش بلکه واکنشی به دو نمایشگاهی که آن زمان یکی توسط مرکز نشر دانشگاهی و دیگری توسط وزارت علوم برگزار شده بود، عنوان و کلید حل مشکلات نمایشگاه کتاب تهران را در لامکانی آن ذکر کرد. حجت الاسلام زائری مدیرعامل موسسه فرهنگی سرچشمه، با اشاره به رشد تیراژ کتاب در سال‌های ابتدایی پیروزی انقلاب، برپایی نمایشگاه کتاب تهران را راه حلی برای عرضه آن آثار توصیف کرد اما از اینکه به گفته او در طول این سال‌ها به دیگر مسائل زیربنایی حوزه کتاب توجه نشده است، انتقاد کرد.

سید مهدی جهرمی مدیرعامل اسبق خانه کتاب هم که در زمان او نمایشگاه کتاب تغییر مکان داد و از محل دائمی به مصلی آمد، نبود فقدان برنامه هدفمند برای برگزاری نمایشگاه کتاب را اصلی ترین مشکل در خصوص این رویداد مهم فرهنگی عنوان کرد.

فاطمه فهیم نیا رئیس کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران هم با اشاره به نامشخص بودن برنامه نمایشگاه کتاب تهران در بخش بین الملل در تمامی این سالها، از یک نظرسنجی خبر داد که بر اساس آن میزان رضایتمندی هم غرفه داران و هم مراجعه کنندگان به نمایشگاه کتاب تهران از آن، پائین بوده است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری