کد خبر: 6486

یک فوق تخصص روماتولوژی کودکان روماتیسم را شایع‌ترین علت معلولیت کودکان ایرانی عنوان کرد.

به گزارش قم خبر به نقل از تسنیم، رضا شیاری فوق تخصص روماتولوژی کودکان و عضو هیات علمی دانشگاه در حاشیه کنفرانس بررسی علل شایع بیماری‌های عفونی و سرماخوردگی در نوزادان و اطفال به تسنیم اظهار داشت: روماتیسم"شایع‌ترین علت معلولیت کودکان در کشور و یکی از علل شایع اختلال بینایی در آنها است. بیماری‌های روماتیسمی در کشورهای در حال پیشرفته بسیار شایع است و دلیل اصلی معلولیت‌ها است که با تشخیص به موقع می‌توان از آن‌ها پیشگیری کرد.

وی ادامه داد: بیماری‌های روماتیسمی کودکان تست تشخیص ندارند و علائم عمومی مثل سرماخوردگی به همراه تب، آفت‌ دهانی، اسهال، بثورات پوستی، درد مفصل و عضله، ورم مفصل و اختلالات رشدی دارد. علت بیشترین مراجعه خانواده‌ها به درمانگاه روماتولوژی اطفال، دردهای اسکلتی عضلانی است که بیشتر آنها مربوط به درد رشد است و کمتر از ۱۰ درصد آنها ممکن است بیماری روماتیسمی جدی داشته باشند.

شیاری عنوان کرد: خشکی صبحگاهی بعد از استراحت؛ به این معنی که کودک سخت از خواب بیدار شود و زمان حرکت دچار رنج و سختی و یا خشکی عضلانی اسکلتی باشد و تقریباً یک ساعت زمان ببرد تا کودک به حالت طبیعی خودش برگردد اگر این علائم طولانی و مکرر باشد باید به بیماری‌های رماتیسمی اطفال شک کرد و برای درمان آن اقدام کرد.
آرتریت روماتوئیدی جوانان و کودکان، نیز شایع‌ترین بیماری روماتیسمی در کودکان است که بیشتر در دخترها مشاهده می‌شود و بیشتر به چشم‌ها آسیب می‌رساند و کمتر در پسرها دیده می‌شود.

این فوق تخصص روماتولوژی کودکان ادامه داد: البته کودکانی که سیستم ایمنی بدن آنها به واسطه بیماری‌هایی ضعیف می‌شود به خصوص کودکانی که دچار سرطان، دیابت و یا آن دسته از بیماری‌هایی که سیستم ایمنی بدن آنها را ضعیف شود بیشتر در معرض ابتلا به بیماری‌های رماتیسمی هستند. هم اکنون درمان طب روماتیسمی کودکان تغییر کرده است و اساس آن بر استفاده از داروهای سرکوب کنده سیستم ایمنی است؛ چرا که فرایند بیماری نیز باید متوقف شود برخی بیماری‌های روماتیسمی همچون نشانگان نرمی مفصل یا دردهای رشد، مختص کودکان است. در حالی که برخی بیماری‌های روماتیسمی مانند آرتریت روماتوئید در کودکان و بزرگسالان مشترک است.

مجموع شیوع بیماری‌های روماتیسمی در کودکان از شیوع دیابت در آنها بیشتر است

شیاری تصریح کرد: اگر این عارضه به موقع تشخیص داده و درمان شود می‌تواند سلامت فرد را تا حدود زیادی تامین کند، شایع ترین بیماری‌های روماتیسمی در اطفال، روماتیسم مفصلی کودکان به صورت التهاب و ورم مفصل است، این بیماری روماتیسمی از سنین یک تا ۱۶ سال در کودکان دیده می‌شود.

این فوق تخصص روماتولوژی کودکان توضیح داد: آرتریت روماتوئید یکی از شایع ترین علل معلولیت‌های جسمی و اختلالات بینایی اکتسابی در کودکان است، که با درمان صحیح شانس ابتلا به این درگیری‌ها و معلولیت‌ها کاهش می‌یابد، زیرا هدف ما داشتن یک جامعه سالم است. پس بایستی به عنوان افرادی که درگیر امر درمان هستیم بتوانیم این بیماری را تشخیص و هر چه سریعتر درمان را برای آن بیمار به کار بگیریم.

شیاری خاطرنشان کرد: علل واقعی ابتلای آن (آرتریت روماتوئید) هنوز ناشناخته است اما نقش برخی ویروس‌ها را در ایجاد این بیماری مطرح کرده اند. گاهی اوقات می‌تواند متعاقب واکسیناسیون اتفاق بیفتد، زیرا جزو عوارض نادر آن است. گاهی ممکن است عفونت‌های باکتریایی را به عنوان عامل ابتلا مطرح کنند اما آن چیزی که به عنوان یک اصل اجتناب ناپذیر است، دخالت زمینه‌های ژنتیکی در ابتلا به این بیماری است.

گفتنی است؛ کنفرانس بررسی علل شایع بیماری‌های عفونی و سرماخوردگی در نوزادان و اطفال از سوی انجمن فوق تخصصی مراقبت‌های ویژه با همکاری شرکت داروسازی عبیدی و معاونت اجتماعی، فرهنگی و اداره سلامت شهرداری منطقه ۲۲ تهران در تاریخ ۲۰ شهریور ماه ۱۳۹۳ در نوبت صبح در سالن همایش‌های معاونت اجتماعی، فرهنگی و اداره سلامت شهرداری منطقه ۲۲ برگزار شد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری