کد خبر: 6331

رئیس بخش پیوند اعضای مرکز پزشکی شهید مدرس، از انجام درمان موفقیت آمیز بیمار مبتلا به نارسایی قلب و کلیه خبر داد و گفت: این عمل جراحی، با تلاش تیم پیوند بیمارستان شهید مدرس انجام شد.

به گزارش قم خبر به نقل از مهر، دکتر مجیدعلی عسگری در خصوص درمان موفقیت آمیز و منحصر به فرد پسربچه ای که دچار نارسایی کلیه و قلب بود، اظهار داشت: جلیل پهلوان پسربچه ۱۳ ساله اهل روستایی در بجنورد بود کاندید عمل پیوند کلیه و مبتلا به نارسایی شدید کلیه و قلب بود که اوایل اسفند سال ۹۲ برای پیوند کلیه از دهنده زنده به اتاق عمل رفت که حین بیهوشی و قبل از عمل به دلیل نارسایی شدید قلب دچار ارست قلبی تنفسی شد که توسط تیم درمان احیا شد ولی عمل پیوند وی کنسل شد.

وی افزود: بیمار مجددا حدود سه ماه قبل برای پیوند کلیه در بخش پیوند اعضای بیمارستان شهید مدرس بستری شد و در طی سه ماه گذشته توسط دکتر تارا رئیس بخش نفرولوژی بیمارستان و همکارانش تحت مراقبت و کنترل قرار گرفت تا با دیالیز دقیق و برنامه ریزی شده نارسایی قلب بیمار کمی بهبود پیدا کند. به رغم کوششهای صورت گرفته متاسفانه بازده قلبی بیمار(EF) وی فقط ۱۰ درصد بود. بنابراین توصیه پزشکان متخصص قلب در این شرایط پیوند همزمان قلب و کلیه بیمار بود.

علی عسگری در ادامه با اشاره به تجربیات قبلی این مرکز در خصوص درمان دو بیمار مشابه بیمار فعلی گفت: ما در سابقه کاری خود دو بیمار با همین شرایط داشتیم که کاندید قلب و کلیه همزمان بودند که این دو بیمار را با انجام تمهیداتی صرفا با پیوند کلیه درمان کردیم و خوشبختانه پس از گذشت چند ماه EF آنها به حدود ۵۰ درصد رسید. یکی از بیماران، دختر بچه ۱۴ ساله ای بود که در حدود ۱۰ سال پیش با این روش مورد درمان قرار گرفت و به زندگی عادی خود بازگشت. وی هم اکنون ازدواج کرده و صاحب فرزند است و قلب و کلیه وی به خوبی کار می کند.

وی افزود: با توجه به تجربیات مذکور تصمیم گرفتیم در مورد این بیمار نیز همان تکنیک درمانی را به کار برده و فقط پیوند کلیه انجام دهیم زیرا در صورت پیوند همزمان قلب و کلیه و احیانا رد پیوند، مسلما زندگی بیمار دچار مخاطره می شود. اما در صورت پیوند کلیه تنها، اگر کلیه پس بزند حداقل قلب بیمار کارایی خود را دارد.

علی عسگری با اشاره به شرایط بسیار سخت بیمار و اینکه تمامی ارگانهای وی دچار اختلال شده بود و EF زیر ۱۰ درصد داشت، گفت: در این شرایط برای انجام عمل پیوند کلیه، همکاری تیمی بسیار ورزیده و ماهر متشکل از متخصصان رشته های مختلف و کادر پرستاری و... ضروری بود. بنابراین تصمیم گرفتیم از دکتر رضوان پیشکسوت و متخصص بیهوشی بازنشسته دانشگاه که فوق العاده در این امر تبحر دارند و در خصوص پیوند دو بیمار قلبی نیز باتیم ما همکاری داشتند در این عمل نیز یاری بگیریم.

وی افزود: این کار، کار تیمی منحصربفردی است که انجام موفق آن حاصل تلاش جمعی و همکاری و تعامل گروههای زبده ای شامل جراحان کلیه ، متخصصان بیهوشی و قلب و کلیه ، کادر پرستاری ، تصویر برداری ، اتاق عمل، ICU و...، است.

علی عسگری در خصوص روند درمان بیمار گـفت: پس از انجام مراحل اولیه و آمادگی بیمارعمل پیوند یک کلیه از اهدا کننده مرگ مغزی که هم سن و هم وزن بیمار بود ۱۳ مردادماه با همکاری تیم پیوند بیمارستان شهید مدرس با موفقیت انجام شد. پس از عمل بیمار تا چند روز تحت مراقبتهای شدید و فوق العاده در ICUپیوند بیمارستان قرار گرفت.

وی افزود: ابتدا قلب بیمار قدرت پمپاژ مناسبی نداشت اما به تدریج وبا مراقبتهای درمانی صورت گرفته وضعیت قلب بیمار با شرایط سازگار شد و به شرایط خوبی برگشت. همچنین علایم بهبودی ارگانهای مختلف بیمار نیز مشاهده شد و اختلالات انعقادی بیمار نیز رفع شد، EF بیمار پس از ۱۰ روز به بالای ۲۰ درصد رسید و به تدریج تا زمان ترخیص یعنی یک ماه پس از عمل به ۳۵ درصد رسید.

رئیس بخش پیوند اعضای مرکز پزشکی شهید مدرس خاطرنشان کرد: خوشبختانه شاهد موفقیت این درمان بودیم و بازگشت بیمار به روند طبیعی زندگی بودیم و بیمار که قبل از پیوند توانایی حرکت نداشت و فقط حالت نشسته با اکسیژن را تحمل می کرد هنگام ترخیص توانست روی پاهای خود حرکت کند و به زندگی عادی خود بازگردد. امیدواریم این بهبودی بیمار پیشرفت کند و با توجه به سابقه بیماران قبلی در ماههای آینده EFبیمار به حدود ۵۰-۶۰ برسد.

علی عسگری تاکید کرد: اگر بیمارانی که در سنین پایین به علت نارسایی کلیه، دچار نارسایی قلبی می شوند هر چه سریعتر مورد پیوند کلیه قرار گیرند شاید دیگر احتیاج به پیوند قلب نداشته باشند و فقط با پیوند کلیه مشکلات آنان رفع شده و به زندگی عادی بازگردند.

وی با اشاره به اینکه تجربه موفق دو بیمار قلبی نیز در مجلات معتبر خارجی منتشر شده است، گفت: در این نوع درمان منحصر به فرد با استفاده از تجربیات گذشته، علم روز، کار تیمی و پزشکان زبده توانستیم بیمار مبتلا به نارسایی کلیه و قلب پیشرفته که کاندید پیوند همزمان قلب و کلیه بود را بدون انجام پیوند قلب و فقط با پیوند کلیه درمان کرده و به زندگی عادی خود بازگردانیم. بنابراین بهتر است همکاران درمان افرادی که کاندید عمل همزمان قلب و کلیه هستند را مورد بازنگری مجدد قرار دهند شاید با استفاده از این تکینک بتوانیم در درمان موفق این نوع بیماران نتایج خوبی را کسب کنیم.

لیلا متدین سرپرستار بخش پیوند اعضای مرکز پزشکی شهید مدرس نیز وضعیت بیمار را پس از پیوند و در هنگام ترخیص رضایتبخش عنوان کرد و گفت: پس از پیوند ۲۴ ساعت در ICUاطفال تحت نظر بود و سپس به بخش پیوند منتقل شد و پس از ۱۰ روز EF بیمار از ۱۰ درصد به ۲۰ درصد رسید و در هنگام ترخیص یعنی یک ماه پس از پیوند EF بیمار ۳۵ درصد رسید و کارکرد کلیه بیمار در حد مطلوب بود و با کراتینین ۱ مرخص شد.

وی با اشاره به وضعیت وخیم بیمار قبل از پیوند گفت: به دلیل اختلالات انعقادی مرتبا برای این بیمار کاتترهای متعددی گذاشته می شد و به دلیل نارسایی قلبی پیشرفته و EFپایین بیمار دچار بی اشتهایی شدید، کاهش وزن، تب های مکرر، ضعف شدید و... بود که پزشکان تنها راه درمان بیمار را پیوند عنوان کرده بودند.

سرپرستار بخش پیوند اعضای مرکز پزشکی شهید مدرس با بیان اینکه خوشبختانه با تلاش تیم درمانی ماهر و زبده بیمارستان و مراقبتهای صورت گرفته این بیمار به زندگی عادی خود بازگشته است، افزود: وزن بیمار قبل از پیوند ۱۹ کیلوگرم بود که در هنگام ترخیص به ۲۷ کیلوگرم رسیده بود و حال عمومی وی رضایت بخش بود و طبق دستور تیم درمان برای انجام آزمایشات دوره ای و پیگیری های لازم به بیمارستان مراجعه خواهد کرد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری