کد خبر: 6139

میرزابابایی ادامه داد: این دستگاه توانایی ذبح ۶۰ راس دام در ساعت را دارد که می تواند در کشتارگاه ها مورد استفاده قرار گیرد عضو هیات علمی پژوهشکده علوم و صنایع غذایی سازمان پژوهش‌ها از شروع اقدامات لازم برای تجاری سازی دستگاه ذبح مکانیزه – شرعی گاو و دام های سنگین در این موسسه خبر داد.

به گزارش قم خبر به نقل از ایسنا، دکتر سید مهدی میرزابابایی با اشاره به اینکه بدون پژوهش های کاربردی و ارتباط موثر پژوهشگران و صنعتگران پیشرفت اقتصادی انتظار بیهوده ای است، اظهار کرد: تجاری سازی طرح‌های پژوهشی به ویژه در صنایع غذایی می تواند کمک مناسبی برای بهبود ارتقای صنعت و بالا بردن سطح امنیت غذایی در کشور باشد.

وی تصریح کرد: دلیل توجه به این طرح ها با توجه به اهمیت راهبردی مقوله پژوهش بسیار واضح است. افزون بر این در کشورهای مسلمان علاوه بر ارتقای کیفیت، افزایش سطح تولید و بهبود شرایط حمل و نقل و نگهداری بحث حلیت مواد غذایی نیز مطرح است.

عضو هیات علمی پژوهشکده علوم و صنایع غذایی با اشاره به طرح انجام شده در این پژوهشکده خاطر نشان کرد: ضرورت ساخت این دستگاه با توجه به مشکلاتی که در زمینه ذبح دام های سنگین از جمله گاو وجود دارد کاملا مشهود است.

میرزابابایی ادامه داد: این دستگاه توانایی ذبح ۶۰ راس دام در ساعت را دارد که می تواند در کشتارگاه ها مورد استفاده قرار گیرد؛ علاوه بر این مکانیزم این دستگاه به گونه ای است که عملیات مهار و رو به قبله شدن دام بدون آسیب به حیوان انجام گرفته و سپس برای ذبح در اختیار سلاخ قرار می گیرد.

وی اضافه کرد: از آنجا که در این دستگاه از شوک الکتریکی استفاده نمی شود فرآیند خون گیری به طور کامل انجام گرفته و همچنین گوشت دام ذبح شده به این روش به لحاظ کیفیت طعم، رنگ و شیوه نگهداری کاملا مطابق با موازین شرعی و بهداشتی است.

عضو هیات علمی پژوهشکده علوم و صنایع غذایی تاکید کرد: استفاده از این دستگاه تمامی مقدمات لازم برای انجام عملیات ذبح حلال را ایجاد کرده و مزیت های بسیاری در مقایسه با روش شوک الکتریکی دارد. همچنین این دستگاه به تایید مراجع ذیصلاح در امور ذبح شرعی و دامپزشکی نیز رسیده است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری