کد خبر: 6079

دانشمندان تلاش می‌کنند با استفاده از ریشه گیاه قاصدک برای تایر خودرو لاستیک بسازند.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، با اینکه قاصدک برای باغبانان به عنوان یک گیاه معضل محسوب می‌شود اما دانشمندان با استفاده از ریشه این گیاه، لاستیک خودرو می‌سازند.

دانشمندان در موسسه «فرائنهوفر» در «مونستر» آلمان، که یک موسسه زیست شناسی مولکولی و بوم شناسی کاربردی است، نوعی از قاصدک بومی ویژه قزاقستان که در ریشه اصلی آن مایع شیری رنگ حاوی ذرات لاستیک وجود دارد را پرورش می‌دهند.

بر اساس گزارش شبکه خبری یورونیوز، «دیرک پروفر» مدیر پروژه در این انستیتو گفت: همانگونه که می‌بینید اطراف ما پر از بوته قاصدک است.

وی افزود: ما در جستجوی ژن‌هایی هستیم که بیوسنتز لاستیک دارند و به این ترتیب خواهیم توانست به بوته‌های جدیدی دست یابیم که به تولید لاستیک‌های با ثبات‌تر می‌انجامد.

محصول طبیعی به دست آمده از این طریق، کیفیتی مانند لاستیک‌هایی دارند که از کشورهای نیمه گرمسیری وارد می‌شوند و در ساخت تایر به کار می‌روند اما برخلاف لاستیک‌های معمولی، بوته این لاستیک‌ها در اروپا بهتر کشت می‌شوند و رشد می‌کنند و برداشت آنها نیز با صرفه‌تر است؛ قیمت رو به افزایش لاستیک نیز جستجوی محصولات جایگزین را ناگزیر کرده است.

«دیرک پروفر» اظهار داشت: یکی از چالش‌های اصلی پژوهش در مورد قاصدک‌ها، تولید بوته‌هایی بود که دارای لاستیک مرغوب‌تری از نظر اقتصادی باشند؛ به همین دلیل سال‌هاست که بر روی پرورش بوته‌هایی کار کرده‌ایم که دارای خواص مورد نظر برای تولید لاستیک با ثبات‌تر و مرغوب‌تر باشد.

ورقه‌هایی از لاستیک محصول این روش در مقایسه با لاستیک معمولی مورد آزمایش قرار گرفته است، اما آزمایش‌ها نشان داده که هنوز توسعه این صنعت به چند سال وقت نیاز دارد و کار برای مرغوب‌تر کردن محصول ممکن است از زمان این پروژه نیز فراتر برود تا بتوان اولین تایرهای محصول قاصدک را به بازار عرضه کرد. اگر چه امید برای جایگزین کردن کامل لاستیک معمولی با این نوع لاستیک، بعید است، اما حتی آزمایش این جایگزین، موجب خوشحالی بازارهاست.

دانشمندان در سنگاپور، در یک مزرعه تولید داخلی، سرگرم نوعی از فناوری کشت هستند که می‌تواند مدت زمان رشد و هزینه‌های آن را کاهش دهد.

مزرعه «پاناسونیک» یکی از این پروژه‌هاست؛ سنگاپور در حال حاضر ۹۵ درصد محصولات مورد نیاز خود را وارد می‌کند و مهندسان در پی توسعه نوعی از فناوری تابشی هستند که نور لازم را برای پرورش بوته‌ها فراهم می‌کند؛ اجازه و ترویج این نوع کشت در کاهش هزینه‌ها بسیار موثر خواهد بود.

«آلفرد تام» مدیر این پروژه گفت: لامپ‌هایی که ما ساخته‌ایم به نوعی طراحی شده‌اند که ۲ شعاع نور از هفت شعاع نور خورشید را که برای فتوسنتز این بوته‌ها ضروری است، تولید می‌کنند؛ آنها را طوری تنظیم و کنترل می‌کنیم که بهترین کشت ممکن صورت گیرد.

تنظیم لامپ‌ها به نحوی که طیف مناسب نور برای رشد محصول تولید شود، یکی از راه‌های کاهش هزینه در کشت است؛ یک راه دیگر کنترل دستگاه‌ها در آزمایشگاه به نحوی است که روند رشد بوته‌ها به زمان کمتری نیاز داشته باشند.

آلفرد تام افزود: ما با اندازه‌گیری و کنترل رطوبت خاک و ارزشPH آن در مراحل مختلف و نیز با استفاده از آبی که از سیستم تصفیه ویژه عبور می کند، به کیفیت مطلوبی از شرایط رشد گیاه دست می‌یابیم.

به این ترتیب کاربرد فناوری پیشرفته در کشت این محصول به این معناست که زمان لازم برای رشد کافی آن می‌تواند به میزان قابل توجهی کاهش یابد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری