کد خبر: 6059

دانشمندان در یک درمان جدید نتایج امیدوار کننده‌ای ارائه داده‌اند که مشخص می‌کند کاهش موی غیر طبیعی التیام پیدا می‌کند.

 
به گزارش قم خبر به نقل از فارس، علائم شایع طاسی منطقه‌ای، ریزش ناگهانی موها در یک منطقه دایره‌ای شکل است اما هیچ دردی وجود ندارد.

در این بیماری گروهی از لنفوسیت‌های T که جزئی از سیستم ایمنی بدن است، به طور نابجا عمل می‌کند و به فولیکول‌های مو (ریشه مو) حمله می‌کند و موادی ترشح می‌کند که منجر به تخریب فولیکول‌های مو و ریزش مو می‌شود؛ در این بیماری برخی افراد بهبود پیدا می‌کنند و نیازی به درمان ندارند.

دانشمندان در یک درمان جدید، نتایج امیدوار کننده‌ای ارائه داده‌اند که مشخص می‌کند کاهش موی غیر طبیعی التیام پیدا می‌کند؛ در واقع این بیماری یک نوع طاسی منطقه‌ای به نام «آلوپسی آرئاتا» است، یعنی کاهش موی سر یا هر قسمت از بدن به هر علتی می‌تواند باشد و اکثر افراد زیر ۶۰ سال به این بیماری مبتلا می‌شوند. 

علت این بیماری، اختلالات سیستم ایمنی مانند کم خونی، التهاب تیروئید، دیابت و ... است؛ اغلب در این بیماری فولیکول‌های مو در نتیجه حمله اشتباه توسط سیستم دفاعی بدن فرد بیمار آسیب می‌بیند و مانع از رشد مو می‌شود؛ این بیماری به عنوان یک بیماری ناشی از اختلالات سیستم دفاعی بدن شناخته شده است.

روزانه به طور متوسط از ۴۰ تا ۱۰۰ مو می‌ریزد؛ برای برخی این ریزش بیشتر است و هفته‌ها و ماه‌ها طول می‌کشد تا موی جدید در بیاید؛ پس از آن، مرحله پاتولوژیک است که آلوپسی نام دارد.

دانشمندان گفتند: علل این پدیده متفاوت است؛ به همین دلیل ما تشخیص دادیم انواع مختلف آلوپسی: برخی، به شدت ریزش مو دارند و منجر به طاسی تمام سر می‌شود در حالی که عده‌ای فقط منجر به طاسی مرحله‌ای می‌شود.

براساس برآوردها حدود ۴ میلیون نفر اروپایی‌ها از همه سنین و هر دو جنسیت از این بیماری رنج می‌برند.

اما امروز تیم مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا، یک امید واقعی به ارمغان می‌آورد؛ این دانشمندان نتایج حاصل از آزمون را با درمان جدید پرده بردای کرده‌اند.

به گفته آنها دارویی تحت نام ruxolitinib موجب می‌شود در عرض چند ماه موها درمان شوند و دوباره رشد کنند؛ با مطالعه موارد کچلی منطقه‌ای محققان دریافتند که این بیماری اغلب تعدادی از اعضای یک خانواده را در برگرفته است، این امر نشان می‌دهد، عوامل ژنتیکی در این بیماری نفش دارند و مرتبط هستند و این امر می‌تواند یک بیماری خودایمنی باشد؛ به دلیل ناشناخته‌ای به سلول‌های مسئول رشد مو حمله می‌کنند؛ تخریب فولیکول‌های مو می‌تواند نقش خود را به انجام برساند و منجر به ریزش قابل توجه مو و عدم رشد مو شوند.

این تیم در دانشگاه کلمبیا، جزئیات را مورد مطالعه قرار دادند. با این حال تا به حال مشخص نبود که سلول‌ها به طور خاصی مسئول این پدیده بودند؛ آنها جزئیات مکانیسم‌های درگیر و شناسایی سلول‌های T در مبداء حمله را کشف کردند و متوجه شدند چگونه دستورات را دریافت می‌کنند؛ سپس آنها را مسدود کردند؛ برای این کار آنها دو درمان استفاده کردند که مهار کننده‌های آنزیم‌ها یعنی ruxolitinib و tofacitinib بود.

نتایج امیدوار کننده این آزمون برای اولین بار در موش مبتلا به آلوپسی انجام شد؛ مدت ۱۲ هفته هر دو مولکول دوباره به طور کامل موجب بازسازی و رشد مو در مناطقی که قبلا طاس بودند شدند.

موها پس از چند ماه و حتی پس از قطع درمان رشد کردند و این نشان می‌دهد مولکول موفق به مسدود کردن کامل حمله فولیکول‌های مو توسط سلول‌های ایمنی بدن شده است.

با توجه به این نتایج اولیه، محققان یک آزمایش بالینی کوچک بر روی سه نفر که مبتلا به این بیماری بودند انجام دادند که موفقیت آمیز بود و ۴ – ۵ ماه پس از آزمایش، موهای این سه بیمار به طور کامل رشد کردند.

استاد ژنتیک «آنجلا ام. کریستیانو» که در این تحقیق شرکت داشت گفت: ما فکر می‌کنیم یک گام بسیار عالی برای درمان «آلوپسی آرئاتا» برداشته‌ایم؛ این بیماری به طور کامل مورد مطالعه قرار گرفته و بیماران مبتلا به آلوپسی آرئاتا که واقعا از این بیماری رنج می‌بردند، به طور کامل درمان شدند و بیماران بسیاری توسط پروفسور «دیوید بیکرز» متخصص پوست در دانشگاه کلمبیا در نیویورک درمان شدند.

پروفسور «کریتیانو» گفت: این تنها شروع درمان یک بیماری است که بر روی سه نفر انجام شده و به نظر ما برای اثبات و تاثیر واقعی آن کافی است؛ همچنین باید اثرات جانبی این درمان مورد ارزیابی قرار گیرد؛ در واقع برخی اظهار کردند که این مولکول مسئله پیش پا افتاده‌ای نیست و حتی می‌گویند بسیار سمی است.

دکتر «رافائل سیلنس» که این تحقیقات را هدایت می‌کند گفت: به نظر ما اگر دارو به صورت موثر و بی‌خطر ادامه داشته باشد تاثیر مثبت چشمگیری در زندگی افراد مبتلا به این بیماری دارد.

منبع: New York Times

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری